Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Andrzej Duda: Premier nie skorzystał z mojego zaproszenia z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Premier nie skorzystał z mojego zaproszenia

W środę rano z okazji 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie. Na samym wstępie poinformował, że Donald Tusk nie przybył spotkanie do Kancelarii Prezydenta. 

8 ataków rakietowych, 61 lotniczych, 129 ostrzałów. Trwa napór Rosjan pod Awdijiwką i Bachmutem z ostatniej chwili
8 ataków rakietowych, 61 lotniczych, 129 ostrzałów. Trwa napór Rosjan pod Awdijiwką i Bachmutem

Najcięższe walki na Ukrainie toczyły się w ciągu ostatniej doby na kierunkach awdijiwskim i bachmuckim w Donbasie na wschodzie kraju – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego

Radio RMF FM informuje, że do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. Powodem jest incydent z udziałem prezesa PiS, który miał miejsce pod Pomnikiem Smoleńskim 10 kwietnia.

Foreign Affairs: Używana przez wojsko sztuczna inteligencja może wywołać wojnę atomową z ostatniej chwili
"Foreign Affairs": Używana przez wojsko sztuczna inteligencja może wywołać wojnę atomową

Wojsko USA nie może ufać sztucznej inteligencji (AI), ponieważ modele przez nią wykorzystywane podejmują też złe decyzje i mogą wywołać wojnę atomową. Należy ograniczyć korzystanie z tych technologii w podejmowaniu ważnych decyzji w sytuacjach bojowych - ocenia magazyn "Foreign Affairs".

Dziś 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polityka
Dziś 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Dziś obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie. 

1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika Wiadomości
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Zlikwidowano stanowisko Pełnomocnika ds. Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa gorące
Zlikwidowano stanowisko Pełnomocnika ds. Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa

Dzisiaj w Dzienniku Ustaw poinformowało, że zlikwidowane zostało stanowisko Pełnomocnika ds. Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa.

Donald Trump zabrał głos na temat kwestii pomocy Ukrainie gorące
Donald Trump zabrał głos na temat kwestii pomocy Ukrainie

Będę próbował pomagać Ukrainie, ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - powiedział były prezydent Donald Trump w wywiadzie dla tygodnika "Time". Dodał też, że największym wrogiem USA nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

Zachód traci Afrykę. Po Chinach i Rosji, przegrywa nawet z Iranem Wiadomości
Zachód traci Afrykę. Po Chinach i Rosji, przegrywa nawet z Iranem

Ekonomiczna potęga Państwa Środka? Można zrozumieć. Ale jakim cudem USA czy Francja dają się w Afryce ogrywać takim międzynarodowym pariasom, jak Rosja, a już zwłaszcza Iran? O ile o moskiewskich działaniach na Czarnym Lądzie mówi się dużo i głośno, to gdzieś w tle, po cichu, coraz mocniej wchodzi do afrykańskich krajów reżim szyickich ajatollahów. W czym tkwi tajemnica sukcesu asymetrycznej strategii Islamskiej Republiki Iranu?

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Zabrał głos na temat Unii Europejskiej z ostatniej chwili
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Zabrał głos na temat Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wtorkowym orędziu, że obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu. Zastrzegł jednak, że opowiada się za Europą wolnych narodów, Europą ojczyzn, a nie ograniczaniem suwerenność państw członkowskich.

REKLAMA

Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe