Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja

W ostatnich latach zapobieganie atakom terrorystycznym stało się dla służb na całym świecie jednym z największych wyzwań. Choć sytuacja w Polsce wydaje się relatywnie dobra, polskie służby specjalne codziennie mierzą się z potencjalnymi zagrożeniami i dbają o bezpieczeństwo Polaków. Aby jak najlepiej chronić Polskę przed terroryzmem udało się wdrożyć w Polsce innowacyjne rozwiązania.
 Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja
/ KPRM
ABW, pod kierownictwem prof. Piotra Pogonowskiego, realizuje szereg działań mających na celu wyeliminowanie zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Nowoczesne rozwiązania czyli kompleksowa ustawa o działaniach antyterrorystycznych czy utworzenie Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW miały ogromne znaczenie dla wzrostu poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

Ustawa antyterrorystyczna miała na celu jedno: zbudować mechanizmy i przepisy, które usprawnią walkę z zagrożeniami terrorystycznymi. Ustawa „zdała egzamin”, pozwalając państwu zwalczać zagrożenia terrorystyczne w sposób ofensywny. Co więcej, wprowadzone w 2016 r. przepisy są najlepiej ocenianą ustawą antyterrorystyczną w Unii Europejskiej. Dyrektor ds. bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach (Hybrid CoE) - Jukka Savolainen uznał przepisy polskiej ustawy za przykład najlepszych praktyk, które mogą służyć za wzór w tworzeniu prawa przez inne państwa UE i NATO. To bardzo ważna opinia, biorąc pod uwagę fakt iż polska ustawa miała w wielu miejscach charakter precedensowy.

Polska ustawa wprowadziła szereg praktycznych rozwiązań, które w krótkim czasie przyniosły wymierne skutki. Dzięki rejestracji pre-paidów udało się ograniczyć niebezpieczne zjawisko zgłaszania fałszywych alarmów bombowych. Dzięki przepisom ustawy dokonano wydaleń osób bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu Polski, często powiązanych ze światem terroryzmu. W ciągu ostatnich trzech lat Szef ABW wystąpił do ministra spraw wewnętrznych z kilkunastoma wnioskami o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu w związku z działalnością terrorystyczną. Wszystkie te przypadki oparte były na materiałach ABW wskazujących na realne zagrożenie bezpieczeństwa związane z dalszym pobytem cudzoziemca na terytorium RP. Dzięki przepisom ustawy procedury te były skuteczne, od decyzji o wydaleniu można bowiem odwoływać się już spoza granic RP.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych wprowadziła w życie szereg nowatorskich rozwiązań. Część z nich jest już używana i sprawdza się w praktyce. Niektóre pozostają w sferze przygotowań państwa do działań neutralizujących zagrożenie terrorystyczne. Faktem jest, że polskie przepisy pozwalają państwu na skuteczne i elastyczne działanie neutralizujące zagrożenia terrorystyczne. Ustawa antyterrorystyczna stała się bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce.

Mając świadomość jakie znaczenie w sprawie zwalczania terroryzmu ma społeczna świadomość kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęło kolejny precedensowy projekt. W ABW powołano Centrum Prewencji Terrorystycznej. Jednostka, mająca charakter szkoleniowy i edukacyjny, stała się ważnym miejscem debaty o zagrożeniach terrorystycznych oraz miejscem szkolenia dla osób, które powinny być szczególnie czujne. W pierwszym roku działalności CPT ABW prowadziło szereg szkoleń dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów. Do tej pory Centrum przeszkoliło około 2000 pracowników administracji publicznej, przeprowadziło 47 szkoleń z profilaktyki antyterrorystycznej oraz zorganizowało 7 spotkań międzynarodowych z centrami antyterrorystycznymi na świecie.

Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW już stało się ważnym miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej. Od powstania centrum odbyło się 9 spotkań krajowych z udziałem pracowników administracji państwowej, które posłużyły wstępnemu rozpoznaniu aktualnego stanu bezpieczeństwa i identyfikacji luk w systemie ochrony urzędów.

Zaangażowanie Centrum w rozwijanie kompetencji Polski w obszarze profilaktyki antyterrorystycznej skutkuje również reprezentowaniem kraju poza granicami europejskimi, czego przykładem były konsultacje w marcu 2019 r. w Australii m.in. z Narodowym Centrum Oceny Ryzyka (NTAC).

Pierwszy rok pracy CPT został zwieńczony opracowaniem kompleksowych rekomendacji w zakresie profilaktyki antyterrorystycznej w budynkach użyteczności publicznej administracji państwowej. To bardzo ważna i pierwsza tego typu inicjatywa zmierzająca do ustandaryzowania w Polsce poziomu bezpieczeństwa pod kątem potencjalnego ataku terrorystycznego.

Kierownictwo ABW oraz polskie władze sięgają po nowatorskie i skuteczne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie Polski przed terroryzmem. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego codziennie monitoruje zagrożenia i dba o ich neutralizowanie. To praca, której nie widać, z której często nie zdajemy sobie sprawy, ale jest ona podstawą bezpieczeństwa nas wszystkich.

Stanisław Żaryn
Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
autor był publicystą Tygodnika Solidarnosć

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody z ostatniej chwili
Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody

Majówka zapowiada się ciepło i słonecznie. W poniedziałek temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od 23 st. C do 24 st. C - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrocka.

Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę z ostatniej chwili
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę

Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) – poinformowała w piątek służba prasowa resortu rolnictwa. Solski nadal wykonuje obowiązki ministra – dodano w komunikacie.

Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie

W mediach wrze wokół osoby Dagmary Kaźmierskiej, która w ostatnim czasie wystąpiła w popularnym programie Polsatu "Taniec z gwiazdami". Wydano oświadczenie w tej sprawie.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Książę Walii wydał nowy komunikat.

Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens z ostatniej chwili
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens

– Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem. (…) Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować – twierdzi językoznawca prof. Jan Miodek.

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.

Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO] z ostatniej chwili
Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO]

Podczas przemówienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni doszło do niecodziennej sytuacji.

Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi z ostatniej chwili
Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi

– Kompleks Turów to nie tylko kopalnie i elektrownie, ale byt wielu ludzi. Bogatynia, Lubań i wiele innych miejscowości, wokół których gromadzą się społeczeństwa i tutaj pracują, i tutaj funkcjonują – mówił na antenie Telewizji Republika.

Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu z ostatniej chwili
Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu

Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku odrzucił skargi organizacji ekologicznych przeciwko zatwierdzeniu gazociągu z portu Sassnitz–Mukran na wyspie Rugia do Lubmina.

REKLAMA

Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja

W ostatnich latach zapobieganie atakom terrorystycznym stało się dla służb na całym świecie jednym z największych wyzwań. Choć sytuacja w Polsce wydaje się relatywnie dobra, polskie służby specjalne codziennie mierzą się z potencjalnymi zagrożeniami i dbają o bezpieczeństwo Polaków. Aby jak najlepiej chronić Polskę przed terroryzmem udało się wdrożyć w Polsce innowacyjne rozwiązania.
 Rzecznik ministra koordynatora służb: Antyterroryzm. Grunt to prewencja
/ KPRM
ABW, pod kierownictwem prof. Piotra Pogonowskiego, realizuje szereg działań mających na celu wyeliminowanie zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Nowoczesne rozwiązania czyli kompleksowa ustawa o działaniach antyterrorystycznych czy utworzenie Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW miały ogromne znaczenie dla wzrostu poziomu bezpieczeństwa w Polsce.

Ustawa antyterrorystyczna miała na celu jedno: zbudować mechanizmy i przepisy, które usprawnią walkę z zagrożeniami terrorystycznymi. Ustawa „zdała egzamin”, pozwalając państwu zwalczać zagrożenia terrorystyczne w sposób ofensywny. Co więcej, wprowadzone w 2016 r. przepisy są najlepiej ocenianą ustawą antyterrorystyczną w Unii Europejskiej. Dyrektor ds. bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach (Hybrid CoE) - Jukka Savolainen uznał przepisy polskiej ustawy za przykład najlepszych praktyk, które mogą służyć za wzór w tworzeniu prawa przez inne państwa UE i NATO. To bardzo ważna opinia, biorąc pod uwagę fakt iż polska ustawa miała w wielu miejscach charakter precedensowy.

Polska ustawa wprowadziła szereg praktycznych rozwiązań, które w krótkim czasie przyniosły wymierne skutki. Dzięki rejestracji pre-paidów udało się ograniczyć niebezpieczne zjawisko zgłaszania fałszywych alarmów bombowych. Dzięki przepisom ustawy dokonano wydaleń osób bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu Polski, często powiązanych ze światem terroryzmu. W ciągu ostatnich trzech lat Szef ABW wystąpił do ministra spraw wewnętrznych z kilkunastoma wnioskami o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu w związku z działalnością terrorystyczną. Wszystkie te przypadki oparte były na materiałach ABW wskazujących na realne zagrożenie bezpieczeństwa związane z dalszym pobytem cudzoziemca na terytorium RP. Dzięki przepisom ustawy procedury te były skuteczne, od decyzji o wydaleniu można bowiem odwoływać się już spoza granic RP.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych wprowadziła w życie szereg nowatorskich rozwiązań. Część z nich jest już używana i sprawdza się w praktyce. Niektóre pozostają w sferze przygotowań państwa do działań neutralizujących zagrożenie terrorystyczne. Faktem jest, że polskie przepisy pozwalają państwu na skuteczne i elastyczne działanie neutralizujące zagrożenia terrorystyczne. Ustawa antyterrorystyczna stała się bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce.

Mając świadomość jakie znaczenie w sprawie zwalczania terroryzmu ma społeczna świadomość kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęło kolejny precedensowy projekt. W ABW powołano Centrum Prewencji Terrorystycznej. Jednostka, mająca charakter szkoleniowy i edukacyjny, stała się ważnym miejscem debaty o zagrożeniach terrorystycznych oraz miejscem szkolenia dla osób, które powinny być szczególnie czujne. W pierwszym roku działalności CPT ABW prowadziło szereg szkoleń dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów. Do tej pory Centrum przeszkoliło około 2000 pracowników administracji publicznej, przeprowadziło 47 szkoleń z profilaktyki antyterrorystycznej oraz zorganizowało 7 spotkań międzynarodowych z centrami antyterrorystycznymi na świecie.

Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW już stało się ważnym miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej. Od powstania centrum odbyło się 9 spotkań krajowych z udziałem pracowników administracji państwowej, które posłużyły wstępnemu rozpoznaniu aktualnego stanu bezpieczeństwa i identyfikacji luk w systemie ochrony urzędów.

Zaangażowanie Centrum w rozwijanie kompetencji Polski w obszarze profilaktyki antyterrorystycznej skutkuje również reprezentowaniem kraju poza granicami europejskimi, czego przykładem były konsultacje w marcu 2019 r. w Australii m.in. z Narodowym Centrum Oceny Ryzyka (NTAC).

Pierwszy rok pracy CPT został zwieńczony opracowaniem kompleksowych rekomendacji w zakresie profilaktyki antyterrorystycznej w budynkach użyteczności publicznej administracji państwowej. To bardzo ważna i pierwsza tego typu inicjatywa zmierzająca do ustandaryzowania w Polsce poziomu bezpieczeństwa pod kątem potencjalnego ataku terrorystycznego.

Kierownictwo ABW oraz polskie władze sięgają po nowatorskie i skuteczne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie Polski przed terroryzmem. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego codziennie monitoruje zagrożenia i dba o ich neutralizowanie. To praca, której nie widać, z której często nie zdajemy sobie sprawy, ale jest ona podstawą bezpieczeństwa nas wszystkich.

Stanisław Żaryn
Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
autor był publicystą Tygodnika Solidarnosć


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe