REKLAMA

"Kto narusza zasady państwa prawa...". Merkel za powiązaniem funduszy UE z praworządnością

Angela Merkel odpowiada się za uzależnieniem wypłacania środków z budżetu unijnego od przestrzegania przez państwa członkowskie praworządności.
 "Kto narusza zasady państwa prawa...". Merkel za powiązaniem funduszy UE z praworządnością
/ Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC-by-sa 4.0

Kto w UE narusza zasady państwa prawa, musi liczyć się z ograniczeniem korzyści finansowych


- oświadczyła w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-2027 to jeden z tematów obrad na rozpoczynającym się dziś szczycie w Brukseli. Angela Merkel poinformowała niemieckich parlamentarzystów zasiadających w Bundestagu z jakim stanowiskiem jedzie do stolicy Belgii. Szefowa niemieckiego rządu zgadza się z propozycją Komisji Europejskiej, mówiącą o tym, że wypłacanie środków unijnych powinno być uzależnione od przestrzegania rządów prawa.

Zdaniem Merkel członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z odpowiedzialnością, a ten kto nie szanuje podstaw i zasad państwa prawa, nie powinien móc w przyszłości liczyć na nieograniczone wsparcie finansowej Unii. - Zaproponowane przez Komisję Europejską powiązanie praworządności z finansami UE jest dla nas najwyższym priorytetem - zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Według Komisji Europejskiej, projekt rozporządzenia ma być „bezpiecznikiem”, który umożliwi reakcję na łamanie praworządności w kraju członkowskim.

Polski rząd przeciwstawia się takiemu rozwiązaniu. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił w lutym, że „te kwestie są rozdzielne”.

Źródło: gazetaprawna.pl/dw.com
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura