Powrót księdza Jerzego

- Pragnę, aby wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przyczyniło się do ożywienia życia religijnego i duchowego w Stalowej Woli – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej 16 czerwca podczas Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. – Ksiądz Jerzy czerpał swoją siłę z łaski udziału w życiu Trójcy Świętej. Cześć dla relikwii świętych prowadzi nas do lepszego życia, do naśladowania ich zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu – powiedział w homilii ksiądz biskup ordynariusz.
 Powrót księdza Jerzego
/ nadesłane
Ksiądz biskup ordynariusz przypomniał  swoje osobiste spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką w Suchowoli w 1984 roku, gdzie z woli biskupa białostockiego odbywał praktykę duszpasterską. Wspominał rozmowę z księdzem Jerzym na plebani w Suchowoli, podczas której kapelan „Solidarności” nie ukrywał swoich obaw i lęków o życie, ale zarazem jego siłę i męstwo, które czerpał jako kapłan z Eucharystii i zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu. Ksiądz biskup ordynariusz podziękował najbliższej rodzinie księdza Jerzego za udział w uroczystym wprowadzeniu relikwii w Stalowej Woli. Dziękując przewodniczącemu „Solidarności” Regionu Podlasie Józefowi Mozolewskiemu, przypomniał jak wiele razy i jak wielką cenę mieszkańcy Podlasia zapłacili za wierność i wytrwanie w wierze i polskości. Ksiądz biskup ordynariusz złożył podziękowanie związkowcom i wszystkim pocztom sztandarowym „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska i Regionów Ziemia Przemyska i Rzeszowskiemu za liczny udział w uroczystej Eucharystii.

Przed ołtarzem w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stanęły poczty sztandarowe „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Dezametu Nowa Dęba, ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Pilkington Sandomierz, Federal Mogul Gorzyce, Huta Stalowa Wola, Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, Zakłady Porcelany Ćmielów, Siarkopol Tarnobrzeg, Regionalna Sekcja Służby Zdrowia, Cementownia Ożarów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, Region Ziemia Przemyska i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.                             

– Czekaliśmy 35 lat na powrót księdza Jerzego. Od dziś jest z nami, w naszej codziennej pracy i zwyczajności


– powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego wprowadzenia relikwii krwi i serca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Matki  Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w Bazylice odbywały się dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez Region Ziemia Sandomierska i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność.” Przedstawiciele Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” osobiście odebrali w Kurii Diecezjalnej relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” i przywieźli do Stalowej Woli.  

Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan „Solidarności” był zaproszony przez księdza proboszcza Edwarda Frankowskiego   do Stalowej Woli w październiku 1984 roku do wygłoszenia homilii i sprawowania Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mottem Tygodnia były słowa: „Młodzież nadzieją Kościoła.” W dniu oczekiwanego  przyjazdu księdza Jerzego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski błyskawicznie rozniosła się wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego. W świątyni odtworzono z taśmy magnetofonowej homilię księdza Jerzego. O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed 35 lat przypomniał Andrzej Kaczmarek, wyrażając radość z powrotu księdza Jerzego do Stalowej Woli, który jest duchowo obecny wśród nas w znaku relikwii krwi i serca.

Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlasie NSZZ „Solidarność”, a zarazem wice kustosz relikwii błogosławionego księdza Jerzego, przedstawił mało znane fakty o ocaleniu relikwii księdza Jerzego. W trzy lata po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego do Kurii Biskupiej w Białymstoku zgłosił się lekarz, którzy brał udział w sekcji po śmierci księdza Jerzego. Lekarz ten ukrył  bezcenne relikwie krwi i narządów księdza Jerzego, które pragnął przekazać dla kurii białostockiej. Zapadła wtedy decyzja, aby przekazać relikwie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pełnił duszpasterską posługę ksiądz Jerzy. Ksiądz Teofil Bogucki proboszcz żoliborskiej parafii, inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa, wyrażał jednak obawy co do możliwości bezpiecznego przechowania relikwii księdza Jerzego. I wówczas podjęto decyzję o sporządzeniu szkatuły i ukryciu w Białymstoku relikwii księdza Jerzego.      
                      
W sobotę - maryjny dzień w maryjnej Bazylice wielu mieszkańców naszego regionu i gości wysłuchało maryjnego koncertu Zespołu Śląsk. „Bogurodzica” to tytuł koncertu  najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych w wyjątkowym artystycznym wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Śląsk. Patronat honorowy nad koncertem Zespołu Śląsk objęli Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola. W sfinansowaniu kosztów koncertu pomogli m.in.: Samorząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zakłady z terenu przemysłowego Huta Stalowa Wola i nadleśnictwa z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Krośnie.  

W sobotę i niedzielę najbliższa rodzina Patrona NSZZ „Solidarność” księdza Jerzego – brat Józef z żoną Alfredą i siostra Teresa mogła podzielić się wzruszającymi świadectwami o zwyczajnym i codziennym życiu swojego brata. Ksiądz Jerzy miał przez wiele lat poważne problemy ze zdrowiem, co nie było jednak przeszkodą w wypełnianiu posługi duszpasterskiej i pomocy dla tak wielu ludzi. Ksiądz Jerzy żył w prawdzie i szacunku dla pracy. Otrzymał i odziedziczył tak ważne cechy w rodzinnym, wiejskim domu na Podlasiu, żyjącym na co dzień ciężką pracą na roli i szacunkiem dla chrześcijańskiej i narodowej tradycji.

W niedzielne południe na rozpoczęcie Eucharystii w Bazylice w uroczystej procesji brat i siostra księdza Jerzego uroczyście wnieśli i przekazali relikwie krwi i  serca Patrona NSZZ „Solidarność.” Eucharystię celebrowali ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, ksiądz dziekan Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli, ojciec Roman Jusiak profesor KUL, ksiądz Edward Madej proboszcz Bazyliki i księża z dekanatu Stalowa Wola. Związkowcy, którzy przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii złożyli w darze ołtarza obraz Patrona „Solidarności.” Wspólna modlitwa przed tablicą ku czci księdza Jerzego, umieszczona już w 1985 roku przez podziemną „Solidarność” w Stalowej Woli przy krzyżu przed świątynią, zakończyła dwudniowe uroczystości przekazania relikwii księdza Jerzego.



/bk/                                     
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szokująca analiza. Co jest tańsze - własne mieszkanie czy życie w hotelu all inclusive? z ostatniej chwili
Szokująca analiza. Co jest tańsze - własne mieszkanie czy życie w hotelu all inclusive?

Amerykański Tik Toker Ben Keenan przeprowadził analizę tego, czy bardziej opłaca mu się mieszkać w USA, czy w hotelu all inclusive na Dominikanie. Wynik jego wyliczeń może być zaskakujący.

PiS odkrywa karty. Oto pierwsza trójka pomorskiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
PiS odkrywa karty. Oto pierwsza trójka pomorskiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Anna Fotyga, Jarosław Sellin i Kazimierz Smoliński zajęli trzy pierwsze miejsca na liście PiS do Parlamentu Europejskiego w województwie pomorskim. Lista z kompletem podpisów została złożona do rejestracji – poinformował w poniedziałek startujący z czwartego miejsca, były rzecznik rządu ZP Piotr Müller.

„Ciepła matka i babcia”. Eurokraci lansują nowy wizerunek Ursuli von der Leyen polityka
„Ciepła matka i babcia”. Eurokraci lansują nowy wizerunek Ursuli von der Leyen

Portal Politico ujawnił, że na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zespół Ursuli von der Leyen podjął próbę zmieniania wizerunku szefowej Komisji Europejskiej. Teraz zamiast jako „twardy szef” ma być ukazywana jako „ciepła matka i babcia, która pragnie, aby jej rodzina dorastała w bezpiecznej Europie”.

Sprzeczne analizy wydajności pracy w Niemczech Wiadomości
Sprzeczne analizy wydajności pracy w Niemczech

Temat wydajności niemieckich pracowników jest w ostatnich tygodniach szczególnie głośno podnoszony przez niemieckich polityków, ale także przez niemieckie media.

„Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością”. Kilkudziesięciu dziennikarzy podpisało list z apelem ws. ks. Olszewskiego z ostatniej chwili
„Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością”. Kilkudziesięciu dziennikarzy podpisało list z apelem ws. ks. Olszewskiego

„Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zemstą. Tylko niezależny, bezstronny i niezawisły sąd daje gwarancję rzetelnego procesu i uczciwego wyroku” – pisze kilkudziesięciu dziennikarzy w liście otwartym ws. procesu i zatrzymania ks. Michała Olszewskiego z Fundacji Profeto.

„Niemcy będą majsterkować przy swoim Trybunale Konstytucyjnym” z ostatniej chwili
„Niemcy będą majsterkować przy swoim Trybunale Konstytucyjnym”

Niemieckie władze zamierzają powtórzyć znany z Polski scenariusz, w którym takie pojęcia jak „praworządność” i „obrona konstytucji” mają być zarezerwowane dla jednej grupy politycznej. Zdaniem Aleksandry Fedorskiej już wkrótce pojawi się nowa ustawa, która ma „bronić” Trybunał Konstytucyjny przed „ekstremalnymi partiami”.

Gerard Depardieu aresztowany z ostatniej chwili
Gerard Depardieu aresztowany

Jak podają francuskie media, słynny aktor Gerard Depardieu został zatrzymany przez policję w poniedziałek 29 kwietnia pod zarzutem napaści na tle seksualnym. 

Oskarżony o szpiegostwo niemiecki europoseł miał dostęp do wrażliwych dokumentów Komisji Europejskiej z ostatniej chwili
Oskarżony o szpiegostwo niemiecki europoseł miał dostęp do wrażliwych dokumentów Komisji Europejskiej

Przewodniczący komisji ds. handlu Parlamentu Europejskiego Bernd Lange ujawnił, że europoseł Maximilian Krah, który usłyszał zarzuty dotyczące szpiegostwa i korupcji, miał dostęp do wrażliwych dokumentów tej komisji.

Dlaczego Niemcy są bogate, a Niemcy stosunkowo „biedni”? z ostatniej chwili
Dlaczego Niemcy są bogate, a Niemcy stosunkowo „biedni”?

Choć Niemcy są czwartą [wg innych źródeł nawet trzecią – red.] największą gospodarką świata i jednym z najbardziej bogatych krajów na świecie, obywatele tego kraju nie są zbyt zamożni. Dlaczego tak jest? 

LNG z Rosji zostanie objęte sankcjami? z ostatniej chwili
LNG z Rosji zostanie objęte sankcjami?

Komisja Europejska przedstawi w środę propozycje dotyczące 14. pakietu sankcji wobec Rosji, wśród których prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym (LNG) – podał w poniedziałek portal Politico.

REKLAMA

Powrót księdza Jerzego

- Pragnę, aby wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przyczyniło się do ożywienia życia religijnego i duchowego w Stalowej Woli – powiedział ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej 16 czerwca podczas Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski. – Ksiądz Jerzy czerpał swoją siłę z łaski udziału w życiu Trójcy Świętej. Cześć dla relikwii świętych prowadzi nas do lepszego życia, do naśladowania ich zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu – powiedział w homilii ksiądz biskup ordynariusz.
 Powrót księdza Jerzego
/ nadesłane
Ksiądz biskup ordynariusz przypomniał  swoje osobiste spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką w Suchowoli w 1984 roku, gdzie z woli biskupa białostockiego odbywał praktykę duszpasterską. Wspominał rozmowę z księdzem Jerzym na plebani w Suchowoli, podczas której kapelan „Solidarności” nie ukrywał swoich obaw i lęków o życie, ale zarazem jego siłę i męstwo, które czerpał jako kapłan z Eucharystii i zawierzenia Bogu w Trójcy Jedynemu. Ksiądz biskup ordynariusz podziękował najbliższej rodzinie księdza Jerzego za udział w uroczystym wprowadzeniu relikwii w Stalowej Woli. Dziękując przewodniczącemu „Solidarności” Regionu Podlasie Józefowi Mozolewskiemu, przypomniał jak wiele razy i jak wielką cenę mieszkańcy Podlasia zapłacili za wierność i wytrwanie w wierze i polskości. Ksiądz biskup ordynariusz złożył podziękowanie związkowcom i wszystkim pocztom sztandarowym „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska i Regionów Ziemia Przemyska i Rzeszowskiemu za liczny udział w uroczystej Eucharystii.

Przed ołtarzem w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stanęły poczty sztandarowe „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Dezametu Nowa Dęba, ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Pilkington Sandomierz, Federal Mogul Gorzyce, Huta Stalowa Wola, Huta Stali Jakościowych Stalowa Wola, Zakłady Porcelany Ćmielów, Siarkopol Tarnobrzeg, Regionalna Sekcja Służby Zdrowia, Cementownia Ożarów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny, Region Ziemia Przemyska i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.                             

– Czekaliśmy 35 lat na powrót księdza Jerzego. Od dziś jest z nami, w naszej codziennej pracy i zwyczajności


– powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego wprowadzenia relikwii krwi i serca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Matki  Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w Bazylice odbywały się dwudniowe uroczystości, zorganizowane przez Region Ziemia Sandomierska i MOZ Huty Stalowa Wola NSZZ „Solidarność.” Przedstawiciele Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” osobiście odebrali w Kurii Diecezjalnej relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” i przywieźli do Stalowej Woli.  

Ksiądz Jerzy Popiełuszko kapelan „Solidarności” był zaproszony przez księdza proboszcza Edwarda Frankowskiego   do Stalowej Woli w październiku 1984 roku do wygłoszenia homilii i sprawowania Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mottem Tygodnia były słowa: „Młodzież nadzieją Kościoła.” W dniu oczekiwanego  przyjazdu księdza Jerzego do kościoła Matki Bożej Królowej Polski błyskawicznie rozniosła się wiadomość o uprowadzeniu księdza Jerzego. W świątyni odtworzono z taśmy magnetofonowej homilię księdza Jerzego. O tych dramatycznych wydarzeniach sprzed 35 lat przypomniał Andrzej Kaczmarek, wyrażając radość z powrotu księdza Jerzego do Stalowej Woli, który jest duchowo obecny wśród nas w znaku relikwii krwi i serca.

Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlasie NSZZ „Solidarność”, a zarazem wice kustosz relikwii błogosławionego księdza Jerzego, przedstawił mało znane fakty o ocaleniu relikwii księdza Jerzego. W trzy lata po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego do Kurii Biskupiej w Białymstoku zgłosił się lekarz, którzy brał udział w sekcji po śmierci księdza Jerzego. Lekarz ten ukrył  bezcenne relikwie krwi i narządów księdza Jerzego, które pragnął przekazać dla kurii białostockiej. Zapadła wtedy decyzja, aby przekazać relikwie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pełnił duszpasterską posługę ksiądz Jerzy. Ksiądz Teofil Bogucki proboszcz żoliborskiej parafii, inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa, wyrażał jednak obawy co do możliwości bezpiecznego przechowania relikwii księdza Jerzego. I wówczas podjęto decyzję o sporządzeniu szkatuły i ukryciu w Białymstoku relikwii księdza Jerzego.      
                      
W sobotę - maryjny dzień w maryjnej Bazylice wielu mieszkańców naszego regionu i gości wysłuchało maryjnego koncertu Zespołu Śląsk. „Bogurodzica” to tytuł koncertu  najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych w wyjątkowym artystycznym wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Śląsk. Patronat honorowy nad koncertem Zespołu Śląsk objęli Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola. W sfinansowaniu kosztów koncertu pomogli m.in.: Samorząd Miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zakłady z terenu przemysłowego Huta Stalowa Wola i nadleśnictwa z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Krośnie.  

W sobotę i niedzielę najbliższa rodzina Patrona NSZZ „Solidarność” księdza Jerzego – brat Józef z żoną Alfredą i siostra Teresa mogła podzielić się wzruszającymi świadectwami o zwyczajnym i codziennym życiu swojego brata. Ksiądz Jerzy miał przez wiele lat poważne problemy ze zdrowiem, co nie było jednak przeszkodą w wypełnianiu posługi duszpasterskiej i pomocy dla tak wielu ludzi. Ksiądz Jerzy żył w prawdzie i szacunku dla pracy. Otrzymał i odziedziczył tak ważne cechy w rodzinnym, wiejskim domu na Podlasiu, żyjącym na co dzień ciężką pracą na roli i szacunkiem dla chrześcijańskiej i narodowej tradycji.

W niedzielne południe na rozpoczęcie Eucharystii w Bazylice w uroczystej procesji brat i siostra księdza Jerzego uroczyście wnieśli i przekazali relikwie krwi i  serca Patrona NSZZ „Solidarność.” Eucharystię celebrowali ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, ksiądz dziekan Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy Stalowej Woli, ojciec Roman Jusiak profesor KUL, ksiądz Edward Madej proboszcz Bazyliki i księża z dekanatu Stalowa Wola. Związkowcy, którzy przygotowali oprawę liturgiczną Eucharystii złożyli w darze ołtarza obraz Patrona „Solidarności.” Wspólna modlitwa przed tablicą ku czci księdza Jerzego, umieszczona już w 1985 roku przez podziemną „Solidarność” w Stalowej Woli przy krzyżu przed świątynią, zakończyła dwudniowe uroczystości przekazania relikwii księdza Jerzego.



/bk/                                     
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe