REKLAMA

Wenezuelskie rządy Maduro doprowadziły do bratobójczego kryzysu między Indianami Wayuu

Indianie Guajiro, zwani także Wayuu to miejscowa grupa pasterzy w Południowej Ameryce. Przetrwali wojnę, przewroty polityczne, rewolucje. Po ustaleniu granicy między Kolumbią a Wenezuelą plemię zostało rozdzielone i przez lata żyło w zupełniej separacji.
 Wenezuelskie rządy Maduro doprowadziły do bratobójczego kryzysu między Indianami Wayuu
/ Sostenme la Mirada (CC BY 2.0) by fraymifoto
Jednak dla Indian żyjących w Wenezueli, nadszedł krytyczny moment, wraz z ekonomiczną dewastacją, która jest skutkiem działań prezydenta Nicolása Maduro i amerykańskich sankcji,  wymierzonych przeciwko tym rządom. Co najmniej cztery miliony Wenezuelczyków w ostatnich latach opuściło kraj, zmuszeni i pozostawieni w sytuacji bez wyjścia przez głód, hiperinflację i zabójcze polityczne prześladowania. Wśród nich byli również Wayuu.

Kiedy kraj wpadł w najgorszą zapaść gospodarczą od czasów wojny, Wayuu zaczęli opuszczać  Kolumbie pieszo, w akcie desperackiej nadziei znalezienia nowego domu. Jednak w kolumbijskiej osadzie Parenstu, relacje między Wayuu potoczyły się źle. Wayuu z Wenezueli pojawili się z głodnymi i niedożywionymi dziećmi. Nagły napływ Wayuu z Wenezueli spowodował obciążenie ich zubożałych odpowiedników w Kolumbii, co doprowadziło do konfliktu między Indianami o ziemię, wodę i prawo do należenia do tej ziemi. W wyniku konfliktu dzieci obu stron chodzą głodne, niektóre zmarły z niedożywienia.

Przywódczyni Parenstu, Celinda Vangrieken, której rodzina mieszka w Kolumbii była jedną z tych, którzy witali przybyłych Indian z Wenezueli.
Dziś twierdzi, że :

Może i są moimi ludźmi ale nie są moją krwią. Chociaż twierdzą, że są Wayuu, są stąd, tak jak ja. Ale to nie jest ich ziemia

– twierdzi przywódczyni i jest to doskonały przykład tego, że konfliktom i problemom Indian Wayuu nie widać końca.

Do kryzysu humanitarnego wśród Wayuu doszło w 2014 r. W 2016 r. potwierdził go oficjalnie rząd Kolumbii. Według informacji mogło w nim życie stracić do 5 tys. dzieci, dziś około 15 tys. cierpi z powodu głodu.
 
Źródło: nytimes.com /wikipedia
J.G. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura