REKLAMA

Minister Zalewska: Dawno nie było takiego szacunku dla nauczycieli

- Likwidacja gimnazjów nie doprowadziła do zwolnień nauczycieli, a etatów jest więcej o ok. 17 tys. - mówiła w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” minister Anna Zalewska.
 Minister Zalewska: Dawno nie było takiego szacunku dla nauczycieli
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Minister Zalewska przypomniała, że od pierwszego września rozpocznie się "specjalny program rozwoju zawodowego dla nauczycieli dyplomowanych". - Gdy w ciągu trzech lat spełnią odpowiednie kryteria i otrzymają ocenę wyróżniającą, dostaną dodatkowe 500 zł do pensji - tłumaczyła minister. Podkreśliła, że doprowadziła również do obniżenia "pensum nauczyciela". Moi poprzednicy zwiększyli je o dwie godziny, tzw. godziny karciane - dodała.

Zalewska wskazała również, że nie doszły do niej sygnały o "chaosie organizacyjnym" po likwidacji gimnazjów. Tłumaczyła, że do końca marca odbywało się przekształcanie gimnazjów w szkoły podstawowe i "do tego czasu kuratoria wspólnie z samorządowcami musiały podjąć uchwały o przekształceniu". Wtedy były najtrudniejsze problemy, bo zapadały decyzje o tworzeniu sieci szkół. Jednak kuratorzy i ministerstwo na bieżąco je rozwiązywali - stwierdziła minister.

Dodała, że nie potwierdziły się również obawy o dużej liczbie zwolnień nauczycieli spowodowanych przez reformę. Mówili nawet o 100 tys.. My twierdziliśmy, że liczba etatów się zwiększy i mieliśmy rację (...) jest w sumie 17 868 dodatkowych etatów, a oprócz tego średnio na każdego nauczyciela przypada jedna godzina tygodniowo więcej - powiedziała Zalewska. Wskazała, że konieczność zatrudniania się nauczycieli w kilku placówkach oświatowych w celu zebrania pełnego etatu również nie wynika z reformy, "tylko niżu demograficznego".

Źródło: RMF24.pl
/k

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura