PWPW zdobywa Amerykę Południową

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Banco de Guatemala umowę na produkcję banknotów. "Rozwój i podążanie za najnowszymi światowymi trendami technologicznymi to nasze priorytety" – mówi Marcin Woźny, dyrektor Biura Eksportu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 PWPW zdobywa Amerykę Południową
/ mat. pras. pwpw
– Niedawno PWPW podpisała duży kontrakt z Gwatemalą, który zwrócił uwagę mediów na eksportowe sukcesy PWPW. Państwa głównym kontrahentem są kraje Ameryki Środkowej i Południowej?

– Współpracę z Gwatemalą rozpoczęliśmy w 2011 r., a swoje produkty dostarczamy tam od ponad sześciu lat. Rzeczywiście, ostatni kontrakt był największy w naszych relacjach z tym klientem. Jednak znaczące sukcesy odnieśliśmy również w wielu innych krajach regionu – w Ekwadorze, Hondurasie, Gwatemali, Paragwaju i Dominikanie. Naszym hitem eksportowym w Ameryce Łacińskiej są przede wszystkim banknoty, ale także dokumenty identyfikacyjne, takie jak paszporty. Rynek latynoamerykański jest obecnie najbardziej perspektywiczny, dlatego staramy się rozszerzać tam naszą działalność. Zbudowaliśmy sieć partnerów lokalnych, którzy wspierają nas na miejscu, zatrudniamy najlepszych specjalistów posługujących się biegle miejscowymi językami i znających specyfikę poszczególnych krajów.

Działalność eksportową rozwijamy również na rynku azjatyckim. Od lat produkujemy wklejki paszportowe i wizowe dla Turcji, w tym roku natomiast dostarczyliśmy legitymacje dla policji. W miarę upływu czasu nasza współpraca z poszczególnymi krajami staje się coraz bardziej intensywna. To zaś sprawia, że możemy zwiększać sprzedaż zarówno pod względem ilości, jak i rodzajów dostarczanych produktów.
Poza tym jesteśmy dostawcą systemów informatycznych służących do obsługi dokumentów identyfikacyjnych. Na przykład dla Armenii zaprojektowaliśmy bardzo zaawansowany system biometryczny, który – co warto podkreślić – w całości powstał w Polsce. Z kolei dla Islandii produkujemy nowoczesne dokumenty z komponentami elektronicznymi – paszporty oraz karty identyfikacyjne. Współpraca z Islandczykami jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów.

Chcemy rozwijać się również na rynku afrykańskim. Trzy tygodnie temu byliśmy na konferencji w Zimbabwe, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami prawie 20 banków centralnych i kilku lokalnych przedsiębiorstw o profilu zbliżonym do naszego. Liczmy na intratne kontrakty na dostawę druków zabezpieczonych i podkładów do produkcji banknotów oraz dokumentów.



– A co stoi za takim sukcesem? PWPW jest tańsza niż produkcja wewnętrzna kontrahentów czy lepsza technologicznie?

– Każda umowa na dostawy dokumentów czy banknotów jest pozyskiwana w drodze przetargu, zawsze musimy okazać się najlepsi pod względem ceny i jakości. Ta ostatnia w przypadku produktów oferowanych przez PWPW jest bardzo wysoka. Wystarczy przypomnieć wymogi jakościowe Narodowego Banku Polskiego, które niejednokrotnie są znacznie bardziej surowe niż w przypadku banknotów euro. Nasze technologie i procedury dotyczące jakości są na najwyższym światowym poziomie, co pozwala nam konkurować pod tym względem z każdą firmą na świecie.

Postęp technologiczny w dziedzinie zabezpieczeń dokumentów i banknotów jest ogromny, dlatego aby nadal móc konkurować z najlepszymi, nieustannie inwestujemy w badania i rozwój. Zatrudniamy kilkadziesiąt osób, które już dziś pracują nad rozwiązaniami, jakie będziemy oferowali za kilka lat. Trzeba pamiętać, że w naszej branży własne rozwiązania technologiczne są kluczem do sukcesu.
W tym roku wyprodukowaliśmy dla jednego z krajów Ameryki Łacińskiej pierwsze banknoty na podłożu częściowo syntetycznym.

Opracowaliśmy własny lakier do zabezpieczania banknotów, który pod względem ceny i jakości może z powodzeniem konkurować na rynku międzynarodowym. Natomiast w druku w nowatorski sposób wykorzystujemy znane techniki poligraficzne, uzyskując nowe metody zabezpieczeń bez zwiększania kosztów produkcji, co dla wielu klientów jest bardzo istotne.



– A w przyszłości?

– Rozwój i podążanie za najnowszymi trendami to nasze priorytety. Inwestujemy w park maszynowy w celu zwiększenia wydajności i poszerzenia naszej oferty. Potrafimy na przykład produkować banknoty na podłożu polimerowym, które jest obecnie najnowocześniejszym technologicznie rozwiązaniem na świecie w dziedzinie banknotów.

Inwestujemy również w rozwój działu eksportu. Rozważamy możliwość bardziej efektywnego docierania do naszych klientów poprzez stworzenie oddziałów zagranicznych. Dziś podróż do wspomnianej już Ameryki Południowej to 40 godzin w jedna stronę, tylko 2 dni spotkań i aż 40 godzin powrotu. Znacznie ogranicza to nasze możliwości w porównaniu z konkurencją mającą oddziały w wielu krajach.

Bardzo zależny nam na tym, aby marka PWPW była rozpoznawalna na całym świecie. Dlatego w przyszłym roku bierzemy udział jako wystawcy w dziewięciu międzynarodowych konferencjach, zaś w kilkudziesięciu będziemy uczestnikami. Warto podkreślić, że tylko kilkanaście spośród nich jest nastawionych na sprzedaż. Większość służy poznaniu trendów w produkcji banknotów, druków i dokumentów zabezpieczonych, a także związanych z nimi rozwiązań informatycznych.



– A czy za sukcesem biznesowym idzie polityka?

– Ująłbym to inaczej: korzystamy z pomocy państwa przy organizacji wizyt, bo zazwyczaj mają one rangę rządową. Gdy zapraszamy przedstawicieli innego państwa do Polski, często wizyta jest organizowana na poziomie ministerialnym. Specyfika naszej produkcji pozwala na zawieranie kontraktów nawet na poziomie międzyrządowym, co może znacząco ułatwić nam konkurencję z firmami prywatnymi.


 

POLECANE
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Został zezłomowany z ostatniej chwili
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"

We wtorek Prokurator Generalny Adam Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotyczące stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z 2025 roku, gdzie próbował podważyć skład Sądu Najwyższego; został jednak bezlitośnie wypunktowany przez sędziów.

Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów? Wiadomości
Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów?

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest aż 138 965 osób z zaległościami za przejazdy bez biletu. Ich zobowiązania rosną. Kim są najczęściej gapowicze i w którym regionie jest ich najwięcej?

Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego

Mniej kursów, nowe trasy i zabytkowy tramwaj - w dwóch największych ośrodkach wojewódzkich kujawsko-pomorskiego wchodzą nowe zasady w komunikacji w związku z okresem wakacyjnym.

Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady z ostatniej chwili
Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady

Gizela Jagielska, lekarka związana ze szpitalem w Oleśnicy, złożyła rezygnację z pracy – poinformowała w mediach społecznościowych działaczka pro-life Kaja Godek. To właśnie Jagielska była w ostatnim czasie w centrum uwagi środowisk pro-life, gdyż to ona dokonała aborcji 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu, co wywołało oburzenie w kraju.

Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć! gorące
Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć!

W Parlamencie Europejskim odbyło się, z inicjatywy europosła PiS Arkadiusza Mularczyka i greckiego eurodeputowanego Emanuila Frangosa wysłuchanie publiczne „Zbrodnie wojenne i zadośćuczynienie – ochrona praworządności”. Podczas wysłuchania wybrzmiało mocne i niezwykle ważne wystąpienie dr Oskara Kidy – prawnika specjalizującego się w sprawach europejskich, który poruszył temat, o którym Bruksela woli milczeć: roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec za zbrodnie II wojny światowej.

Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą z ostatniej chwili
Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że zacznie ona obowiązywać od 7 lipca.

Krytyka Tuska w niemieckich mediach. Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz Wiadomości
Krytyka Tuska w niemieckich mediach. "Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz"

Niemiecki dziennik krytykuje polskiego premiera, opisując kampanię mającą na celu ponowne przeliczenie głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich. "Członkowie partii koalicyjnych szybko starali się stworzyć inne wrażenie niż Tusk". Jednak, jak zauważył dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, polski szef rządu "znany jest z tego, że sam wychodzi przed szereg".

Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku z ostatniej chwili
Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku

Wygląda na to, że kondycja polskiego przemysłu uległa znacznemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) dla sektora przemysłowego spadł w czerwcu do poziomu 44,8 pkt, znacznie poniżej neutralnej granicy 50 pkt i poniżej oczekiwań analityków, którzy szacowali wynik na poziomie 48,1 pkt. Jak wskazuje PKO BP, to najniższy wskaźnik od października 2023 roku i jednocześnie największy dwumiesięczny spadek od połowy 2022 roku.

Nie żyje Diamentowy Książę Wiadomości
Nie żyje "Diamentowy Książę"

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje książę Harald Hohenzollern, zwany także "Diamentowym Księciem". Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają niejasne.

Hiszpania: Potężna awaria sieci trakcyjnej. Setki ludzi utknęło na stacjach i w pociągach z ostatniej chwili
Hiszpania: Potężna awaria sieci trakcyjnej. Setki ludzi utknęło na stacjach i w pociągach

Ruch pociągów dużych prędkości między Madrytem a Andaluzją, na południu Hiszpanii, został we wtorek wstrzymany do odwołania, gdy w poniedziałek wieczorem awaria sieci trakcyjnej unieruchomiła ponad 20 pociągów – poinformował hiszpański operator infrastruktury kolejowej ADIF.

REKLAMA

PWPW zdobywa Amerykę Południową

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Banco de Guatemala umowę na produkcję banknotów. "Rozwój i podążanie za najnowszymi światowymi trendami technologicznymi to nasze priorytety" – mówi Marcin Woźny, dyrektor Biura Eksportu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 PWPW zdobywa Amerykę Południową
/ mat. pras. pwpw
– Niedawno PWPW podpisała duży kontrakt z Gwatemalą, który zwrócił uwagę mediów na eksportowe sukcesy PWPW. Państwa głównym kontrahentem są kraje Ameryki Środkowej i Południowej?

– Współpracę z Gwatemalą rozpoczęliśmy w 2011 r., a swoje produkty dostarczamy tam od ponad sześciu lat. Rzeczywiście, ostatni kontrakt był największy w naszych relacjach z tym klientem. Jednak znaczące sukcesy odnieśliśmy również w wielu innych krajach regionu – w Ekwadorze, Hondurasie, Gwatemali, Paragwaju i Dominikanie. Naszym hitem eksportowym w Ameryce Łacińskiej są przede wszystkim banknoty, ale także dokumenty identyfikacyjne, takie jak paszporty. Rynek latynoamerykański jest obecnie najbardziej perspektywiczny, dlatego staramy się rozszerzać tam naszą działalność. Zbudowaliśmy sieć partnerów lokalnych, którzy wspierają nas na miejscu, zatrudniamy najlepszych specjalistów posługujących się biegle miejscowymi językami i znających specyfikę poszczególnych krajów.

Działalność eksportową rozwijamy również na rynku azjatyckim. Od lat produkujemy wklejki paszportowe i wizowe dla Turcji, w tym roku natomiast dostarczyliśmy legitymacje dla policji. W miarę upływu czasu nasza współpraca z poszczególnymi krajami staje się coraz bardziej intensywna. To zaś sprawia, że możemy zwiększać sprzedaż zarówno pod względem ilości, jak i rodzajów dostarczanych produktów.
Poza tym jesteśmy dostawcą systemów informatycznych służących do obsługi dokumentów identyfikacyjnych. Na przykład dla Armenii zaprojektowaliśmy bardzo zaawansowany system biometryczny, który – co warto podkreślić – w całości powstał w Polsce. Z kolei dla Islandii produkujemy nowoczesne dokumenty z komponentami elektronicznymi – paszporty oraz karty identyfikacyjne. Współpraca z Islandczykami jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów.

Chcemy rozwijać się również na rynku afrykańskim. Trzy tygodnie temu byliśmy na konferencji w Zimbabwe, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami prawie 20 banków centralnych i kilku lokalnych przedsiębiorstw o profilu zbliżonym do naszego. Liczmy na intratne kontrakty na dostawę druków zabezpieczonych i podkładów do produkcji banknotów oraz dokumentów.



– A co stoi za takim sukcesem? PWPW jest tańsza niż produkcja wewnętrzna kontrahentów czy lepsza technologicznie?

– Każda umowa na dostawy dokumentów czy banknotów jest pozyskiwana w drodze przetargu, zawsze musimy okazać się najlepsi pod względem ceny i jakości. Ta ostatnia w przypadku produktów oferowanych przez PWPW jest bardzo wysoka. Wystarczy przypomnieć wymogi jakościowe Narodowego Banku Polskiego, które niejednokrotnie są znacznie bardziej surowe niż w przypadku banknotów euro. Nasze technologie i procedury dotyczące jakości są na najwyższym światowym poziomie, co pozwala nam konkurować pod tym względem z każdą firmą na świecie.

Postęp technologiczny w dziedzinie zabezpieczeń dokumentów i banknotów jest ogromny, dlatego aby nadal móc konkurować z najlepszymi, nieustannie inwestujemy w badania i rozwój. Zatrudniamy kilkadziesiąt osób, które już dziś pracują nad rozwiązaniami, jakie będziemy oferowali za kilka lat. Trzeba pamiętać, że w naszej branży własne rozwiązania technologiczne są kluczem do sukcesu.
W tym roku wyprodukowaliśmy dla jednego z krajów Ameryki Łacińskiej pierwsze banknoty na podłożu częściowo syntetycznym.

Opracowaliśmy własny lakier do zabezpieczania banknotów, który pod względem ceny i jakości może z powodzeniem konkurować na rynku międzynarodowym. Natomiast w druku w nowatorski sposób wykorzystujemy znane techniki poligraficzne, uzyskując nowe metody zabezpieczeń bez zwiększania kosztów produkcji, co dla wielu klientów jest bardzo istotne.



– A w przyszłości?

– Rozwój i podążanie za najnowszymi trendami to nasze priorytety. Inwestujemy w park maszynowy w celu zwiększenia wydajności i poszerzenia naszej oferty. Potrafimy na przykład produkować banknoty na podłożu polimerowym, które jest obecnie najnowocześniejszym technologicznie rozwiązaniem na świecie w dziedzinie banknotów.

Inwestujemy również w rozwój działu eksportu. Rozważamy możliwość bardziej efektywnego docierania do naszych klientów poprzez stworzenie oddziałów zagranicznych. Dziś podróż do wspomnianej już Ameryki Południowej to 40 godzin w jedna stronę, tylko 2 dni spotkań i aż 40 godzin powrotu. Znacznie ogranicza to nasze możliwości w porównaniu z konkurencją mającą oddziały w wielu krajach.

Bardzo zależny nam na tym, aby marka PWPW była rozpoznawalna na całym świecie. Dlatego w przyszłym roku bierzemy udział jako wystawcy w dziewięciu międzynarodowych konferencjach, zaś w kilkudziesięciu będziemy uczestnikami. Warto podkreślić, że tylko kilkanaście spośród nich jest nastawionych na sprzedaż. Większość służy poznaniu trendów w produkcji banknotów, druków i dokumentów zabezpieczonych, a także związanych z nimi rozwiązań informatycznych.



– A czy za sukcesem biznesowym idzie polityka?

– Ująłbym to inaczej: korzystamy z pomocy państwa przy organizacji wizyt, bo zazwyczaj mają one rangę rządową. Gdy zapraszamy przedstawicieli innego państwa do Polski, często wizyta jest organizowana na poziomie ministerialnym. Specyfika naszej produkcji pozwala na zawieranie kontraktów nawet na poziomie międzyrządowym, co może znacząco ułatwić nam konkurencję z firmami prywatnymi.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe