Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze

Andrzej Duda przywitał w Pałacu Prezydenckim Prezydent Słowacji Zuzanę Čaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca br. Jest to jej pierwsza wizyta oficjalna w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie
 Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze
/ Jakub Szymczuk KPRP
Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w regionie i w ramach Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu. 

- Wielce Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Państwo!

Z wielką radością powitałem panią prezydent Zuzanę Čaputovą w Polsce. Pogratulowałem Pani Prezydent tego spektakularnego zwycięstwa wyborczego i jestem bardzo wdzięczny, że nasze kraje – kraje Wspólnoty Wyszehradzkiej – Pani Prezydent odwiedza w pierwszej kolejności. To pokazuje, jak duże znaczenie Pani Prezydent od samego początku swojej prezydentury, swojego urzędowania przywiązuje do tego, co jest ważne także dla nas – a mianowicie: do współpracy regionalnej i w ramach Unii Europejskiej. O tym właśnie m.in. długo rozmawialiśmy dzisiaj z Panią Prezydent w czasie rozmowy w cztery oczy i teraz, w czasie spotkania i posiedzenia plenarnego.

Rozmawialiśmy w zasadzie o wszystkich najważniejszych sprawach, które nas otaczają. Uśmiechałem się i mówiłem do Pani Prezydent, że pomiędzy Polską a Słowacją problemów nie ma. Mamy tylko te kwestie, które są wspólne, są w naszym interesie i które rzeczywiście trzeba zrealizować. Więc rozmawialiśmy o współpracy właśnie w ramach V4, czyli Grupy Wyszehradzkiej, również w ramach Trójmorza, gdzie mówiliśmy o rozwoju infrastrukturalnym – jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną. Mówiłem Pani Prezydent, że cieszę się, iż budowa interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją już się toczy i mam nadzieję, że w terminie – do 2021 roku – szczęśliwie się zakończy.

Nie ukrywam, że namawiałem Panią Prezydent do zaangażowania się we współpracę w ramach Trójmorza, bo uważam, że jest to dobry projekt dla naszej części Europy, dla Europy Centralnej, który przede wszystkim przybliży nasze kraje właśnie w aspekcie Morze Czarne, Adriatyk, Bałtyk. Mówiłem, że jest to ważne także dla państw bałtyckich, naszych sojuszników – żeby było jak najwięcej połączeń pomiędzy Południem a Północą. Jest to kwestia gospodarcza, relacji międzyludzkich i turystyki – tego wszystkiego, co dla nas istotne. Wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza w najbliższych latach będzie się rozwijała.

Mamy już Fundusz Trójmorza, mamy też przegląd tego, co do tej pory udało się zrobić. To, żeby ta współpraca się pogłębiała, jest – w moim przekonaniu – korzystne dla wszystkich uczestników tego formatu, 12 państw Unii Europejskiej. Liczę także na rozwój współpracy z partnerami Trójmorza, tzn. zarówno z Republiką Federalną Niemiec, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Bo to także jest ważne, by te wielkie państwa – silne infrastrukturalnie i bardzo silne gospodarczo – włączały się w ten proces, także pod względem inwestycyjnym. Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat tak właśnie będzie.

Ale oczywiście rozmawialiśmy z Panią Prezydent również o kwestiach bezpieczeństwa – o naszym sąsiedztwie z Ukrainą. Bardzo się cieszę, że mamy tutaj z Panią Prezydent wspólne spojrzenie. Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu. Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy.

Jest to bardzo ważne, by Ukraina zbliżała się pod każdym względem do państw Unii Europejskiej i wspólnoty euroatlantyckiej. Ta perspektywa Ukrainy – w naszym przekonaniu – absolutnie zasługuje na wsparcie, i mamy tutaj z Panią Prezydent jednakowe spojrzenie na tę kwestię, z czego bardzo się cieszę. Bo nie mam żadnych wątpliwości, że jest to bardzo ważne sąsiedztwo.

Rozmawialiśmy także o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wymiar sprawiedliwości. Pani Prezydent pytała mnie o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, o kształt naszego sądownictwa dyscyplinarnego. Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie. Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo. To bardzo ważne, by w sposób transparentny była realizowana odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów.

Akcentuję to także przy wszystkich nominacjach sędziowskich, które odbywają się tutaj, w Pałacu Prezydenckim, że kwestie etyczne i zgodności z prawem – nie tylko działania sędziów jako sędziów, lecz także funkcjonowania sędziów poza sądem – mają niezwykle istotne znaczenie. Bo także poprzez to, w jaki sposób sędzia zachowuje się na co dzień i jakim jest człowiekiem, ludzie wyrabiają sobie opinię na temat wymiaru sprawiedliwości. W związku z powyższym są to kwestie także niezwykle istotne.

Odpowiedzialność dyscyplinarna musi być realizowana sumiennie i odpowiedzialnie dla dobra wymiaru sprawiedliwości, który jest jednym z fundamentalnych elementów każdego demokratycznego i rzeczywiście sprawiedliwego, praworządnego państwa. Mamy trzy władze: ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą – ona jest niezmiernie ważna.

Ale także niezmiernie ważna jest jej ocena w społeczeństwie, co m.in. buduje się poprzez to, jak zachowują się ludzie, którzy ten wymiar sprawiedliwości sprawują. Więc nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która – niestety – w wielu przypadkach do niedawna była w Polsce fikcją, musi być realizowana w sposób odpowiedzialny i zdecydowany.

Cieszę się, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego właśnie tak działa, czego cały szereg przykładów mieliśmy już w różnych drastycznych sprawach, gdzie zachowania sędziów nie licowały ani z praworządnością, ani z jakąkolwiek etyką. Cieszę się, że te sprawy są rzeczywiście w ostatnim czasie odpowiedzialnie realizowane przez nową Izbę Sądu Najwyższego, co – jestem przekonany – dzieje się także z pożytkiem dla całego środowiska sędziowskiego, a przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to jest dla mnie najważniejsze.

Mówiliśmy także z Panią Prezydent o kwestiach związanych z ochroną klimatu i środowiska. Pani Prezydent przez lata specjalizowała się w tej dziedzinie. Mówiłem również o naszym, polskim spojrzeniu na tę kwestię. Mówiłem o niezmiernie ważnej sprawie, jaką jest dla nas just transition, czyli sprawiedliwa transformacja. Bardzo chcemy chronić klimat i czynimy wszystko w tym kierunku, by klimat był chroniony.

Ale mamy także przekonanie, że w takim kraju jak Polska, który cały czas jest na dorobku, gdzie społeczeństwo – oczywiście – bogaci się z roku na rok, ale jeszcze daleko nam do zamożności krajów zachodnich, transformacja musi być zrealizowana tak, by stało się to bez szkody dla społeczeństwa, by ludzie nie stracili pracy, by to nie oznaczało pogorszenia poziomu życia rodzin.

Więc ten miks energetyczny mamy zaplanowany, będziemy go realizowali. Będzie w Polsce więcej energii odnawialnej, a coraz mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Ale będziemy to realizowali w sposób konsekwentny, dbając cały czas o interesy społeczeństwa, a to jest związane – po pierwsze – oczywiście z kwestią cen energii elektrycznej, ale także z miejscami pracy.

Chcemy także, by było to realizowane odpowiedzialnie poprzez dążenie do równowagi emisyjnej, tzn. do tego, by pochłanianie zrównoważyło emisję poprzez obniżanie emisji, a zwiększanie pochłaniania. W tym celu prowadzimy takie akcje, jak np. „sadziMY”, o czym opowiadałem Pani Prezydent – że włączyliśmy się razem z moją żoną w akcję sadzenia lasów w Polsce.

Chcemy, by właśnie takie przyjazne dla ludzi i środowiska pochłanianie było w naszym kraju w jak największym stopniu realizowane, oczywiście cały czas – bardzo mocno chcę to podkreślić – przy zmniejszaniu emisyjności naszej gospodarki. Mówiliśmy o tym, bo Pani Prezydent pytała, jak widzimy perspektywę roku 2050. Powiedziałem, że właśnie będziemy dążyli do tego, by emisję zrównoważyć z pochłanianiem, czyli aby ten bilans emisyjny wynosił zero, bo to jest nasze najważniejsze dążenie.

Szanowna Pani Prezydent, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wizytę w Warszawie, za tę obecność. Oczywiście mamy jeszcze dzisiaj spotkania, będziemy mieli tutaj za chwilę oficjalne śniadanie, więc będziemy mieli okazję dalszej rozmowy z Panią Prezydent. Bardzo się cieszę z naszego dzisiejszego spotkania. Myślę, że jest ono dobre. Daje bardzo dobrą prognozę dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją; takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, która od lat jest realizowana i w którą – jestem przekonany – wpiszą się także relacje pomiędzy Panią Prezydent a mną, jako tymi, którzy dzisiaj są głowami naszych państw.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i wyrażam ogromną satysfakcję z wizyty Pani Prezydent. Dziękuję.


- mówił po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda

 

 

POLECANE
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom rzucamy podmuchami wiatru zatopił statek wycieczkowy. 

Element współwiny Polaków za Holocaust ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie z ostatniej chwili
"Element współwiny Polaków za Holocaust" ma być częścią tzw. "Domu Niemiecko-Polskiego" w Berlinie

W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma się znaleźć miejsce na narrację o "współwinie Polaków za Holocaust". "Niemiecki plan rozmywania swoich zbrodni w czasie II wojny światowej poprzez obarczanie „współwiną” innych narodów dzieje się na naszych oczach" – komentuje mec. Bartosz Lewandowski.

Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego gorące
Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego

W Strasburgu trwa drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski debatuje nad stosunkami UE-Chiny i na temat propozycji nowego celu klimatycznego UE na 2040 rok. Propozycja Komisji Europejskiej, przewidująca nowy cel redukcji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w porównaniu z 1990 r.. Podczas obrad głos zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. To nie jest czas na wypoczynek z ostatniej chwili
Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. "To nie jest czas na wypoczynek"

– Niech mieszkańcy regionu podkarpackiego nie opuszczają swoich mieszkań, niech je dobrze pozamykają, pozabezpieczają, niech uprzątną z balkonów to, co jest tam niepotrzebne, to, co może spowodować zagrożenie – ostrzegał dziś zastępca Komendanta Głównego PSP Paweł Frysztak podczas specjalnie zwołanej konferencji. RCB ogłosiło alert dla 10 województw.

Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat pilne
Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat

7 lipca zostały tymczasowo przywrócone kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Straż Graniczna w specjalnym raporcie podsumowała pierwszy dzień obowiązywania obostrzeń.

Przejmują Łódź! Komunikat łódzkiego zoo z ostatniej chwili
"Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo

Łódzkie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

z ostatniej chwili
Chińska armia skierowała laser na niemiecki samolot. Berlin wściekły

Armia chińska skierowała laser na niemiecki samolot uczestniczący w unijnej operacji o nawie ASPIDES na Morzu Czerwonym, mającej na celu ochronę bezpieczeństwa żeglugi – poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec. W związku z incydentem do siedziby resortu wezwano chińskiego ambasadora.

Rząd techniczny PiS i Polski 2050? Przemysław Czarnek zabiera głos z ostatniej chwili
Rząd techniczny PiS i Polski 2050? Przemysław Czarnek zabiera głos

Po nocnym spotkaniu Szymona Hołowni z politykami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się spekulacje o możliwym sojuszu Polski 2050 i PiS-u. Głos w sprawie zabrał wiceprezes PiS Przemysław Czarnek, sugerując, że… rozmowy już trwają – i to od dawna.

Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych z ostatniej chwili
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar ocenił, że na początku przyszłego tygodnia może ruszyć przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone.

Francja ugina się pod presją intruzów. Są nowe ofiary i potężne straty gorące
Francja ugina się pod presją intruzów. Są nowe ofiary i potężne straty

Do dramatycznej sytuacji doszło w Aurillac w departamencie Cantal we Francji. W centrum miasta nastąpił atak, w którym ucierpiały 24 osoby, trzy z nich znalazły się w stanie krytycznym. Sprawcą tragedii był rój pszczół, które stają się coraz bardziej nieprzewidywalne z powodu inwazji obcego gatunku owada – czarnego szerszenia.

REKLAMA

Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze

Andrzej Duda przywitał w Pałacu Prezydenckim Prezydent Słowacji Zuzanę Čaputovą, która objęła ten urząd 15 czerwca br. Jest to jej pierwsza wizyta oficjalna w Polsce, a trzecia w regionie, po Pradze i Budapeszcie
 Prezydent Słowacji z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Pośród tematów - Trójmorze
/ Jakub Szymczuk KPRP
Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w regionie i w ramach Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu. 

- Wielce Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Państwo!

Z wielką radością powitałem panią prezydent Zuzanę Čaputovą w Polsce. Pogratulowałem Pani Prezydent tego spektakularnego zwycięstwa wyborczego i jestem bardzo wdzięczny, że nasze kraje – kraje Wspólnoty Wyszehradzkiej – Pani Prezydent odwiedza w pierwszej kolejności. To pokazuje, jak duże znaczenie Pani Prezydent od samego początku swojej prezydentury, swojego urzędowania przywiązuje do tego, co jest ważne także dla nas – a mianowicie: do współpracy regionalnej i w ramach Unii Europejskiej. O tym właśnie m.in. długo rozmawialiśmy dzisiaj z Panią Prezydent w czasie rozmowy w cztery oczy i teraz, w czasie spotkania i posiedzenia plenarnego.

Rozmawialiśmy w zasadzie o wszystkich najważniejszych sprawach, które nas otaczają. Uśmiechałem się i mówiłem do Pani Prezydent, że pomiędzy Polską a Słowacją problemów nie ma. Mamy tylko te kwestie, które są wspólne, są w naszym interesie i które rzeczywiście trzeba zrealizować. Więc rozmawialiśmy o współpracy właśnie w ramach V4, czyli Grupy Wyszehradzkiej, również w ramach Trójmorza, gdzie mówiliśmy o rozwoju infrastrukturalnym – jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną. Mówiłem Pani Prezydent, że cieszę się, iż budowa interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją już się toczy i mam nadzieję, że w terminie – do 2021 roku – szczęśliwie się zakończy.

Nie ukrywam, że namawiałem Panią Prezydent do zaangażowania się we współpracę w ramach Trójmorza, bo uważam, że jest to dobry projekt dla naszej części Europy, dla Europy Centralnej, który przede wszystkim przybliży nasze kraje właśnie w aspekcie Morze Czarne, Adriatyk, Bałtyk. Mówiłem, że jest to ważne także dla państw bałtyckich, naszych sojuszników – żeby było jak najwięcej połączeń pomiędzy Południem a Północą. Jest to kwestia gospodarcza, relacji międzyludzkich i turystyki – tego wszystkiego, co dla nas istotne. Wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza w najbliższych latach będzie się rozwijała.

Mamy już Fundusz Trójmorza, mamy też przegląd tego, co do tej pory udało się zrobić. To, żeby ta współpraca się pogłębiała, jest – w moim przekonaniu – korzystne dla wszystkich uczestników tego formatu, 12 państw Unii Europejskiej. Liczę także na rozwój współpracy z partnerami Trójmorza, tzn. zarówno z Republiką Federalną Niemiec, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Bo to także jest ważne, by te wielkie państwa – silne infrastrukturalnie i bardzo silne gospodarczo – włączały się w ten proces, także pod względem inwestycyjnym. Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat tak właśnie będzie.

Ale oczywiście rozmawialiśmy z Panią Prezydent również o kwestiach bezpieczeństwa – o naszym sąsiedztwie z Ukrainą. Bardzo się cieszę, że mamy tutaj z Panią Prezydent wspólne spojrzenie. Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu. Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy.

Jest to bardzo ważne, by Ukraina zbliżała się pod każdym względem do państw Unii Europejskiej i wspólnoty euroatlantyckiej. Ta perspektywa Ukrainy – w naszym przekonaniu – absolutnie zasługuje na wsparcie, i mamy tutaj z Panią Prezydent jednakowe spojrzenie na tę kwestię, z czego bardzo się cieszę. Bo nie mam żadnych wątpliwości, że jest to bardzo ważne sąsiedztwo.

Rozmawialiśmy także o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wymiar sprawiedliwości. Pani Prezydent pytała mnie o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, o kształt naszego sądownictwa dyscyplinarnego. Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie. Mówiłem Pani Prezydent, że Izba Dyscyplinarna stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo. To bardzo ważne, by w sposób transparentny była realizowana odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów.

Akcentuję to także przy wszystkich nominacjach sędziowskich, które odbywają się tutaj, w Pałacu Prezydenckim, że kwestie etyczne i zgodności z prawem – nie tylko działania sędziów jako sędziów, lecz także funkcjonowania sędziów poza sądem – mają niezwykle istotne znaczenie. Bo także poprzez to, w jaki sposób sędzia zachowuje się na co dzień i jakim jest człowiekiem, ludzie wyrabiają sobie opinię na temat wymiaru sprawiedliwości. W związku z powyższym są to kwestie także niezwykle istotne.

Odpowiedzialność dyscyplinarna musi być realizowana sumiennie i odpowiedzialnie dla dobra wymiaru sprawiedliwości, który jest jednym z fundamentalnych elementów każdego demokratycznego i rzeczywiście sprawiedliwego, praworządnego państwa. Mamy trzy władze: ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą – ona jest niezmiernie ważna.

Ale także niezmiernie ważna jest jej ocena w społeczeństwie, co m.in. buduje się poprzez to, jak zachowują się ludzie, którzy ten wymiar sprawiedliwości sprawują. Więc nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która – niestety – w wielu przypadkach do niedawna była w Polsce fikcją, musi być realizowana w sposób odpowiedzialny i zdecydowany.

Cieszę się, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego właśnie tak działa, czego cały szereg przykładów mieliśmy już w różnych drastycznych sprawach, gdzie zachowania sędziów nie licowały ani z praworządnością, ani z jakąkolwiek etyką. Cieszę się, że te sprawy są rzeczywiście w ostatnim czasie odpowiedzialnie realizowane przez nową Izbę Sądu Najwyższego, co – jestem przekonany – dzieje się także z pożytkiem dla całego środowiska sędziowskiego, a przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to jest dla mnie najważniejsze.

Mówiliśmy także z Panią Prezydent o kwestiach związanych z ochroną klimatu i środowiska. Pani Prezydent przez lata specjalizowała się w tej dziedzinie. Mówiłem również o naszym, polskim spojrzeniu na tę kwestię. Mówiłem o niezmiernie ważnej sprawie, jaką jest dla nas just transition, czyli sprawiedliwa transformacja. Bardzo chcemy chronić klimat i czynimy wszystko w tym kierunku, by klimat był chroniony.

Ale mamy także przekonanie, że w takim kraju jak Polska, który cały czas jest na dorobku, gdzie społeczeństwo – oczywiście – bogaci się z roku na rok, ale jeszcze daleko nam do zamożności krajów zachodnich, transformacja musi być zrealizowana tak, by stało się to bez szkody dla społeczeństwa, by ludzie nie stracili pracy, by to nie oznaczało pogorszenia poziomu życia rodzin.

Więc ten miks energetyczny mamy zaplanowany, będziemy go realizowali. Będzie w Polsce więcej energii odnawialnej, a coraz mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Ale będziemy to realizowali w sposób konsekwentny, dbając cały czas o interesy społeczeństwa, a to jest związane – po pierwsze – oczywiście z kwestią cen energii elektrycznej, ale także z miejscami pracy.

Chcemy także, by było to realizowane odpowiedzialnie poprzez dążenie do równowagi emisyjnej, tzn. do tego, by pochłanianie zrównoważyło emisję poprzez obniżanie emisji, a zwiększanie pochłaniania. W tym celu prowadzimy takie akcje, jak np. „sadziMY”, o czym opowiadałem Pani Prezydent – że włączyliśmy się razem z moją żoną w akcję sadzenia lasów w Polsce.

Chcemy, by właśnie takie przyjazne dla ludzi i środowiska pochłanianie było w naszym kraju w jak największym stopniu realizowane, oczywiście cały czas – bardzo mocno chcę to podkreślić – przy zmniejszaniu emisyjności naszej gospodarki. Mówiliśmy o tym, bo Pani Prezydent pytała, jak widzimy perspektywę roku 2050. Powiedziałem, że właśnie będziemy dążyli do tego, by emisję zrównoważyć z pochłanianiem, czyli aby ten bilans emisyjny wynosił zero, bo to jest nasze najważniejsze dążenie.

Szanowna Pani Prezydent, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wizytę w Warszawie, za tę obecność. Oczywiście mamy jeszcze dzisiaj spotkania, będziemy mieli tutaj za chwilę oficjalne śniadanie, więc będziemy mieli okazję dalszej rozmowy z Panią Prezydent. Bardzo się cieszę z naszego dzisiejszego spotkania. Myślę, że jest ono dobre. Daje bardzo dobrą prognozę dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją; takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, która od lat jest realizowana i w którą – jestem przekonany – wpiszą się także relacje pomiędzy Panią Prezydent a mną, jako tymi, którzy dzisiaj są głowami naszych państw.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i wyrażam ogromną satysfakcję z wizyty Pani Prezydent. Dziękuję.


- mówił po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe