Wrześniowa "Iskra pamięci"

Podczas tych uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego zapłonie 20 tysięcy zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 r. W Zamościu na Rynku Wielkim taki sam orzeł zostanie ułożony z 2 tysięcy zniczy. Znicze będą otrzymywać (bezpłatnie) na miejscu uroczystości wszyscy uczestnicy uroczystości. W Warszawie rozpocznie się ona o godz. 14, w Zamościu - o godz. 16.
Wrzesiń jest miesiącem pamięci o tym, co zawsze było dla Polaków najważniejsze - o wolności, niepodległości i o tych którzy o nie walczyli. Zarówno w 1939 r., kiedy wybuchła II Wojna Światowa, jak i w późniejszych latach, do 1989 r. Od żołnierzy września, bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Wyklętych, do robotników Czerwca 1956 r., Wybrzeża 1970 r., Radomia i Ursusa 1976 r., "Solidarności" od 1980 do 1989 r.
- We wrześniu trzeba pamiętać o trzech datach - 1 września atak zbrojny niemieckiej III Rzeszy, 17 września agresja Związku Sowieckiego i 27 września - powstanie Polskiego Państwa Podziemnego - podkreślił na konferencji prasowej poświęconej inicjatywie "Iskra pamięci" prof. dr Jan Żaryn. - Chcemy przypomnieć o zamordowanych Polakach, którym należy się hołd i ogromny szacunek. To szczególnie ważne dla młodego pokolenia, które jest gwarantem pamięci i dziedzictwa narodowego - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak -
Wrzesień 1939 r. przypomina Polsce i światu, że sprawcami największego w dziejach nieszczęścia, jakim była II Wojna Światowa, były dwa państwa zarządzane przez reżimy totalitarne: niemiecka III Rzesza i Rosja Sowiecka. Dlatego musimy pamiętać o ofiarach tamtych lat.
"Iskra pamięci" to kolejna inicjatywa PGNiG realizowana za pośrednictwem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, aby wspierać budowanie tożsamości narodowej i pamięci historycznej oraz promować postawy patriotyczne. Prezes Woźniak przypomniał, że od 2016 r. prowadzony jest przez Fundację program "Rachunek wdzięczności". W ramach tego programu PGNiG oferuje dopłaty do rachunku z gaz w wysokości 900 zł. rocznie powstańcom warszawskim oraz górnikom, którzy wzięli udział w strajku kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r., a także rodzinom zamordowanych górników.
Partnerem Fundacji w tej akcji jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Teresa Wójcik