Powrót księdza Jerzego

- Pragnę, aby wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przyczyniło się do ożywienia życia religijnego i duchowego w Stalowej Woli – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej 16 czerwca podczas Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. – Ksiądz Jerzy czerpał swoją siłę z łaski udziału w życiu Trójcy Świętej. Cześć dla relikwii świętych prowadzi nas do lepszego życia, do naśladowania ich zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu – powiedział w homilii ksiądz biskup ordynariusz.
 Powrót księdza Jerzego
/ nadesłane
Ksiądz biskup ordynariusz przypomniał  swoje osobiste spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką w Suchowoli w 1984 roku, gdzie z woli biskupa białostockiego odbywał praktykę duszpasterską. Wspominał rozmowę z księdzem Jerzym na plebani w Suchowoli, podczas której kapelan „Solidarności” nie ukrywał swoich obaw i lęków o życie, ale zarazem jego siłę i męstwo, które czerpał jako kapłan z Eucharystii i zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu. Ksiądz biskup ordynariusz podziękował najbliższej rodzinie księdza Jerzego za udział w uroczystym wprowadzeniu relikwii w Stalowej Woli. Dziękując przewodniczącemu „Solidarności” Regionu Podlasie Józefowi Mozolewskiemu, przypomniał jak wiele razy i jak wielką cenę mieszkańcy Podlasia zapłacili za wierność i wytrwanie w wierze i polskości. Ksiądz biskup ordynariusz złożył podziękowanie związkowcom i wszystkim pocztom sztandarowym „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska i Regionów Ziemia Przemyska i Rzeszowskiemu za liczny udział w uroczystej Eucharystii.

Przed ołtarzem w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stanęły poczty sztandarowe „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Dezametu Nowa Dęba, ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Pilkington Sandomierz, Federal Mogul Gorzyce, Huta Stalowa Wola, Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, Zakłady Porcelany Ćmielów, Siarkopol Tarnobrzeg, Regionalna Sekcja Służby Zdrowia, Cementownia Ożarów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, Region Ziemia Przemyska i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.                             

– Czekaliśmy 35 lat na powrót księdza Jerzego. Od dziś jest z nami, w naszej codziennej pracy i zwyczajności


– powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego wprowadzenia relikwii krwi i serca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Matki  Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w Bazylice odbywały się dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez Region Ziemia Sandomierska i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność.” Przedstawiciele Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” osobiście odebrali w Kurii Diecezjalnej relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” i przywieźli do Stalowej Woli.  

Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan „Solidarności” był zaproszony przez księdza proboszcza Edwarda Frankowskiego   do Stalowej Woli w październiku 1984 roku do wygłoszenia homilii i sprawowania Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mottem Tygodnia były słowa: „Młodzież nadzieją Kościoła.” W dniu oczekiwanego  przyjazdu księdza Jerzego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski błyskawicznie rozniosła się wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego. W świątyni odtworzono z taśmy magnetofonowej homilię księdza Jerzego. O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed 35 lat przypomniał Andrzej Kaczmarek, wyrażając radość z powrotu księdza Jerzego do Stalowej Woli, który jest duchowo obecny wśród nas w znaku relikwii krwi i serca.

Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlasie NSZZ „Solidarność”, a zarazem wice kustosz relikwii błogosławionego księdza Jerzego, przedstawił mało znane fakty o ocaleniu relikwii księdza Jerzego. W trzy lata po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego do Kurii Biskupiej w Białymstoku zgłosił się lekarz, którzy brał udział w sekcji po śmierci księdza Jerzego. Lekarz ten ukrył  bezcenne relikwie krwi i narządów księdza Jerzego, które pragnął przekazać dla kurii białostockiej. Zapadła wtedy decyzja, aby przekazać relikwie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pełnił duszpasterską posługę ksiądz Jerzy. Ksiądz Teofil Bogucki proboszcz żoliborskiej parafii, inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa, wyrażał jednak obawy co do możliwości bezpiecznego przechowania relikwii księdza Jerzego. I wówczas podjęto decyzję o sporządzeniu szkatuły i ukryciu w Białymstoku relikwii księdza Jerzego.      
                      
W sobotę - maryjny dzień w maryjnej Bazylice wielu mieszkańców naszego regionu i gości wysłuchało maryjnego koncertu Zespołu Śląsk. „Bogurodzica” to tytuł koncertu  najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych w wyjątkowym artystycznym wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Śląsk. Patronat honorowy nad koncertem Zespołu Śląsk objęli Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola. W sfinansowaniu kosztów koncertu pomogli m.in.: Samorząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zakłady z terenu przemysłowego Huta Stalowa Wola i nadleśnictwa z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Krośnie.  

W sobotę i niedzielę najbliższa rodzina Patrona NSZZ „Solidarność” księdza Jerzego – brat Józef z żoną Alfredą i siostra Teresa mogła podzielić się wzruszającymi świadectwami o zwyczajnym i codziennym życiu swojego brata. Ksiądz Jerzy miał przez wiele lat poważne problemy ze zdrowiem, co nie było jednak przeszkodą w wypełnianiu posługi duszpasterskiej i pomocy dla tak wielu ludzi. Ksiądz Jerzy żył w prawdzie i szacunku dla pracy. Otrzymał i odziedziczył tak ważne cechy w rodzinnym, wiejskim domu na Podlasiu, żyjącym na co dzień ciężką pracą na roli i szacunkiem dla chrześcijańskiej i narodowej tradycji.

W niedzielne południe na rozpoczęcie Eucharystii w Bazylice w uroczystej procesji brat i siostra księdza Jerzego uroczyście wnieśli i przekazali relikwie krwi i  serca Patrona NSZZ „Solidarność.” Eucharystię celebrowali ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, ksiądz dziekan Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli, ojciec Roman Jusiak profesor KUL, ksiądz Edward Madej proboszcz Bazyliki i księża z dekanatu Stalowa Wola. Związkowcy, którzy przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii złożyli w darze ołtarza obraz Patrona „Solidarności.” Wspólna modlitwa przed tablicą ku czci księdza Jerzego, umieszczona już w 1985 roku przez podziemną „Solidarność” w Stalowej Woli przy krzyżu przed świątynią, zakończyła dwudniowe uroczystości przekazania relikwii księdza Jerzego.



/bk/                                     
 

 

POLECANE
Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce z ostatniej chwili
Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce

Rzecznik Federalnego Urzędu ds. Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Usług Bundeswehry odniósł się do kwestii samochodów osobowych podlegających Bundeswehrze, które w ostatnich tygodniach były widziane w wielu regionach Polski.

Prezydent Zabrza odwołana ze stanowiska. Posłowie PiS: To jest jasny i czytelny sygnał polityka
Prezydent Zabrza odwołana ze stanowiska. Posłowie PiS: To jest jasny i czytelny sygnał

- To jest jasny i czytelny sygnał - powiedział poseł Jarosław Wieczorek komentując odwołanie prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej w referendum.

Sąd podtrzymał nakaz aresztowania Romanowskiego. Oddalono zażalenie obrony z ostatniej chwili
Sąd podtrzymał nakaz aresztowania Romanowskiego. Oddalono zażalenie obrony

Warszawski sąd okręgowy nie uwzględnił zażalenia obrony posła PiS Marcina Romanowskiego na decyzję o jego areszcie. Nie uwzględnił też wniosku obrony o wyłączenie jednego z sędziów.

To już oficjalnie. Prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej odwołana w referendum Wiadomości
To już oficjalnie. Prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej odwołana w referendum

Prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska została odwołana w referendum z zajmowanego stanowiska. Polityk startowała w wyborach samorządowych z rekomendacji KO.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat gorące
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

Niemiecka policja poinformowała, że w weekend zostali do Polski odesłani kolejni migranci.

Rosja grozi: Podejmiemy wobec Polski adekwatne kroki z ostatniej chwili
Rosja grozi: "Podejmiemy wobec Polski adekwatne kroki"

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując decyzję o zamknięciu rosyjskiego konsulatu generalnego w Krakowie, oznajmiła, że "Warszawa świadomie niszczy relacje" między krajami i działa "przeciwko interesom obywateli". "Adekwatna odpowiedź na te nieadekwatne kroki nastąpi wkrótce" – zapowiedziała.

Karol Nawrocki o odwołaniu w referendum prezydent Zabrza: Pokażmy tej szkodliwej władzy czerwoną kartkę Wiadomości
Karol Nawrocki o odwołaniu w referendum prezydent Zabrza: Pokażmy tej szkodliwej władzy czerwoną kartkę

Mieszkańcy Zabrza zdecydowali o odwołaniu prezydent miasta Agnieszki Rupniewskiej. Głos w tej sprawie zabrał kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

90 lat temu zmarł Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości z ostatniej chwili
90 lat temu zmarł Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości

12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski – działacz niepodległościowy, I Marszałek Polski, Naczelny Wódz Wojska Polskiego, jeden z twórców i przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej oraz jej Organizacji Bojowej, kierownik Związku Walki Czynnej, w czasie I wojny światowej Komendant I Brygady Legionów Polskich, twórca Polskiej Organizacji Wojskowej, w Drugiej Rzeczypospolitej m.in. Naczelnik Państwa Polskiego, po przejęciu władzy w maju 1926 r. dwukrotnie premier, w latach 1926-1935 minister spraw wojskowych oraz Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, faktyczny przywódca państwa polskiego.

Producent znanego piwa ukarany za zatory płatnicze Wiadomości
Producent znanego piwa ukarany za zatory płatnicze

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec firm, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom. Wszczął również postępowanie w sprawie nałożenia kary za nieudzielenie informacji koniecznych do szybkiego rozstrzygnięcia sprawy.

Spór o prowadzącą debatę prezydencką w TVP w likwidacji. Jest komentarz polityków PiS Wiadomości
Spór o prowadzącą debatę prezydencką w TVP w likwidacji. Jest komentarz polityków PiS

TVP w likwidacji podjęła decyzję o udziale Doroty Wysockiej-Schnepf w debacie prezydenckiej. Jest sprzeciw polityków PiS.

REKLAMA

Powrót księdza Jerzego

- Pragnę, aby wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przyczyniło się do ożywienia życia religijnego i duchowego w Stalowej Woli – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej 16 czerwca podczas Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. – Ksiądz Jerzy czerpał swoją siłę z łaski udziału w życiu Trójcy Świętej. Cześć dla relikwii świętych prowadzi nas do lepszego życia, do naśladowania ich zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu – powiedział w homilii ksiądz biskup ordynariusz.
 Powrót księdza Jerzego
/ nadesłane
Ksiądz biskup ordynariusz przypomniał  swoje osobiste spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką w Suchowoli w 1984 roku, gdzie z woli biskupa białostockiego odbywał praktykę duszpasterską. Wspominał rozmowę z księdzem Jerzym na plebani w Suchowoli, podczas której kapelan „Solidarności” nie ukrywał swoich obaw i lęków o życie, ale zarazem jego siłę i męstwo, które czerpał jako kapłan z Eucharystii i zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu. Ksiądz biskup ordynariusz podziękował najbliższej rodzinie księdza Jerzego za udział w uroczystym wprowadzeniu relikwii w Stalowej Woli. Dziękując przewodniczącemu „Solidarności” Regionu Podlasie Józefowi Mozolewskiemu, przypomniał jak wiele razy i jak wielką cenę mieszkańcy Podlasia zapłacili za wierność i wytrwanie w wierze i polskości. Ksiądz biskup ordynariusz złożył podziękowanie związkowcom i wszystkim pocztom sztandarowym „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska i Regionów Ziemia Przemyska i Rzeszowskiemu za liczny udział w uroczystej Eucharystii.

Przed ołtarzem w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stanęły poczty sztandarowe „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Dezametu Nowa Dęba, ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Pilkington Sandomierz, Federal Mogul Gorzyce, Huta Stalowa Wola, Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, Zakłady Porcelany Ćmielów, Siarkopol Tarnobrzeg, Regionalna Sekcja Służby Zdrowia, Cementownia Ożarów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, Region Ziemia Przemyska i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.                             

– Czekaliśmy 35 lat na powrót księdza Jerzego. Od dziś jest z nami, w naszej codziennej pracy i zwyczajności


– powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego wprowadzenia relikwii krwi i serca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Matki  Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w Bazylice odbywały się dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez Region Ziemia Sandomierska i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność.” Przedstawiciele Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” osobiście odebrali w Kurii Diecezjalnej relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” i przywieźli do Stalowej Woli.  

Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan „Solidarności” był zaproszony przez księdza proboszcza Edwarda Frankowskiego   do Stalowej Woli w październiku 1984 roku do wygłoszenia homilii i sprawowania Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mottem Tygodnia były słowa: „Młodzież nadzieją Kościoła.” W dniu oczekiwanego  przyjazdu księdza Jerzego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski błyskawicznie rozniosła się wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego. W świątyni odtworzono z taśmy magnetofonowej homilię księdza Jerzego. O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed 35 lat przypomniał Andrzej Kaczmarek, wyrażając radość z powrotu księdza Jerzego do Stalowej Woli, który jest duchowo obecny wśród nas w znaku relikwii krwi i serca.

Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlasie NSZZ „Solidarność”, a zarazem wice kustosz relikwii błogosławionego księdza Jerzego, przedstawił mało znane fakty o ocaleniu relikwii księdza Jerzego. W trzy lata po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego do Kurii Biskupiej w Białymstoku zgłosił się lekarz, którzy brał udział w sekcji po śmierci księdza Jerzego. Lekarz ten ukrył  bezcenne relikwie krwi i narządów księdza Jerzego, które pragnął przekazać dla kurii białostockiej. Zapadła wtedy decyzja, aby przekazać relikwie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pełnił duszpasterską posługę ksiądz Jerzy. Ksiądz Teofil Bogucki proboszcz żoliborskiej parafii, inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa, wyrażał jednak obawy co do możliwości bezpiecznego przechowania relikwii księdza Jerzego. I wówczas podjęto decyzję o sporządzeniu szkatuły i ukryciu w Białymstoku relikwii księdza Jerzego.      
                      
W sobotę - maryjny dzień w maryjnej Bazylice wielu mieszkańców naszego regionu i gości wysłuchało maryjnego koncertu Zespołu Śląsk. „Bogurodzica” to tytuł koncertu  najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych w wyjątkowym artystycznym wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Śląsk. Patronat honorowy nad koncertem Zespołu Śląsk objęli Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola. W sfinansowaniu kosztów koncertu pomogli m.in.: Samorząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zakłady z terenu przemysłowego Huta Stalowa Wola i nadleśnictwa z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Krośnie.  

W sobotę i niedzielę najbliższa rodzina Patrona NSZZ „Solidarność” księdza Jerzego – brat Józef z żoną Alfredą i siostra Teresa mogła podzielić się wzruszającymi świadectwami o zwyczajnym i codziennym życiu swojego brata. Ksiądz Jerzy miał przez wiele lat poważne problemy ze zdrowiem, co nie było jednak przeszkodą w wypełnianiu posługi duszpasterskiej i pomocy dla tak wielu ludzi. Ksiądz Jerzy żył w prawdzie i szacunku dla pracy. Otrzymał i odziedziczył tak ważne cechy w rodzinnym, wiejskim domu na Podlasiu, żyjącym na co dzień ciężką pracą na roli i szacunkiem dla chrześcijańskiej i narodowej tradycji.

W niedzielne południe na rozpoczęcie Eucharystii w Bazylice w uroczystej procesji brat i siostra księdza Jerzego uroczyście wnieśli i przekazali relikwie krwi i  serca Patrona NSZZ „Solidarność.” Eucharystię celebrowali ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, ksiądz dziekan Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli, ojciec Roman Jusiak profesor KUL, ksiądz Edward Madej proboszcz Bazyliki i księża z dekanatu Stalowa Wola. Związkowcy, którzy przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii złożyli w darze ołtarza obraz Patrona „Solidarności.” Wspólna modlitwa przed tablicą ku czci księdza Jerzego, umieszczona już w 1985 roku przez podziemną „Solidarność” w Stalowej Woli przy krzyżu przed świątynią, zakończyła dwudniowe uroczystości przekazania relikwii księdza Jerzego.



/bk/                                     
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe