Kardynał Schönborn wywiesza w katedrze z okazji Wielkiego Postu... wielki fioletowy kobiecy sweter

Sweter zaprojektował austriacki artysta Erwin Wurm, znany również z prac przedstawiających fotografie nagich mężczyzn prezentujących w różnych pozach swoje genitalia.
Dodatkowo Wurm tworzy obrazy, w których kpi z księży i zakonników.
Oprócz fioletowego swetra, w katedrze św. Szczepana prezentowane są również inne projekty artystyczne Wurma.
Jednym z dzieł jest szary, naturalnej wielkości pomnik człowieka bez głowy, rąk i nóg.
Człowiek bez głowy i rąk [...] oferuje możliwość zakwestionowania własnej wolności i jej ograniczeń
- czytamy na stronie internetowej wiedeńskiej katedry.
Na zewnątrz katedry można zobaczyć z kolei rzeźbę stojącej na dwóch nogach torby z gorącą wodą. Planowano umieścić ją przed głównym wejściem, ale ponieważ jest to teren publiczny, władze lokalne sprzeciwiły się takiemu rozwiązaniu. Obecnie obiekt znajduje się na terenie należącym do kościoła.
Wiele parafii katolickich stosuje praktykę zasłaniania krzyży i posągów podczas Wielkiego Postu, rezygnując na ten czas również z przystrajania ołtarzy kwiatami. To znak pokuty, wyciszenia i szacunku wobec zbliżającej się Męki Pańskiej.
Liturgical Arts Journal wskazuje, że Marcin Luter, "który nienawidził idei Wielkiego Postu i pokuty, próbował sprawić, by zwyczaj ten zniknął w całych Niemczech". Z czasem używanie welonów wielkopostnych w Niemczech rzeczywiście niemal zniknęło.
Co ciekawe, dawna tradycja odrodziła się po roku 1974 r., kiedy to stowarzyszenie charytatywne Misereor wpadło na pomysł jej przywrócenia, aby nadać konkretny wyraz wysiłkom duchowym chrześcijan w okresie Wielkiego Postu. Inicjatywa ta wywarła wpływ na całe Niemcy, prowadząc do ponownego odkrycia zapomnianej tradycji, także w kręgach luterańskich
- przypomina dziennik.
cwp/LifeSiteNewsCardinal Schönborn hangs gigantic purple female sweater in Vienna Cathedral for Lent https://t.co/wRfOMmNvjE
— LifeSite Catholic (@LSNCatholic) February 22, 2020