Reakcje na próbę usunięcia Pomnika Katyńskiego stojącego naprzeciwko Manhattanu

Swoje zaniepokojenie wyraził już ambasador RP Piotr Wilczek. Zareagowało również Wojskowe Biuro Historyczne.
Pamiętając o oficerach Wojska Polskiego zgładzonych przez Sowietów,Wojskowe Biuro Historyczne kategorycznie sprzeciwia się usunięciu Pomnika Katyńskiego w Jersey City, który pozostaje świadectwem sowieckiego ludobójstwa popełnionego na Polakach podczas II wojny światowej.
Wspieramy wszelkie inicjatywy rządowe, dyplomatyczne, społeczne, polonijne i indywidualne zmierzające do pozostawienia Pomnika Katyńskiego w dotychczasowym miejscu.
napisało Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego
Autorem monumentu, upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych na polecenie Biura Politycznego KC WKP, jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Pomnik, o wysokości ok. 12 metrów, składa się z granitowego cokołu o wadze 120 ton, na którym znajduje się wykonana z brązu postać zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Rzeźba żołnierza ma wagę 6 ton. Na przedniej części cokołu znajduje się napis KATYŃ i data 1940, a na jego wschodniej części płaskorzeźba upamiętniająca głodujących Polaków zesłanych na Syberię.
Źródło: DoRzeczy.plMy statement regarding the Katyń Memorial in Jersey City, NJ @StevenFulop @PolishEmbassyUS @PLinNewYork pic.twitter.com/AJTFxZ1boj
— Piotr Wilczek (@AmbWilczek) 30 kwietnia 2018
kos