[Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "TS": Morze zaślubione Polsce

100. lat temu Józef Haller wrzucając pierścień do wody symbolicznie zaślubił Polskę z Morzem Bałtyckim. W najnowszym numerze przypominamy te wydarzenia, ale również opisujemy współczesną bałtycką problematykę – ze strony gospodarczej, związkowej, ale i turystycznej. 
 [Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "TS": Morze zaślubione Polsce
/ foto. TSJak wygląda polityka morska polski po wejściu do Unii Europejskiej?

– Jeśli chodzi o gospodarkę morską, nie pomogła akcesja do Unii Europejskiej. Przybyły środki finansowe, ale na ogół nie dla tego sektora. W efekcie norm i przepisów UE masowe zwolnienia grupowe z polskich stoczni dostarczały licznych fachowych pracowników stoczniom i platformom wiertniczym w Norwegii. Syndykom w postępowaniu upadłościowym umożliwiały bajeczne wynagrodzenia.  Podjęta mizerna próba wykreowania polityki morskiej państwa dostosowanej do realiów gospodarczych i celów strategicznych UE nie mogła przynieść założonych efektów, zbyt wielkie i zasadnicze były błędy w kolejnych założeniach 

– w artykule „Gospodarka morska nie na straty?” pisze Teresa Wójcik. 
O największych problemach związkowców w polskich portach opowiedział w rozmowie z Jakubem Pacanem Jacek Szornak, przewodniczący Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ Solidarność.  

To przede wszystkim uregulowanie działalności agencji pracy tymczasowej i innych podmiotów wykonujących prace portowe. Oceniamy, że około 30 proc., a w skrajnych przypadkach nawet 70 proc. pracowników wykonujących prace jest zatrudnionych na umowach śmieciowych i często są to osoby zupełnie niewyszkolone do tego charakteru zajęć. Pracodawcy z firm zewnętrznych szkolą pracowników w sposób prowizoryczny, najczęściej osiem godzin, i to tylko teoretycznie, czasem krócej, i mamy gotowego, niby wykwalifikowanego robotnika portowego. W numerze Patrick Edery, francuski intelektualista mieszkający w Polsce, przedstawia wstrząsający tekst „Strzeżcie się losu Francji”.  

Pod koniec grudnia 2017 r., w czasie największych ataków Komisji Europejskiej na Polskę, napisałem w „Le Figaro”: „Dla dobra Europy Polska nie może się poddać”. Wtedy postępowi technokraci atakowali otwarcie polską demokrację. Dziś zrozumieli, że nie docenili Polski i że blitzkrieg nie będzie możliwy.  Pojęli, że będzie wymagało to od nich więcej cierpliwości, że będą musieli zastosować te same systematyczne metody niszczenia społeczeństwa i wykluczenia, które pozwoliły im przejąć władzę na Zachodzie, a w szczególności we Francji. 
Sławomir Łosowski, lider zespołu Kombi, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, opowiada o swojej 50. letniej karierze muzycznej.
 

Często było pod górę, ale byłem konsekwentny i nie oglądałem się do tyłu. Były kwestie materialne przez cały okres PRL. Mało zarabiałem, miałem na utrzymaniu rodzinę, a instrumenty i sprzęt były bardzo drogie. Były kwestie personalne. W pierwszych latach ciągle mi się zmieniał skład. Ludzie szukali bardziej intratnego zajęcia (śmiech). Nawet jak chcieli grać, to musieli czasem zrezygnować z muzyki na rzecz jakiejkolwiek pracy, aby utrzymać rodzinę. Niektórzy nie rzucali muzyki, lecz wybierali granie do kotleta.W numerze również: 
 • "Wyjątkowe spotkanie na wyjątkową inaugurację" Mateusz Kosiński o posiedzeniu Komisji Krajowej w Pałacu Prezydenckim 
 • "Turystyczny boom" Mateusz Kosiński o turystycznych rekordach nad Morzem Bałtyckim 
 • "Borys, dziecko PO" Jakub Pacan o wyborze Borysa Budki na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej 
 • "Zaktualizowana strategia PGNiG" Teresa Wójcik o prezentacji strategii Grupy Kapitałowej 
 • "Wroga armia wirusów" Anna Zielińska o tym czy Polska może obronić się przed wirusami 
 • "Polska siła i inni" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o piekle rewolucji 
 • "Podglądacz i akty oskarżenia" Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje najnowszy film Romana Polańskiego 
 • "Zaślubione Polsce" Leszek Masierak przypomina moment zaślubin Polski z morzem 
 • "Bohaterowie zawsze wracają" Agnieszka Żurek o obrońcach Wybrzeża z 1939 r. 
 • "Złoty Kalman gotowy do lotu na Marsa" Paweł Pietkun o łaziku zbudowanym przez studentów Akademii Górnocz-Hutniczej 
 • "Ratować polski przemysł stoczniowy" rozmowa Marcina Koziestańskiego z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność


Najnowszy numer "TS" (06/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 
Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe