IMME to małe mistrzostwa świata

Zapraszam do lektury wywiadu, jakiego udzieliłem „Tygodnikowi Żużlowemu” w kontekście m.in. imprezy, której patronem honorowym jestem od 4 lat. Dotychczas odbywała się ona w Gdańsku, w tym roku odbędzie się w Toruniu (oficjalne ogłoszenie tego faktu nastąpi 15 marca, w kolejnych latach być może będzie organizowana w Bydgoszczy). Chodzi o Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi.
  
Rozmowa z Ryszardem Czarneckim – europosłem, dawnym prezesem Sparty Wrocław, patronem wielu zawodów sportowych 
Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski po raz czwarty zostały rozegrane w Gdańsku. Podobno po raz ostatni, ale działacze już wcześniej zapowiadali inną lokalizację, a jednak zawody ciągle tu wracają. To dobrze? 
- Oczywiście, bardzo cieszyłem się, że te zawody zostaną rozegrane w Gdańsku. Gdańsk przez wiele lat należał do czołowych ośrodków w kraju. Pamiętam wiele zaciętych spotkań Sparty z Wybrzeżem. Nie raz dostawaliśmy w „skórę”. Drużyna obecnie ściga się w pierwszej lidze, ale liczę, że niedługo powróci do Ekstraligi. Taka impreza daje kibicom możliwość obejrzenia najlepszych zawodników na świecie. Zawody mają intersującą formułę, stawka jest znakomita. Ogromnym atutem Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi jest fakt, że o mistrzostwie decyduje ten jeden turniej. Pamiętam, jakie emocje wzbudzały wśród kibiców jednodniowe finały mistrzostw świata, gdy wygrywał np. nasz Jerzy Szczakiel. Oczywiście, wielu mówiło, że to może być niesprawiedliwe, bo ktoś nie trafi z formą, ktoś będzie miał pecha… Od wielu lat mamy cykl Grand Prix i wydaje mi się, że turnieje już trochę spowszedniały. Owszem, zdarzają się intersujące zawody, ale nikt nie ma poczucia wyjątkowości. A IMME jest raz w roku, dlatego to są bardzo ciekawe turnieje. To takie małe mistrzostwa świata. Podobają mi się też jasne kryteria mistrzostw – o starcie decydują średnie biegowe. To była moja szósta impreza w Gdańsku, której patronuję. 
Byłem między innymi w 2016 roku na finale mistrzostw świata juniorów, gdy o złoto bil się Krystian Pieszczek.  Odwiedziłem Wybrzeże podczas turnieju poświęconemu Zenonowi Plechowi. Jestem dumny, że rokrocznie patronuję zawodom o mistrzostwo Ekstraligi. Niestety, w tym roku nie mogłem być na zawodach osobiście, zatrzymały mnie obowiązki w Warszawie, ale z uwagą śledziłem zawody w telewizji. 
Stawka turnieju rzeczywiście silna, skoro ubiegłoroczny zwycięzca i były mistrz świata, Patryk Dudek musiał czekać na przychylność organizatorów i wolny numer. 
- Tak, to świadczy, że nie ma mowy o przypadkowości. Nikt nie powie, że to miejsce jest np. dla zawodnika gospodarzy. 
Komu pan kibicował? 
- Bardzo chciałem, by wygrał Polak i tak się stało. Nie ukrywam, że najbardziej trzymałem kciuki za Janusza Kołodzieja, bo mam ogromny sentyment do zawodników starszych. W moim biurze  w Brukseli wisi plastron Kołodzieja, który w tym roku, w wieku prawie 35 lat wygrał pierwsze Grand Prix. Niestety, nie poszło mu. Do tego spotkało go kuriozalne wykluczenie za brak numeru startowego. Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją. Przypomina mi to trochę przypadek Bartosza Karwana, który w „Hercie” Berlin znalazł się na ławce,był w  rezerwie swojej drużyny, ale trener nie mógł go wystawić, bo nie miał na sobie koszulki. 
Wygrał Bartosz Zmarzlik, który od wielu lat jest jednym z najlepszych polskich zawodników, ale w mistrzostwach Polski czy właśnie zawodach IMME zawsze znalazł się ktoś, kto wydarł mu tytuł. To efekt presji, wywołanej ciągłym stawianiem w roli faworyta? Przypomina  mi się Tony Rickardsson, który w wieku 24 lat czuł się „weteranem”, bo też zawsze wszyscy widzieli w nim faworyta? 
- Bartosz Zmarzlik to dwukrotny medalista mistrzostw świata, pierwszy brązowy medal zdobył mając zaledwie 21 lat. To świetny zawodnik, który jeździ niezwykle widowiskowo. Myślę, że zdobędzie jeszcze wiele tytułów. Kto wie, czy w finale IMP w Lesznie nie zdobędzie kolejnego trofeum. 
Zawody są prestiżowe, bo wściekły był na podium Piotr Pawlicki, który nie był usatysfakcjonowany drugim miejscem… 
- Imponują mi tacy zawodnicy, którzy nie zadowalają się drugim miejscem. W przypadku Piotra nie sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”. Po raz kolejny jest drugi i nie dziwie się jego rozgoryczeniu. 
Często, szczególnie podczas zawodów ligowych, słychać narzekania na gdański tor. Teraz też decydował start. 
- W Gdańsku też można przygotować tor sprzyjający walce, ale nie tylko tor ma znaczenie. W tych zawodach wzięło udział szesnastu znakomitych zawodników i dostarczyli moim zdaniem wielu emocji. Bardzo lubię tu przyjeżdżać i oglądać rywalizację na gdańskim torze. Organizatorzy zawodów starają się, by tor sprzyjał rywalizacji. Uczestniczyłem w konferencji prasowej na Stadionie Śląskim, gdzie organizatorzy rywalizacji o mistrzostwo Europy zapowiadają, że zrobią tor jeszcze lepszy niż przed rokiem. Tor ma być szerszy, o trochę większym nachyleniu, by wyprzedzeń na torze było jeszcze więcej. 
Dziękuję za rozmowę. 

 

POLECANE
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów z ostatniej chwili
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów

Po przeliczeniu 98,85 proc. głosów, George Simion wygrał I turę wyborów prezydenckich z 40,39 proc. wynikiem. Na drugim miejscu znalazł się Dan Nicusor z 20,86 proc. wynikiem. Druga tura wyborów prezydenckich w Rumunii odbędzie się 18 maja.

Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż z ostatniej chwili
Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż

Rafał Trzaskowski notuje najniższy wynik od początku kampanii wyborczej, a największy zysk odnotowuje Karol Nawrocki – wynika z najnowszej prognozy prezydenckiej Onetu.

Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy z ostatniej chwili
Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy

Po przeliczeniu połowy głosów I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion prowadzi z 42,13 proc. poparcia. Drugie miejsce przypada Crinowi Antonescu (22,42 proc.).

Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich

– Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – oświadczył w niedzielę George Simion, kandydat na prezydenta Rumunii, który wygrał I turę.

Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji z ostatniej chwili
Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji

W niedzielę 4 maja po godzinie 17:30 przy ul. Starorudzkiej w Łodzi doszło do pożaru. Płoną dwa samochody ciężarowe z naczepami, wiata magazynowa oraz składowisko palet.

Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll

George Simion uzyskał 33,1 proc. wynik i wygrał I turę wyborów prezydenckich w Rumunii, które odbyły się w niedzielę. Na drugim miejscu z wynikiem 22,9 proc. znalazł się Crin Antonescu, liberał wspierany przez koalicję rządzącą – wynika z badania exit poll Curs.

Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic

Trzy osoby w szpitalu po wykolejeniu tramwaju na ul. Chorzowskiej w Katowicach. Ruch jest utrudniony, trwa akcja służb.

Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują z ostatniej chwili
Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują

Warszawa walczy z dzikami. Lasy Miejskie stosują metodę odławiania z uśmiercaniem, by ograniczyć zagrożenie dla mieszkańców.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty

28-latka, która w nocy z piątku na sobotę zaatakowała lekarzy na oddziale SOR gdyńskiego szpitala, usłyszała zarzuty. Prokuratura zastosowała wobec kobiety dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski znów trenuje z drużyną i jest gotowy do gry po kontuzji. Klub pokazał zdjęcie z treningu, na którym Polak ćwiczy razem z nowym trenerem - Hansim Flickiem.

REKLAMA

IMME to małe mistrzostwa świata

Zapraszam do lektury wywiadu, jakiego udzieliłem „Tygodnikowi Żużlowemu” w kontekście m.in. imprezy, której patronem honorowym jestem od 4 lat. Dotychczas odbywała się ona w Gdańsku, w tym roku odbędzie się w Toruniu (oficjalne ogłoszenie tego faktu nastąpi 15 marca, w kolejnych latach być może będzie organizowana w Bydgoszczy). Chodzi o Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi.
  
Rozmowa z Ryszardem Czarneckim – europosłem, dawnym prezesem Sparty Wrocław, patronem wielu zawodów sportowych 
Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski po raz czwarty zostały rozegrane w Gdańsku. Podobno po raz ostatni, ale działacze już wcześniej zapowiadali inną lokalizację, a jednak zawody ciągle tu wracają. To dobrze? 
- Oczywiście, bardzo cieszyłem się, że te zawody zostaną rozegrane w Gdańsku. Gdańsk przez wiele lat należał do czołowych ośrodków w kraju. Pamiętam wiele zaciętych spotkań Sparty z Wybrzeżem. Nie raz dostawaliśmy w „skórę”. Drużyna obecnie ściga się w pierwszej lidze, ale liczę, że niedługo powróci do Ekstraligi. Taka impreza daje kibicom możliwość obejrzenia najlepszych zawodników na świecie. Zawody mają intersującą formułę, stawka jest znakomita. Ogromnym atutem Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi jest fakt, że o mistrzostwie decyduje ten jeden turniej. Pamiętam, jakie emocje wzbudzały wśród kibiców jednodniowe finały mistrzostw świata, gdy wygrywał np. nasz Jerzy Szczakiel. Oczywiście, wielu mówiło, że to może być niesprawiedliwe, bo ktoś nie trafi z formą, ktoś będzie miał pecha… Od wielu lat mamy cykl Grand Prix i wydaje mi się, że turnieje już trochę spowszedniały. Owszem, zdarzają się intersujące zawody, ale nikt nie ma poczucia wyjątkowości. A IMME jest raz w roku, dlatego to są bardzo ciekawe turnieje. To takie małe mistrzostwa świata. Podobają mi się też jasne kryteria mistrzostw – o starcie decydują średnie biegowe. To była moja szósta impreza w Gdańsku, której patronuję. 
Byłem między innymi w 2016 roku na finale mistrzostw świata juniorów, gdy o złoto bil się Krystian Pieszczek.  Odwiedziłem Wybrzeże podczas turnieju poświęconemu Zenonowi Plechowi. Jestem dumny, że rokrocznie patronuję zawodom o mistrzostwo Ekstraligi. Niestety, w tym roku nie mogłem być na zawodach osobiście, zatrzymały mnie obowiązki w Warszawie, ale z uwagą śledziłem zawody w telewizji. 
Stawka turnieju rzeczywiście silna, skoro ubiegłoroczny zwycięzca i były mistrz świata, Patryk Dudek musiał czekać na przychylność organizatorów i wolny numer. 
- Tak, to świadczy, że nie ma mowy o przypadkowości. Nikt nie powie, że to miejsce jest np. dla zawodnika gospodarzy. 
Komu pan kibicował? 
- Bardzo chciałem, by wygrał Polak i tak się stało. Nie ukrywam, że najbardziej trzymałem kciuki za Janusza Kołodzieja, bo mam ogromny sentyment do zawodników starszych. W moim biurze  w Brukseli wisi plastron Kołodzieja, który w tym roku, w wieku prawie 35 lat wygrał pierwsze Grand Prix. Niestety, nie poszło mu. Do tego spotkało go kuriozalne wykluczenie za brak numeru startowego. Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją. Przypomina mi to trochę przypadek Bartosza Karwana, który w „Hercie” Berlin znalazł się na ławce,był w  rezerwie swojej drużyny, ale trener nie mógł go wystawić, bo nie miał na sobie koszulki. 
Wygrał Bartosz Zmarzlik, który od wielu lat jest jednym z najlepszych polskich zawodników, ale w mistrzostwach Polski czy właśnie zawodach IMME zawsze znalazł się ktoś, kto wydarł mu tytuł. To efekt presji, wywołanej ciągłym stawianiem w roli faworyta? Przypomina  mi się Tony Rickardsson, który w wieku 24 lat czuł się „weteranem”, bo też zawsze wszyscy widzieli w nim faworyta? 
- Bartosz Zmarzlik to dwukrotny medalista mistrzostw świata, pierwszy brązowy medal zdobył mając zaledwie 21 lat. To świetny zawodnik, który jeździ niezwykle widowiskowo. Myślę, że zdobędzie jeszcze wiele tytułów. Kto wie, czy w finale IMP w Lesznie nie zdobędzie kolejnego trofeum. 
Zawody są prestiżowe, bo wściekły był na podium Piotr Pawlicki, który nie był usatysfakcjonowany drugim miejscem… 
- Imponują mi tacy zawodnicy, którzy nie zadowalają się drugim miejscem. W przypadku Piotra nie sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”. Po raz kolejny jest drugi i nie dziwie się jego rozgoryczeniu. 
Często, szczególnie podczas zawodów ligowych, słychać narzekania na gdański tor. Teraz też decydował start. 
- W Gdańsku też można przygotować tor sprzyjający walce, ale nie tylko tor ma znaczenie. W tych zawodach wzięło udział szesnastu znakomitych zawodników i dostarczyli moim zdaniem wielu emocji. Bardzo lubię tu przyjeżdżać i oglądać rywalizację na gdańskim torze. Organizatorzy zawodów starają się, by tor sprzyjał rywalizacji. Uczestniczyłem w konferencji prasowej na Stadionie Śląskim, gdzie organizatorzy rywalizacji o mistrzostwo Europy zapowiadają, że zrobią tor jeszcze lepszy niż przed rokiem. Tor ma być szerszy, o trochę większym nachyleniu, by wyprzedzeń na torze było jeszcze więcej. 
Dziękuję za rozmowę. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe