Powrót księdza Jerzego

- Pragnę, aby wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przyczyniło się do ożywienia życia religijnego i duchowego w Stalowej Woli – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej 16 czerwca podczas Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. – Ksiądz Jerzy czerpał swoją siłę z łaski udziału w życiu Trójcy Świętej. Cześć dla relikwii świętych prowadzi nas do lepszego życia, do naśladowania ich zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu – powiedział w homilii ksiądz biskup ordynariusz.
 Powrót księdza Jerzego
/ nadesłane
Ksiądz biskup ordynariusz przypomniał  swoje osobiste spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką w Suchowoli w 1984 roku, gdzie z woli biskupa białostockiego odbywał praktykę duszpasterską. Wspominał rozmowę z księdzem Jerzym na plebani w Suchowoli, podczas której kapelan „Solidarności” nie ukrywał swoich obaw i lęków o życie, ale zarazem jego siłę i męstwo, które czerpał jako kapłan z Eucharystii i zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu. Ksiądz biskup ordynariusz podziękował najbliższej rodzinie księdza Jerzego za udział w uroczystym wprowadzeniu relikwii w Stalowej Woli. Dziękując przewodniczącemu „Solidarności” Regionu Podlasie Józefowi Mozolewskiemu, przypomniał jak wiele razy i jak wielką cenę mieszkańcy Podlasia zapłacili za wierność i wytrwanie w wierze i polskości. Ksiądz biskup ordynariusz złożył podziękowanie związkowcom i wszystkim pocztom sztandarowym „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska i Regionów Ziemia Przemyska i Rzeszowskiemu za liczny udział w uroczystej Eucharystii.

Przed ołtarzem w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stanęły poczty sztandarowe „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Dezametu Nowa Dęba, ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Pilkington Sandomierz, Federal Mogul Gorzyce, Huta Stalowa Wola, Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, Zakłady Porcelany Ćmielów, Siarkopol Tarnobrzeg, Regionalna Sekcja Służby Zdrowia, Cementownia Ożarów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, Region Ziemia Przemyska i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.                             

– Czekaliśmy 35 lat na powrót księdza Jerzego. Od dziś jest z nami, w naszej codziennej pracy i zwyczajności


– powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego wprowadzenia relikwii krwi i serca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Matki  Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w Bazylice odbywały się dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez Region Ziemia Sandomierska i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność.” Przedstawiciele Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” osobiście odebrali w Kurii Diecezjalnej relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” i przywieźli do Stalowej Woli.  

Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan „Solidarności” był zaproszony przez księdza proboszcza Edwarda Frankowskiego   do Stalowej Woli w październiku 1984 roku do wygłoszenia homilii i sprawowania Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mottem Tygodnia były słowa: „Młodzież nadzieją Kościoła.” W dniu oczekiwanego  przyjazdu księdza Jerzego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski błyskawicznie rozniosła się wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego. W świątyni odtworzono z taśmy magnetofonowej homilię księdza Jerzego. O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed 35 lat przypomniał Andrzej Kaczmarek, wyrażając radość z powrotu księdza Jerzego do Stalowej Woli, który jest duchowo obecny wśród nas w znaku relikwii krwi i serca.

Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlasie NSZZ „Solidarność”, a zarazem wice kustosz relikwii błogosławionego księdza Jerzego, przedstawił mało znane fakty o ocaleniu relikwii księdza Jerzego. W trzy lata po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego do Kurii Biskupiej w Białymstoku zgłosił się lekarz, którzy brał udział w sekcji po śmierci księdza Jerzego. Lekarz ten ukrył  bezcenne relikwie krwi i narządów księdza Jerzego, które pragnął przekazać dla kurii białostockiej. Zapadła wtedy decyzja, aby przekazać relikwie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pełnił duszpasterską posługę ksiądz Jerzy. Ksiądz Teofil Bogucki proboszcz żoliborskiej parafii, inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa, wyrażał jednak obawy co do możliwości bezpiecznego przechowania relikwii księdza Jerzego. I wówczas podjęto decyzję o sporządzeniu szkatuły i ukryciu w Białymstoku relikwii księdza Jerzego.      
                      
W sobotę - maryjny dzień w maryjnej Bazylice wielu mieszkańców naszego regionu i gości wysłuchało maryjnego koncertu Zespołu Śląsk. „Bogurodzica” to tytuł koncertu  najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych w wyjątkowym artystycznym wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Śląsk. Patronat honorowy nad koncertem Zespołu Śląsk objęli Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola. W sfinansowaniu kosztów koncertu pomogli m.in.: Samorząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zakłady z terenu przemysłowego Huta Stalowa Wola i nadleśnictwa z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Krośnie.  

W sobotę i niedzielę najbliższa rodzina Patrona NSZZ „Solidarność” księdza Jerzego – brat Józef z żoną Alfredą i siostra Teresa mogła podzielić się wzruszającymi świadectwami o zwyczajnym i codziennym życiu swojego brata. Ksiądz Jerzy miał przez wiele lat poważne problemy ze zdrowiem, co nie było jednak przeszkodą w wypełnianiu posługi duszpasterskiej i pomocy dla tak wielu ludzi. Ksiądz Jerzy żył w prawdzie i szacunku dla pracy. Otrzymał i odziedziczył tak ważne cechy w rodzinnym, wiejskim domu na Podlasiu, żyjącym na co dzień ciężką pracą na roli i szacunkiem dla chrześcijańskiej i narodowej tradycji.

W niedzielne południe na rozpoczęcie Eucharystii w Bazylice w uroczystej procesji brat i siostra księdza Jerzego uroczyście wnieśli i przekazali relikwie krwi i  serca Patrona NSZZ „Solidarność.” Eucharystię celebrowali ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, ksiądz dziekan Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli, ojciec Roman Jusiak profesor KUL, ksiądz Edward Madej proboszcz Bazyliki i księża z dekanatu Stalowa Wola. Związkowcy, którzy przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii złożyli w darze ołtarza obraz Patrona „Solidarności.” Wspólna modlitwa przed tablicą ku czci księdza Jerzego, umieszczona już w 1985 roku przez podziemną „Solidarność” w Stalowej Woli przy krzyżu przed świątynią, zakończyła dwudniowe uroczystości przekazania relikwii księdza Jerzego.



/bk/                                     
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę z ostatniej chwili
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę

Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) – poinformowała w piątek służba prasowa resortu rolnictwa. Solski nadal wykonuje obowiązki ministra – dodano w komunikacie.

Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie

W mediach wrze wokół osoby Dagmary Kaźmierskiej, która w ostatnim czasie wystąpiła w popularnym programie Polsatu "Taniec z gwiazdami". Wydano oświadczenie w tej sprawie.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Książę Walii wydał nowy komunikat.

Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens z ostatniej chwili
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens

– Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem. (…) Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować – twierdzi językoznawca prof. Jan Miodek.

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.

Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO] z ostatniej chwili
Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO]

Podczas przemówienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni doszło do niecodziennej sytuacji.

Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi z ostatniej chwili
Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi

– Kompleks Turów to nie tylko kopalnie i elektrownie, ale byt wielu ludzi. Bogatynia, Lubań i wiele innych miejscowości, wokół których gromadzą się społeczeństwa i tutaj pracują, i tutaj funkcjonują – mówił na antenie Telewizji Republika.

Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu z ostatniej chwili
Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu

Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku odrzucił skargi organizacji ekologicznych przeciwko zatwierdzeniu gazociągu z portu Sassnitz–Mukran na wyspie Rugia do Lubmina.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej

Media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej. Razem z rodziną przeżyła trudne chwile.

REKLAMA

Powrót księdza Jerzego

- Pragnę, aby wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przyczyniło się do ożywienia życia religijnego i duchowego w Stalowej Woli – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej 16 czerwca podczas Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. – Ksiądz Jerzy czerpał swoją siłę z łaski udziału w życiu Trójcy Świętej. Cześć dla relikwii świętych prowadzi nas do lepszego życia, do naśladowania ich zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu – powiedział w homilii ksiądz biskup ordynariusz.
 Powrót księdza Jerzego
/ nadesłane
Ksiądz biskup ordynariusz przypomniał  swoje osobiste spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką w Suchowoli w 1984 roku, gdzie z woli biskupa białostockiego odbywał praktykę duszpasterską. Wspominał rozmowę z księdzem Jerzym na plebani w Suchowoli, podczas której kapelan „Solidarności” nie ukrywał swoich obaw i lęków o życie, ale zarazem jego siłę i męstwo, które czerpał jako kapłan z Eucharystii i zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu. Ksiądz biskup ordynariusz podziękował najbliższej rodzinie księdza Jerzego za udział w uroczystym wprowadzeniu relikwii w Stalowej Woli. Dziękując przewodniczącemu „Solidarności” Regionu Podlasie Józefowi Mozolewskiemu, przypomniał jak wiele razy i jak wielką cenę mieszkańcy Podlasia zapłacili za wierność i wytrwanie w wierze i polskości. Ksiądz biskup ordynariusz złożył podziękowanie związkowcom i wszystkim pocztom sztandarowym „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska i Regionów Ziemia Przemyska i Rzeszowskiemu za liczny udział w uroczystej Eucharystii.

Przed ołtarzem w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stanęły poczty sztandarowe „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Dezametu Nowa Dęba, ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Pilkington Sandomierz, Federal Mogul Gorzyce, Huta Stalowa Wola, Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, Zakłady Porcelany Ćmielów, Siarkopol Tarnobrzeg, Regionalna Sekcja Służby Zdrowia, Cementownia Ożarów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, Region Ziemia Przemyska i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.                             

– Czekaliśmy 35 lat na powrót księdza Jerzego. Od dziś jest z nami, w naszej codziennej pracy i zwyczajności


– powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego wprowadzenia relikwii krwi i serca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Matki  Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w Bazylice odbywały się dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez Region Ziemia Sandomierska i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność.” Przedstawiciele Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” osobiście odebrali w Kurii Diecezjalnej relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” i przywieźli do Stalowej Woli.  

Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan „Solidarności” był zaproszony przez księdza proboszcza Edwarda Frankowskiego   do Stalowej Woli w październiku 1984 roku do wygłoszenia homilii i sprawowania Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mottem Tygodnia były słowa: „Młodzież nadzieją Kościoła.” W dniu oczekiwanego  przyjazdu księdza Jerzego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski błyskawicznie rozniosła się wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego. W świątyni odtworzono z taśmy magnetofonowej homilię księdza Jerzego. O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed 35 lat przypomniał Andrzej Kaczmarek, wyrażając radość z powrotu księdza Jerzego do Stalowej Woli, który jest duchowo obecny wśród nas w znaku relikwii krwi i serca.

Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlasie NSZZ „Solidarność”, a zarazem wice kustosz relikwii błogosławionego księdza Jerzego, przedstawił mało znane fakty o ocaleniu relikwii księdza Jerzego. W trzy lata po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego do Kurii Biskupiej w Białymstoku zgłosił się lekarz, którzy brał udział w sekcji po śmierci księdza Jerzego. Lekarz ten ukrył  bezcenne relikwie krwi i narządów księdza Jerzego, które pragnął przekazać dla kurii białostockiej. Zapadła wtedy decyzja, aby przekazać relikwie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pełnił duszpasterską posługę ksiądz Jerzy. Ksiądz Teofil Bogucki proboszcz żoliborskiej parafii, inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa, wyrażał jednak obawy co do możliwości bezpiecznego przechowania relikwii księdza Jerzego. I wówczas podjęto decyzję o sporządzeniu szkatuły i ukryciu w Białymstoku relikwii księdza Jerzego.      
                      
W sobotę - maryjny dzień w maryjnej Bazylice wielu mieszkańców naszego regionu i gości wysłuchało maryjnego koncertu Zespołu Śląsk. „Bogurodzica” to tytuł koncertu  najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych w wyjątkowym artystycznym wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Śląsk. Patronat honorowy nad koncertem Zespołu Śląsk objęli Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola. W sfinansowaniu kosztów koncertu pomogli m.in.: Samorząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zakłady z terenu przemysłowego Huta Stalowa Wola i nadleśnictwa z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Krośnie.  

W sobotę i niedzielę najbliższa rodzina Patrona NSZZ „Solidarność” księdza Jerzego – brat Józef z żoną Alfredą i siostra Teresa mogła podzielić się wzruszającymi świadectwami o zwyczajnym i codziennym życiu swojego brata. Ksiądz Jerzy miał przez wiele lat poważne problemy ze zdrowiem, co nie było jednak przeszkodą w wypełnianiu posługi duszpasterskiej i pomocy dla tak wielu ludzi. Ksiądz Jerzy żył w prawdzie i szacunku dla pracy. Otrzymał i odziedziczył tak ważne cechy w rodzinnym, wiejskim domu na Podlasiu, żyjącym na co dzień ciężką pracą na roli i szacunkiem dla chrześcijańskiej i narodowej tradycji.

W niedzielne południe na rozpoczęcie Eucharystii w Bazylice w uroczystej procesji brat i siostra księdza Jerzego uroczyście wnieśli i przekazali relikwie krwi i  serca Patrona NSZZ „Solidarność.” Eucharystię celebrowali ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, ksiądz dziekan Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli, ojciec Roman Jusiak profesor KUL, ksiądz Edward Madej proboszcz Bazyliki i księża z dekanatu Stalowa Wola. Związkowcy, którzy przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii złożyli w darze ołtarza obraz Patrona „Solidarności.” Wspólna modlitwa przed tablicą ku czci księdza Jerzego, umieszczona już w 1985 roku przez podziemną „Solidarność” w Stalowej Woli przy krzyżu przed świątynią, zakończyła dwudniowe uroczystości przekazania relikwii księdza Jerzego.



/bk/                                     
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe