[Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Marzenia niemieckich mediów - Jeśli PiS przegra temat reparacji zniknie

Z polskiego punktu widzenia moment nagłośnienia sprawy reparacji wojennych jest bardzo korzystny, nawet jeśli sami Niemcy nie palą się szczególnie do podjęcia negocjacji
 [Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Marzenia niemieckich mediów - Jeśli PiS przegra temat reparacji zniknie
/ Zniszczona Warszawa. Zdjęcie archiwalne
Trudno znaleźć bardziej odpowiedni moment na umiędzynarodowienie kwestii reparacji niż 80-lecie wybuchu drugiej wojny światowej. Osobiście sądzę, że trzeba było ją podjąć już o wiele wcześniej, ale lepiej późno niż wcale. Na wrześniowe uroczystości zaproszono m.in. przywódców państw członkowskich UE i NATO. Polacy liczą także na obecność prezydenta USA oraz wystąpienie podobne do tego z lipca 2017 r. w Warszawie. Włączenie w sprawę Rady Europy i OECD w rolach arbitrów może się okazać kolejną dźwignią, która uruchomi odpowiednie emocje.
 
Tymczasem niektórzy przedstawiciele "totalnej opozycji" nadal uporczywie twierdzą, że ubiegając się o sprawiedliwość polski rząd ściąga na siebie wstyd i hańbę. Czy angażując świat w sprawę reparacji wojennych PiS naprawdę naraża się na podobne zarzuty, jak nie zauważający swojej targowickiej obłudy politycy PO? Otóż nie. Scenariusz, wedle którego Zachód pomoże wygrać straszącemu przed "polexitem" Grzegorzowi Schetynie wybory, zdaje się być tylko rojeniem opętanych, żyjących we własnym świecie. I można śmiało przypuszczać, że ta błazenada umocniła jedynie poparcie dla PiS, odebrawszy popularność opozycji. Obrona "niemieckich racji" będzie bowiem zawsze wizerunkowym prezentem dla przeciwników tej strategii, szczególnie w Polsce i w tak delikatnej kwestii jak straty poniesione w okresie Trzeciej Rzeszy. Z ostatnich sondaży wynika, że większość Polaków opowiada się za podjęciem i prowadzeniem dalszych kroków w straraniach o reparacje wojenne. Owszem, wspólną podstawą powinny być najpierw spokojne dwustronne rozmowy z Niemcami, tyle tylko że nie palą się szczególnie do ich podjęcia, nawet w kwestiach tak oczywistych jak zwrot mienia Polonii skonfiskowanego w latach 1938-40.
 

"Wszystkie poprzednie polskie rządy podtrzymywały stanowisko, że kwestia reparacji jest zamknięta. Dla Niemiec dyskusja na ten temat zakończyła się najpóźniej zawarciem traktatu 'dwa plus cztery' w 1990 r. Polska otrzymała po wojnie Śląsk, Pomorze i Mazury. Czy to nie wystarczy?"

 
- pyta wysokonakładowy dziennik "Bild".
 
Niemieckie media zapiały więc na najwyższym diapazonie, kiedy usłyszały o wstępnej sumie, wyliczonej przez zespół Arkadiusza Mularczyka.
 

"To prowokacja. Rząd w Warszawie próbuje od kilku lat przykryć tematem reparacji niewygodną dla niego dyskusję o praworządności w Polsce"

 
- czytamy na portalu monachijskiej gazety "Süddeutsche Zeitung".
 
Tylko nielicznym niemieckim publicystom i politykom większa doza rozsądku pozwala skorzystać z okazji, aby merytorycznie podyskutować o pretensjach wysuwanych przez Polskę. Posłanka Zielonych Hilde Schramm, córka nazistowskiego architekta Alberta Speera, opowiada się np. za utworzeniem specjalnego funduszu, z którego byłyby finansowane konkretne projekty dla państw okupowanych niegdyś przez Niemców. Wyrazicielem koncyliacyjnej linii jest także berliński politolog Hans-Joachim Funke, choć nawet on dochodzi do wniosku, jakoby suma 850 dol. była "wprost nierealistyczna".
 
Czyżby? Nie sposób dokładnie wyliczyć wszystkich cierpień milionów Polaków i strat wydajności dla całego narodu, tym bardziej że przefarbowani na zachodnich demokratów Niemcy po 1945 r. umiejętnie zacierali ślady swoich zbrodni. Nasz kraj został naznaczony przez bezwzględną eksterminację polskich elit, a w chorym umyśle Heinricha Himmlera rola miasta Warszawy miała zostać sprowadzona do punktu przeładunkowego dla Wehrmachtu.
 
Nie może więc zdumiewać, że komisja Mularczyka prawdopodobnie przedstawi liczby, które będą znacznie wyższe od tych wstępnych. Według nieoficjalnych informacji konkluzja raportu może nawet zawierać kwotę roszczeń wobec Niemiec rzędu 1 bln dol. Przy czym te obliczenia na pewno nie są wyssane z palca. Polska była wtedy przykryta perzyną spalonej ziemi, zniszczonymi budynkami, fabrykami, mostami, drogami oraz szpitalami. Niemcy skonfiskowali zasoby złota i kruszców, kradli polskie dzieła sztuki, pozbawili Polaków pracy i wynagrodzeń, a także wprowadzili na okupowanym terenie obcą walutę o niskiej sile nabywczej.
 
W normalnych krajach dziennikarska rzetelność nakazywałaby nie rozgłaszać niczego bez zapoznania się z tymi faktami. Niemniej łatwo sobie wyobrazić reakcje niemieckich mediów na wrześniowy raport. Skróty myślowe, uruchamiające głuchy telefon, pojawią się najpierw w zajawkach, a potem w ustach niemieckich "autorytetów" i naszych "totalsów", którzy odrzucą resztki pragmatyzmu gwoli odsunięcia PiS od władzy. Być może też trudno oczekiwać od Niemców, aby zdobyli elementarną wiedzę na ten temat, acz przejawy historycznej naiwności sięgają najwyraźniej też najwyższych szczebli. Na jednym z corocznych spotkań prezydenta RFN z dziennikarzami w Zamku Bellevue miałem okazję zapytać go osobiście o wspomniane roszczenia ze strony Polski.
 

"Niemcy już swoje zapłaciły, sprawa jest definitywnie zamknięta"

 
odrzekł Frank-Walter Steinmeier.
 
Podobne słowa padały dotąd często z ust niemieckich przywódców, mimo że Niemcy nie posiadają żadnego dokumentu, który wskazywałby na zrzeczenie się przez niepodległą Polskę reparacji. Analogicznie zachowywały się sekundujące im media, w których informacje o wyliczonych stratach wojennych tonęły w morzu pseudowiadomości. Tak funkcjonują do dziś wpływowe redakcje, które regulują przepływ najważniejszych newsów. Dzierżąc nadal sporą władzę medialną, dzięki której mogą zniesławiać obce kraje, a swój własny otaczać ochronnym milczeniem, mogą decydować o tym, co ich czytelnicy mają prawo przeoczyć i na kim skupiać swoją niechęć. Jednak dziś już coraz trudniej schować temat reparacji pod medialny dywan, jako że władze RFN zmagają się z pretensjami nie tylko ze strony Polski. Grecja, również długo lekceważona przez niemiecki dyrektoriat Europy, przygotowała w tej sprawie dwa raporty. Już w latach 90. kanclerz Helmut Kohl dokładał wszelkich starań, aby zapomniano o żądaniach płynących z Aten.
 
Co ciekawe, zadośćuczynienia domagają się obecnie także niektóre państwa afrykańskie, które znalazły się niegdyś w obrębie kolonialnej strefy kajzerowskich Niemiec (jak np. Namibia). Od prawie czterech lat potomkowie plemion Hereo i Nama domagają się od RFN 50 mld euro odszkodowania za ludobójstwo, którego rząd federalny wciąż nie chce nazwać po imieniu. Dziś te historyczne bumerangi z całego świata wracają do Berlina ze wzmożoną siłą. Toteż niemieckie media traktują ostatnio polskie roszczenia z nieco baczniejszą uwagą. 
 

"Temat reparacji może pogorszyć relacje na linii Berlin-Warszawa. Jeśli polski rząd na jesieni oficjalnie wystawi Niemcom rachunek, cała sprawa może nabrać zupełnie innego wymiaru"

 
- wróży "Berliner Zeitung".
 
Lecz jak na niemiecką gazetę przystało, trudno nie znaleźć w niej szczypty charakterystycznej wyniosłości:
 

"Najpierw PiS musiałoby jednak wygrać wybory parlamentarne. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wszystkie partie opozycyjne zjednoczą się znów pod jednym szyldem i temat reparacji wreszcie zniknie ze stołu"

 
- puentuje stołeczny dziennik.
 
Z polskiego punktu widzenia termin przedstawienia raportu oraz nagłośnienia sprawy reparacji jest zatem bardzo korzystny. Należy zapoznać z nią opinię publiczną całego świata. Oprócz tego byłby jednak też dobrą okazją do zażegnania pełzającego konfliktu z Izraelem, który dla Niemców zawsze jest sprzyjającą okolicznością w rozkręcaniu antypolskiej histerii. Za każdym razem, gdy izraelscy redaktorzy dolewają oliwy do medialnego ognia niedwuznaczną sugestią, jakoby Polacy byli "współautorami" holokaustu, niemiecka machina ataku na Warszawę wchodzi z punktu na najwyższe obroty.
 

"W historii opowiedzianej przez PiS Polacy byli wyłącznie bohaterami, tak jakby wcale nie mordowali Żydów. Niestety antysemityzm do dziś kładzie się cieniem na polskiej polityce"
 

- czytamy we "Frankfurter Rundschau".
 
To nic, że powielane przez niemieckie środki przekazu informacje okazują się nieprawdą. Wystarczy, że zaistniało określenie "polski antysemityzm", bo przecież każde późniejsze sprostowanie ma już zasięg mniejszy od pierwszego głośnego leadu, który wywarł zaplanowany skutek, będący propagandowym przygotowaniem do odrzucenia polskich roszczeń.
 
Fakt, że w przeciwieństwie do choćby Francji nigdy nie kolaborowaliśmy z Hitlerem i że w polskiej polityce na niesnaskach z Jerozolimą ugrać można co najwyżej ułamek procenta, nie zniechęca różnego pokroju niemieckich publicystów do politpoprawnego wybrzydzania na "antysemicką" Polskę. Historia o polskich "współsprawcach" jest dla nich bowiem zbyt poręczna, żeby z niej zrezygnować z tak błahego powodu jak to, że nie jest autentyczna. Chodzi im jedynie o to, żeby określenia jak "polskie obozy zagłady" zostały usłyszane na świecie, budując powszechnie podzielany stereotypowy wizerunek naszego kraju.
 
Czy tak zachowują się "przyjaciele"? Zgoda, reparacje wojenne to temat trudny. Lecz po 80 latach milczenia równorzędni partnerzy powinni szukać porozumienia także w trudnych sprawach, a nie udawać, że ich nie ma. Zresztą samym Niemcom rozsądek nakazuje raczej szukać ze swoim wschodnim sąsiadem wspólnych interesów, a nie z karcącym spojrzeniem mu insynuować, że "oddala się od Europy". Bo w takim świetle - by tak pojechać Wyspiańskim - pozostaniemy trwale "przyjaciółmi, którzy się nie trawią". 

 

POLECANE
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu z ostatniej chwili
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu

Indie rozpoczęły Operację Sindoor, atakując, jak twierdzą, "infrastrukturę terrorystyczną" w Pakistanie. Pakistan zapowiada odwet.

Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

REKLAMA

[Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Marzenia niemieckich mediów - Jeśli PiS przegra temat reparacji zniknie

Z polskiego punktu widzenia moment nagłośnienia sprawy reparacji wojennych jest bardzo korzystny, nawet jeśli sami Niemcy nie palą się szczególnie do podjęcia negocjacji
 [Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Marzenia niemieckich mediów - Jeśli PiS przegra temat reparacji zniknie
/ Zniszczona Warszawa. Zdjęcie archiwalne
Trudno znaleźć bardziej odpowiedni moment na umiędzynarodowienie kwestii reparacji niż 80-lecie wybuchu drugiej wojny światowej. Osobiście sądzę, że trzeba było ją podjąć już o wiele wcześniej, ale lepiej późno niż wcale. Na wrześniowe uroczystości zaproszono m.in. przywódców państw członkowskich UE i NATO. Polacy liczą także na obecność prezydenta USA oraz wystąpienie podobne do tego z lipca 2017 r. w Warszawie. Włączenie w sprawę Rady Europy i OECD w rolach arbitrów może się okazać kolejną dźwignią, która uruchomi odpowiednie emocje.
 
Tymczasem niektórzy przedstawiciele "totalnej opozycji" nadal uporczywie twierdzą, że ubiegając się o sprawiedliwość polski rząd ściąga na siebie wstyd i hańbę. Czy angażując świat w sprawę reparacji wojennych PiS naprawdę naraża się na podobne zarzuty, jak nie zauważający swojej targowickiej obłudy politycy PO? Otóż nie. Scenariusz, wedle którego Zachód pomoże wygrać straszącemu przed "polexitem" Grzegorzowi Schetynie wybory, zdaje się być tylko rojeniem opętanych, żyjących we własnym świecie. I można śmiało przypuszczać, że ta błazenada umocniła jedynie poparcie dla PiS, odebrawszy popularność opozycji. Obrona "niemieckich racji" będzie bowiem zawsze wizerunkowym prezentem dla przeciwników tej strategii, szczególnie w Polsce i w tak delikatnej kwestii jak straty poniesione w okresie Trzeciej Rzeszy. Z ostatnich sondaży wynika, że większość Polaków opowiada się za podjęciem i prowadzeniem dalszych kroków w straraniach o reparacje wojenne. Owszem, wspólną podstawą powinny być najpierw spokojne dwustronne rozmowy z Niemcami, tyle tylko że nie palą się szczególnie do ich podjęcia, nawet w kwestiach tak oczywistych jak zwrot mienia Polonii skonfiskowanego w latach 1938-40.
 

"Wszystkie poprzednie polskie rządy podtrzymywały stanowisko, że kwestia reparacji jest zamknięta. Dla Niemiec dyskusja na ten temat zakończyła się najpóźniej zawarciem traktatu 'dwa plus cztery' w 1990 r. Polska otrzymała po wojnie Śląsk, Pomorze i Mazury. Czy to nie wystarczy?"

 
- pyta wysokonakładowy dziennik "Bild".
 
Niemieckie media zapiały więc na najwyższym diapazonie, kiedy usłyszały o wstępnej sumie, wyliczonej przez zespół Arkadiusza Mularczyka.
 

"To prowokacja. Rząd w Warszawie próbuje od kilku lat przykryć tematem reparacji niewygodną dla niego dyskusję o praworządności w Polsce"

 
- czytamy na portalu monachijskiej gazety "Süddeutsche Zeitung".
 
Tylko nielicznym niemieckim publicystom i politykom większa doza rozsądku pozwala skorzystać z okazji, aby merytorycznie podyskutować o pretensjach wysuwanych przez Polskę. Posłanka Zielonych Hilde Schramm, córka nazistowskiego architekta Alberta Speera, opowiada się np. za utworzeniem specjalnego funduszu, z którego byłyby finansowane konkretne projekty dla państw okupowanych niegdyś przez Niemców. Wyrazicielem koncyliacyjnej linii jest także berliński politolog Hans-Joachim Funke, choć nawet on dochodzi do wniosku, jakoby suma 850 dol. była "wprost nierealistyczna".
 
Czyżby? Nie sposób dokładnie wyliczyć wszystkich cierpień milionów Polaków i strat wydajności dla całego narodu, tym bardziej że przefarbowani na zachodnich demokratów Niemcy po 1945 r. umiejętnie zacierali ślady swoich zbrodni. Nasz kraj został naznaczony przez bezwzględną eksterminację polskich elit, a w chorym umyśle Heinricha Himmlera rola miasta Warszawy miała zostać sprowadzona do punktu przeładunkowego dla Wehrmachtu.
 
Nie może więc zdumiewać, że komisja Mularczyka prawdopodobnie przedstawi liczby, które będą znacznie wyższe od tych wstępnych. Według nieoficjalnych informacji konkluzja raportu może nawet zawierać kwotę roszczeń wobec Niemiec rzędu 1 bln dol. Przy czym te obliczenia na pewno nie są wyssane z palca. Polska była wtedy przykryta perzyną spalonej ziemi, zniszczonymi budynkami, fabrykami, mostami, drogami oraz szpitalami. Niemcy skonfiskowali zasoby złota i kruszców, kradli polskie dzieła sztuki, pozbawili Polaków pracy i wynagrodzeń, a także wprowadzili na okupowanym terenie obcą walutę o niskiej sile nabywczej.
 
W normalnych krajach dziennikarska rzetelność nakazywałaby nie rozgłaszać niczego bez zapoznania się z tymi faktami. Niemniej łatwo sobie wyobrazić reakcje niemieckich mediów na wrześniowy raport. Skróty myślowe, uruchamiające głuchy telefon, pojawią się najpierw w zajawkach, a potem w ustach niemieckich "autorytetów" i naszych "totalsów", którzy odrzucą resztki pragmatyzmu gwoli odsunięcia PiS od władzy. Być może też trudno oczekiwać od Niemców, aby zdobyli elementarną wiedzę na ten temat, acz przejawy historycznej naiwności sięgają najwyraźniej też najwyższych szczebli. Na jednym z corocznych spotkań prezydenta RFN z dziennikarzami w Zamku Bellevue miałem okazję zapytać go osobiście o wspomniane roszczenia ze strony Polski.
 

"Niemcy już swoje zapłaciły, sprawa jest definitywnie zamknięta"

 
odrzekł Frank-Walter Steinmeier.
 
Podobne słowa padały dotąd często z ust niemieckich przywódców, mimo że Niemcy nie posiadają żadnego dokumentu, który wskazywałby na zrzeczenie się przez niepodległą Polskę reparacji. Analogicznie zachowywały się sekundujące im media, w których informacje o wyliczonych stratach wojennych tonęły w morzu pseudowiadomości. Tak funkcjonują do dziś wpływowe redakcje, które regulują przepływ najważniejszych newsów. Dzierżąc nadal sporą władzę medialną, dzięki której mogą zniesławiać obce kraje, a swój własny otaczać ochronnym milczeniem, mogą decydować o tym, co ich czytelnicy mają prawo przeoczyć i na kim skupiać swoją niechęć. Jednak dziś już coraz trudniej schować temat reparacji pod medialny dywan, jako że władze RFN zmagają się z pretensjami nie tylko ze strony Polski. Grecja, również długo lekceważona przez niemiecki dyrektoriat Europy, przygotowała w tej sprawie dwa raporty. Już w latach 90. kanclerz Helmut Kohl dokładał wszelkich starań, aby zapomniano o żądaniach płynących z Aten.
 
Co ciekawe, zadośćuczynienia domagają się obecnie także niektóre państwa afrykańskie, które znalazły się niegdyś w obrębie kolonialnej strefy kajzerowskich Niemiec (jak np. Namibia). Od prawie czterech lat potomkowie plemion Hereo i Nama domagają się od RFN 50 mld euro odszkodowania za ludobójstwo, którego rząd federalny wciąż nie chce nazwać po imieniu. Dziś te historyczne bumerangi z całego świata wracają do Berlina ze wzmożoną siłą. Toteż niemieckie media traktują ostatnio polskie roszczenia z nieco baczniejszą uwagą. 
 

"Temat reparacji może pogorszyć relacje na linii Berlin-Warszawa. Jeśli polski rząd na jesieni oficjalnie wystawi Niemcom rachunek, cała sprawa może nabrać zupełnie innego wymiaru"

 
- wróży "Berliner Zeitung".
 
Lecz jak na niemiecką gazetę przystało, trudno nie znaleźć w niej szczypty charakterystycznej wyniosłości:
 

"Najpierw PiS musiałoby jednak wygrać wybory parlamentarne. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wszystkie partie opozycyjne zjednoczą się znów pod jednym szyldem i temat reparacji wreszcie zniknie ze stołu"

 
- puentuje stołeczny dziennik.
 
Z polskiego punktu widzenia termin przedstawienia raportu oraz nagłośnienia sprawy reparacji jest zatem bardzo korzystny. Należy zapoznać z nią opinię publiczną całego świata. Oprócz tego byłby jednak też dobrą okazją do zażegnania pełzającego konfliktu z Izraelem, który dla Niemców zawsze jest sprzyjającą okolicznością w rozkręcaniu antypolskiej histerii. Za każdym razem, gdy izraelscy redaktorzy dolewają oliwy do medialnego ognia niedwuznaczną sugestią, jakoby Polacy byli "współautorami" holokaustu, niemiecka machina ataku na Warszawę wchodzi z punktu na najwyższe obroty.
 

"W historii opowiedzianej przez PiS Polacy byli wyłącznie bohaterami, tak jakby wcale nie mordowali Żydów. Niestety antysemityzm do dziś kładzie się cieniem na polskiej polityce"
 

- czytamy we "Frankfurter Rundschau".
 
To nic, że powielane przez niemieckie środki przekazu informacje okazują się nieprawdą. Wystarczy, że zaistniało określenie "polski antysemityzm", bo przecież każde późniejsze sprostowanie ma już zasięg mniejszy od pierwszego głośnego leadu, który wywarł zaplanowany skutek, będący propagandowym przygotowaniem do odrzucenia polskich roszczeń.
 
Fakt, że w przeciwieństwie do choćby Francji nigdy nie kolaborowaliśmy z Hitlerem i że w polskiej polityce na niesnaskach z Jerozolimą ugrać można co najwyżej ułamek procenta, nie zniechęca różnego pokroju niemieckich publicystów do politpoprawnego wybrzydzania na "antysemicką" Polskę. Historia o polskich "współsprawcach" jest dla nich bowiem zbyt poręczna, żeby z niej zrezygnować z tak błahego powodu jak to, że nie jest autentyczna. Chodzi im jedynie o to, żeby określenia jak "polskie obozy zagłady" zostały usłyszane na świecie, budując powszechnie podzielany stereotypowy wizerunek naszego kraju.
 
Czy tak zachowują się "przyjaciele"? Zgoda, reparacje wojenne to temat trudny. Lecz po 80 latach milczenia równorzędni partnerzy powinni szukać porozumienia także w trudnych sprawach, a nie udawać, że ich nie ma. Zresztą samym Niemcom rozsądek nakazuje raczej szukać ze swoim wschodnim sąsiadem wspólnych interesów, a nie z karcącym spojrzeniem mu insynuować, że "oddala się od Europy". Bo w takim świetle - by tak pojechać Wyspiańskim - pozostaniemy trwale "przyjaciółmi, którzy się nie trawią". 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe