Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze

Andrzej Duda przywitał w Pałacu Prezydenckim Prezydent Słowacji Zuzanę Čaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca br. Jest to jej pierwsza wizyta oficjalna w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie
 Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze
/ Jakub Szymczuk KPRP
Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w regionie i w ramach Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu. 

- Wielce Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Państwo!

Z wielką radością powitałem panią prezydent Zuzanę Čaputovą w Polsce. Pogratulowałem Pani Prezydent tego spektakularnego zwycięstwa wyborczego i jestem bardzo wdzięczny, że nasze kraje – kraje Wspólnoty Wyszehradzkiej – Pani Prezydent odwiedza w pierwszej kolejności. To pokazuje, jak duże znaczenie Pani Prezydent od samego początku swojej prezydentury, swojego urzędowania przywiązuje do tego, co jest ważne także dla nas – a mianowicie: do współpracy regionalnej i w ramach Unii Europejskiej. O tym właśnie m.in. długo rozmawialiśmy dzisiaj z Panią Prezydent w czasie rozmowy w cztery oczy i teraz, w czasie spotkania i posiedzenia plenarnego.

Rozmawialiśmy w zasadzie o wszystkich najważniejszych sprawach, które nas otaczają. Uśmiechałem się i mówiłem do Pani Prezydent, że pomiędzy Polską a Słowacją problemów nie ma. Mamy tylko te kwestie, które są wspólne, są w naszym interesie i które rzeczywiście trzeba zrealizować. Więc rozmawialiśmy o współpracy właśnie w ramach V4, czyli Grupy Wyszehradzkiej, również w ramach Trójmorza, gdzie mówiliśmy o rozwoju infrastrukturalnym – jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną. Mówiłem Pani Prezydent, że cieszę się, iż budowa interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją już się toczy i mam nadzieję, że w terminie – do 2021 roku – szczęśliwie się zakończy.

Nie ukrywam, że namawiałem Panią Prezydent do zaangażowania się we współpracę w ramach Trójmorza, bo uważam, że jest to dobry projekt dla naszej części Europy, dla Europy Centralnej, który przede wszystkim przybliży nasze kraje właśnie w aspekcie Morze Czarne, Adriatyk, Bałtyk. Mówiłem, że jest to ważne także dla państw bałtyckich, naszych sojuszników – żeby było jak najwięcej połączeń pomiędzy Południem a Północą. Jest to kwestia gospodarcza, relacji międzyludzkich i turystyki – tego wszystkiego, co dla nas istotne. Wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza w najbliższych latach będzie się rozwijała.

Mamy już Fundusz Trójmorza, mamy też przegląd tego, co do tej pory udało się zrobić. To, żeby ta współpraca się pogłębiała, jest – w moim przekonaniu – korzystne dla wszystkich uczestników tego formatu, 12 państw Unii Europejskiej. Liczę także na rozwój współpracy z partnerami Trójmorza, tzn. zarówno z Republiką Federalną Niemiec, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Bo to także jest ważne, by te wielkie państwa – silne infrastrukturalnie i bardzo silne gospodarczo – włączały się w ten proces, także pod względem inwestycyjnym. Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat tak właśnie będzie.

Ale oczywiście rozmawialiśmy z Panią Prezydent również o kwestiach bezpieczeństwa – o naszym sąsiedztwie z Ukrainą. Bardzo się cieszę, że mamy tutaj z Panią Prezydent wspólne spojrzenie. Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu. Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy.

Jest to bardzo ważne, by Ukraina zbliżała się pod każdym względem do państw Unii Europejskiej i wspólnoty euroatlantyckiej. Ta perspektywa Ukrainy – w naszym przekonaniu – absolutnie zasługuje na wsparcie, i mamy tutaj z Panią Prezydent jednakowe spojrzenie na tę kwestię, z czego bardzo się cieszę. Bo nie mam żadnych wątpliwości, że jest to bardzo ważne sąsiedztwo.

Rozmawialiśmy także o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wymiar sprawiedliwości. Pani Prezydent pytała mnie o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, o kształt naszego sądownictwa dyscyplinarnego. Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie. Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo. To bardzo ważne, by w sposób transparentny była realizowana odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów.

Akcentuję to także przy wszystkich nominacjach sędziowskich, które odbywają się tutaj, w Pałacu Prezydenckim, że kwestie etyczne i zgodności z prawem – nie tylko działania sędziów jako sędziów, lecz także funkcjonowania sędziów poza sądem – mają niezwykle istotne znaczenie. Bo także poprzez to, w jaki sposób sędzia zachowuje się na co dzień i jakim jest człowiekiem, ludzie wyrabiają sobie opinię na temat wymiaru sprawiedliwości. W związku z powyższym są to kwestie także niezwykle istotne.

Odpowiedzialność dyscyplinarna musi być realizowana sumiennie i odpowiedzialnie dla dobra wymiaru sprawiedliwości, który jest jednym z fundamentalnych elementów każdego demokratycznego i rzeczywiście sprawiedliwego, praworządnego państwa. Mamy trzy władze: ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą – ona jest niezmiernie ważna.

Ale także niezmiernie ważna jest jej ocena w społeczeństwie, co m.in. buduje się poprzez to, jak zachowują się ludzie, którzy ten wymiar sprawiedliwości sprawują. Więc nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która – niestety – w wielu przypadkach do niedawna była w Polsce fikcją, musi być realizowana w sposób odpowiedzialny i zdecydowany.

Cieszę się, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego właśnie tak działa, czego cały szereg przykładów mieliśmy już w różnych drastycznych sprawach, gdzie zachowania sędziów nie licowały ani z praworządnością, ani z jakąkolwiek etyką. Cieszę się, że te sprawy są rzeczywiście w ostatnim czasie odpowiedzialnie realizowane przez nową Izbę Sądu Najwyższego, co – jestem przekonany – dzieje się także z pożytkiem dla całego środowiska sędziowskiego, a przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to jest dla mnie najważniejsze.

Mówiliśmy także z Panią Prezydent o kwestiach związanych z ochroną klimatu i środowiska. Pani Prezydent przez lata specjalizowała się w tej dziedzinie. Mówiłem również o naszym, polskim spojrzeniu na tę kwestię. Mówiłem o niezmiernie ważnej sprawie, jaką jest dla nas just transition, czyli sprawiedliwa transformacja. Bardzo chcemy chronić klimat i czynimy wszystko w tym kierunku, by klimat był chroniony.

Ale mamy także przekonanie, że w takim kraju jak Polska, który cały czas jest na dorobku, gdzie społeczeństwo – oczywiście – bogaci się z roku na rok, ale jeszcze daleko nam do zamożności krajów zachodnich, transformacja musi być zrealizowana tak, by stało się to bez szkody dla społeczeństwa, by ludzie nie stracili pracy, by to nie oznaczało pogorszenia poziomu życia rodzin.

Więc ten miks energetyczny mamy zaplanowany, będziemy go realizowali. Będzie w Polsce więcej energii odnawialnej, a coraz mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Ale będziemy to realizowali w sposób konsekwentny, dbając cały czas o interesy społeczeństwa, a to jest związane – po pierwsze – oczywiście z kwestią cen energii elektrycznej, ale także z miejscami pracy.

Chcemy także, by było to realizowane odpowiedzialnie poprzez dążenie do równowagi emisyjnej, tzn. do tego, by pochłanianie zrównoważyło emisję poprzez obniżanie emisji, a zwiększanie pochłaniania. W tym celu prowadzimy takie akcje, jak np. „sadziMY”, o czym opowiadałem Pani Prezydent – że włączyliśmy się razem z moją żoną w akcję sadzenia lasów w Polsce.

Chcemy, by właśnie takie przyjazne dla ludzi i środowiska pochłanianie było w naszym kraju w jak największym stopniu realizowane, oczywiście cały czas – bardzo mocno chcę to podkreślić – przy zmniejszaniu emisyjności naszej gospodarki. Mówiliśmy o tym, bo Pani Prezydent pytała, jak widzimy perspektywę roku 2050. Powiedziałem, że właśnie będziemy dążyli do tego, by emisję zrównoważyć z pochłanianiem, czyli aby ten bilans emisyjny wynosił zero, bo to jest nasze najważniejsze dążenie.

Szanowna Pani Prezydent, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wizytę w Warszawie, za tę obecność. Oczywiście mamy jeszcze dzisiaj spotkania, będziemy mieli tutaj za chwilę oficjalne śniadanie, więc będziemy mieli okazję dalszej rozmowy z Panią Prezydent. Bardzo się cieszę z naszego dzisiejszego spotkania. Myślę, że jest ono dobre. Daje bardzo dobrą prognozę dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją; takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, która od lat jest realizowana i w którą – jestem przekonany – wpiszą się także relacje pomiędzy Panią Prezydent a mną, jako tymi, którzy dzisiaj są głowami naszych państw.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i wyrażam ogromną satysfakcję z wizyty Pani Prezydent. Dziękuję.


- mówił po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kierwiński pod wpływem alkoholu? Teraz polityk Platformy grozi Wiadomości
Kierwiński pod wpływem alkoholu? Teraz polityk Platformy grozi

- Nie mam pojęcia, czemu mój głos został tak zniekształcony. Albo to pogłos, albo kwestie techniczne - przekonuje Marcin Kierwiński w rozmowie z Onetem, tłumacząc to, że podczas wystąpienia na uroczystościach z okazji Dnia Strażaka zdaniem internautów brzmiał, jakby był pod wpływem alkoholu. Teraz minister grozi krytykom.

Czy Luna ma jakiekolwiek szanse na Eurowizji? Poznaj typy buckmacherów z ostatniej chwili
Czy Luna ma jakiekolwiek szanse na Eurowizji? Poznaj typy buckmacherów

Ranking przygotowany na podstawie średnich kursów buckmacherów nie pozostawia złudzeń. Luna praktycznie nie ma żadnych szans na osiągnięcie dobrego wyniku na tegorocznej Eurowizji.

Niemiecka rafineria emitująca szkodliwe substancje przy granicy z Polską na krawędzi wideo
Niemiecka rafineria emitująca szkodliwe substancje przy granicy z Polską na krawędzi

Rafineria PCK wnioskuje do Landu Branderburgia o pozwolenie na podwojenie emisji dwutlenku siarki, ale Land Brandenburgia jak na razie, nie zgodził się na to - zauważył Aleksandra Fedorska w materiale opublikowanym w serwisie Youtube.

Rosja wzięła na celownik Wołodymyra Zełenskiego gorące
Rosja wzięła na celownik Wołodymyra Zełenskiego

Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych umieściło w sobotę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przestępców, poinformował portal The Moscow Times.

Niemcy: radykalni ekolodzy protestują przeciwko... fabryce samochodów elektrycznych z ostatniej chwili
Niemcy: radykalni ekolodzy protestują przeciwko... fabryce samochodów elektrycznych

Niemiecki "Bild" informuje, że w przyszłym tygodniu radykalni ekolodzy planują demonstracje, okupacje i blokady przeciwko rozbudowie fabryki samochodów Tesli.

To już koniec ciepłych dni z ostatniej chwili
To już koniec ciepłych dni

W weekend będzie można podzielić Polskę na dwie części - pogodny wschód i pochmurny zachód. Niedziela będzie ostatnim fajnym, ciepłym dniem - poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska.

Minister Marcin Kierwiński pod wpływem alkoholu? Polityk zabiera głos gorące
Minister Marcin Kierwiński pod wpływem alkoholu? Polityk zabiera głos

- Nie mam pojęcia, czemu mój głos został tak zniekształcony. Albo to pogłos, albo kwestie techniczne - przekonuje Marcin Kierwiński w rozmowie z Onetem, tłumacząc to, że podczas wystąpienia na uroczystościach z okazji Dnia Strażaka zdaniem internautów brzmiał, jakby był pod wpływem alkoholu.

Niemcy boją się eskalacji antysemityzmu z ostatniej chwili
Niemcy boją się eskalacji antysemityzmu

Komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein obawia się eskalacji propalestyńskich protestów na uczelniach. Postawa antysemicka jest "niestety powszechna i może bardzo szybko doprowadzić do eskalacji" - powiedział Klein.

Dziwne zachowanie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Fala komentarzy w sieci z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Fala komentarzy w sieci

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński wygłosił przemówienie podczas głównych uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Uwagę polityków formacji opozycyjnych i internautów zwróciło jednak uwagę dziwne zachowanie polityka.

Dzień Strażaka. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas głównych uroczystości z ostatniej chwili
Dzień Strażaka. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas głównych uroczystości

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

REKLAMA

Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze

Andrzej Duda przywitał w Pałacu Prezydenckim Prezydent Słowacji Zuzanę Čaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca br. Jest to jej pierwsza wizyta oficjalna w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie
 Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze
/ Jakub Szymczuk KPRP
Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w regionie i w ramach Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu. 

- Wielce Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Państwo!

Z wielką radością powitałem panią prezydent Zuzanę Čaputovą w Polsce. Pogratulowałem Pani Prezydent tego spektakularnego zwycięstwa wyborczego i jestem bardzo wdzięczny, że nasze kraje – kraje Wspólnoty Wyszehradzkiej – Pani Prezydent odwiedza w pierwszej kolejności. To pokazuje, jak duże znaczenie Pani Prezydent od samego początku swojej prezydentury, swojego urzędowania przywiązuje do tego, co jest ważne także dla nas – a mianowicie: do współpracy regionalnej i w ramach Unii Europejskiej. O tym właśnie m.in. długo rozmawialiśmy dzisiaj z Panią Prezydent w czasie rozmowy w cztery oczy i teraz, w czasie spotkania i posiedzenia plenarnego.

Rozmawialiśmy w zasadzie o wszystkich najważniejszych sprawach, które nas otaczają. Uśmiechałem się i mówiłem do Pani Prezydent, że pomiędzy Polską a Słowacją problemów nie ma. Mamy tylko te kwestie, które są wspólne, są w naszym interesie i które rzeczywiście trzeba zrealizować. Więc rozmawialiśmy o współpracy właśnie w ramach V4, czyli Grupy Wyszehradzkiej, również w ramach Trójmorza, gdzie mówiliśmy o rozwoju infrastrukturalnym – jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną. Mówiłem Pani Prezydent, że cieszę się, iż budowa interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją już się toczy i mam nadzieję, że w terminie – do 2021 roku – szczęśliwie się zakończy.

Nie ukrywam, że namawiałem Panią Prezydent do zaangażowania się we współpracę w ramach Trójmorza, bo uważam, że jest to dobry projekt dla naszej części Europy, dla Europy Centralnej, który przede wszystkim przybliży nasze kraje właśnie w aspekcie Morze Czarne, Adriatyk, Bałtyk. Mówiłem, że jest to ważne także dla państw bałtyckich, naszych sojuszników – żeby było jak najwięcej połączeń pomiędzy Południem a Północą. Jest to kwestia gospodarcza, relacji międzyludzkich i turystyki – tego wszystkiego, co dla nas istotne. Wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza w najbliższych latach będzie się rozwijała.

Mamy już Fundusz Trójmorza, mamy też przegląd tego, co do tej pory udało się zrobić. To, żeby ta współpraca się pogłębiała, jest – w moim przekonaniu – korzystne dla wszystkich uczestników tego formatu, 12 państw Unii Europejskiej. Liczę także na rozwój współpracy z partnerami Trójmorza, tzn. zarówno z Republiką Federalną Niemiec, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Bo to także jest ważne, by te wielkie państwa – silne infrastrukturalnie i bardzo silne gospodarczo – włączały się w ten proces, także pod względem inwestycyjnym. Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat tak właśnie będzie.

Ale oczywiście rozmawialiśmy z Panią Prezydent również o kwestiach bezpieczeństwa – o naszym sąsiedztwie z Ukrainą. Bardzo się cieszę, że mamy tutaj z Panią Prezydent wspólne spojrzenie. Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu. Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy.

Jest to bardzo ważne, by Ukraina zbliżała się pod każdym względem do państw Unii Europejskiej i wspólnoty euroatlantyckiej. Ta perspektywa Ukrainy – w naszym przekonaniu – absolutnie zasługuje na wsparcie, i mamy tutaj z Panią Prezydent jednakowe spojrzenie na tę kwestię, z czego bardzo się cieszę. Bo nie mam żadnych wątpliwości, że jest to bardzo ważne sąsiedztwo.

Rozmawialiśmy także o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wymiar sprawiedliwości. Pani Prezydent pytała mnie o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, o kształt naszego sądownictwa dyscyplinarnego. Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie. Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo. To bardzo ważne, by w sposób transparentny była realizowana odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów.

Akcentuję to także przy wszystkich nominacjach sędziowskich, które odbywają się tutaj, w Pałacu Prezydenckim, że kwestie etyczne i zgodności z prawem – nie tylko działania sędziów jako sędziów, lecz także funkcjonowania sędziów poza sądem – mają niezwykle istotne znaczenie. Bo także poprzez to, w jaki sposób sędzia zachowuje się na co dzień i jakim jest człowiekiem, ludzie wyrabiają sobie opinię na temat wymiaru sprawiedliwości. W związku z powyższym są to kwestie także niezwykle istotne.

Odpowiedzialność dyscyplinarna musi być realizowana sumiennie i odpowiedzialnie dla dobra wymiaru sprawiedliwości, który jest jednym z fundamentalnych elementów każdego demokratycznego i rzeczywiście sprawiedliwego, praworządnego państwa. Mamy trzy władze: ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą – ona jest niezmiernie ważna.

Ale także niezmiernie ważna jest jej ocena w społeczeństwie, co m.in. buduje się poprzez to, jak zachowują się ludzie, którzy ten wymiar sprawiedliwości sprawują. Więc nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która – niestety – w wielu przypadkach do niedawna była w Polsce fikcją, musi być realizowana w sposób odpowiedzialny i zdecydowany.

Cieszę się, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego właśnie tak działa, czego cały szereg przykładów mieliśmy już w różnych drastycznych sprawach, gdzie zachowania sędziów nie licowały ani z praworządnością, ani z jakąkolwiek etyką. Cieszę się, że te sprawy są rzeczywiście w ostatnim czasie odpowiedzialnie realizowane przez nową Izbę Sądu Najwyższego, co – jestem przekonany – dzieje się także z pożytkiem dla całego środowiska sędziowskiego, a przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to jest dla mnie najważniejsze.

Mówiliśmy także z Panią Prezydent o kwestiach związanych z ochroną klimatu i środowiska. Pani Prezydent przez lata specjalizowała się w tej dziedzinie. Mówiłem również o naszym, polskim spojrzeniu na tę kwestię. Mówiłem o niezmiernie ważnej sprawie, jaką jest dla nas just transition, czyli sprawiedliwa transformacja. Bardzo chcemy chronić klimat i czynimy wszystko w tym kierunku, by klimat był chroniony.

Ale mamy także przekonanie, że w takim kraju jak Polska, który cały czas jest na dorobku, gdzie społeczeństwo – oczywiście – bogaci się z roku na rok, ale jeszcze daleko nam do zamożności krajów zachodnich, transformacja musi być zrealizowana tak, by stało się to bez szkody dla społeczeństwa, by ludzie nie stracili pracy, by to nie oznaczało pogorszenia poziomu życia rodzin.

Więc ten miks energetyczny mamy zaplanowany, będziemy go realizowali. Będzie w Polsce więcej energii odnawialnej, a coraz mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Ale będziemy to realizowali w sposób konsekwentny, dbając cały czas o interesy społeczeństwa, a to jest związane – po pierwsze – oczywiście z kwestią cen energii elektrycznej, ale także z miejscami pracy.

Chcemy także, by było to realizowane odpowiedzialnie poprzez dążenie do równowagi emisyjnej, tzn. do tego, by pochłanianie zrównoważyło emisję poprzez obniżanie emisji, a zwiększanie pochłaniania. W tym celu prowadzimy takie akcje, jak np. „sadziMY”, o czym opowiadałem Pani Prezydent – że włączyliśmy się razem z moją żoną w akcję sadzenia lasów w Polsce.

Chcemy, by właśnie takie przyjazne dla ludzi i środowiska pochłanianie było w naszym kraju w jak największym stopniu realizowane, oczywiście cały czas – bardzo mocno chcę to podkreślić – przy zmniejszaniu emisyjności naszej gospodarki. Mówiliśmy o tym, bo Pani Prezydent pytała, jak widzimy perspektywę roku 2050. Powiedziałem, że właśnie będziemy dążyli do tego, by emisję zrównoważyć z pochłanianiem, czyli aby ten bilans emisyjny wynosił zero, bo to jest nasze najważniejsze dążenie.

Szanowna Pani Prezydent, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wizytę w Warszawie, za tę obecność. Oczywiście mamy jeszcze dzisiaj spotkania, będziemy mieli tutaj za chwilę oficjalne śniadanie, więc będziemy mieli okazję dalszej rozmowy z Panią Prezydent. Bardzo się cieszę z naszego dzisiejszego spotkania. Myślę, że jest ono dobre. Daje bardzo dobrą prognozę dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją; takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, która od lat jest realizowana i w którą – jestem przekonany – wpiszą się także relacje pomiędzy Panią Prezydent a mną, jako tymi, którzy dzisiaj są głowami naszych państw.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i wyrażam ogromną satysfakcję z wizyty Pani Prezydent. Dziękuję.


- mówił po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe