[video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września

Spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu rozpoczęła się jego droga do wolności
Robert Pałka [video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września
Robert Pałka / Materiały dystrybutora

Spędził za kratami 18 lat. 6540 dni jego młodości upłynęło na odsiadywaniu wyroku za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu, 15 marca 2018 roku, Tomasz Komenda został warunkowo zwolniony z więzienia. Tak zaczął się powrót do wolności młodego mężczyzny, któremu niesłusznie przypisano odpowiedzialność za brutalny gwałt i zamordowanie nastolatki. Dzięki zaangażowaniu i pracy prokuratorów i policjanta, Komenda wkrótce po zwolnieniu został uniewinniony. W domu czekała na niego rodzina, która ani przez moment nie straciła wiary w jego niewinność.

  

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, to dramat sensacyjny oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To poruszająca historia o nadziei, sile rodziny i miłości matki walczącej o wolność niewinnego syna.

 

W głównych rolach zobaczymy Piotra Trojana oraz Agatę Kuleszę. Film wejdzie na ekrany kin 18 września.

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – teaserowy zwiastun filmu

 

 

https://www.facebook.com/KomendaFilm/

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

 

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

 

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi.

Tomasz Komenda

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje.

Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy

Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych.

Anna Waśniewska-Gill, producentka

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans.

Jan Holoubek, reżyser

 

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

w kinach od 18 września

 

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”) 


 

POLECANE
Tadeusz Duda odnaleziony martwy. Przeprowadzono sekcję zwłok z ostatniej chwili
Tadeusz Duda odnaleziony martwy. Przeprowadzono sekcję zwłok

W środę przeprowadzono sekcję zwłok podwójnego zabójcy ze Starej Wsi, 57-letniego Tadeusza Dudy – poinformowała PAP prokurator Magdalena Gosztyła z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Trwa ustalanie skąd mężczyzna miał broń i czy w ukrywaniu się pomagały mu osoby trzecie.

Katalog państw inżynierów. Ich obywatele nie mogliby być przerzuceni do Polski z ostatniej chwili
Katalog państw "inżynierów". Ich obywatele nie mogliby być przerzuceni do Polski

Mariusz Błaszczak poinformował w Słubicach, że PiS złożył projekt ustawy, która pomoże polskiej Straży Granicznej zapobiegać przerzucaniu migrantów z niemieckiej strony granicy. Projekt przewiduje zakaz wjazdu dla obywateli poszczególnych państw. - Rozwiązanie jest proste. Nie wpuszczać migrantów z krajów, skąd pochodzi najwięcej "inżynierów".

Stopy procentowe w Polsce. RPP zaskakuje z ostatniej chwili
Stopy procentowe w Polsce. RPP zaskakuje

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła i obniżyła podstawową stopę procentową o 0,25 pkt proc. Główna stopa referencyjna spadła więc do poziomu 5 proc.

Wiadomości
Prof. Andrzej Nowak: „Chrońmy życie Karola Nawrockiego!” – stanowczy apel wobec kampanii nienawiści

„Trwa kampania nienawiści Tuska i Giertycha. Obrońmy Karola Nawrockiego przed zamachem, obrońmy Polskę przed zamachem” – tymi dramatycznymi słowami prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk, autor monumentalnych Dziejów Polski, ostrzega przed eskalacją politycznej przemocy i dehumanizacji przeciwników politycznych w debacie publicznej.

Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski z ostatniej chwili
Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski

Od maja 2025 roku Niemcy odesłały 1300 migrantów z granicy z Polską – poinformował niemiecki resort spraw wewnętrznych.

Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. podlaskiego. Nowe połączenia i bilety  z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. podlaskiego. Nowe połączenia i bilety 

Nowe trasy i promocyjna sprzedaż biletów - to wakacyjne oferty PKS Nova, spółki należącej do samorządu województwa podlaskiego. Mieszkańcy i turyści mogą do końca sierpnia skorzystać z połączeń do Gdańska z Suwałk i Białegostoku. Na czas wakacji została też uruchomiona specjalna linia autobusowa łącząca Białystok z najciekawszymi atrakcjami regionu. Dodatkowo w lecie będzie można kupić tzw. bilety "open".  

Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Koleje Śląskie uruchomiły linie S14 i S18 przez stację Pyrzowice Lotnisko, łącząc Gliwice i aglomerację z Katowice Airport – informuje Port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Atak nożownika w Warszawie z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie

We wtorek przed północą restauracji luksusowego hotelu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do brutalnego ataku – informuje "Super Express".

Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji z ostatniej chwili
Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji

Małopolska policja potwierdziła autentyczność 10-sekundowego nagrania ukazującego zwłoki Tadeusza Dudy, poszukiwanego za podwójne zabójstwo w Starej Wsi pod Limanową.

Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego Wiadomości
Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego

Ryszard Kalisz postanowił pójść w ślady Romana Giertycha. Członek Państwowej Komisji Wyborczej, podobnie jak poseł KO nie uznaje wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego, stwierdzającej ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. - Taki już jestem - stwierdził.  

REKLAMA

[video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września

Spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu rozpoczęła się jego droga do wolności
Robert Pałka [video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września
Robert Pałka / Materiały dystrybutora

Spędził za kratami 18 lat. 6540 dni jego młodości upłynęło na odsiadywaniu wyroku za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu, 15 marca 2018 roku, Tomasz Komenda został warunkowo zwolniony z więzienia. Tak zaczął się powrót do wolności młodego mężczyzny, któremu niesłusznie przypisano odpowiedzialność za brutalny gwałt i zamordowanie nastolatki. Dzięki zaangażowaniu i pracy prokuratorów i policjanta, Komenda wkrótce po zwolnieniu został uniewinniony. W domu czekała na niego rodzina, która ani przez moment nie straciła wiary w jego niewinność.

  

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, to dramat sensacyjny oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To poruszająca historia o nadziei, sile rodziny i miłości matki walczącej o wolność niewinnego syna.

 

W głównych rolach zobaczymy Piotra Trojana oraz Agatę Kuleszę. Film wejdzie na ekrany kin 18 września.

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – teaserowy zwiastun filmu

 

 

https://www.facebook.com/KomendaFilm/

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

 

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

 

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi.

Tomasz Komenda

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje.

Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy

Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych.

Anna Waśniewska-Gill, producentka

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans.

Jan Holoubek, reżyser

 

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

w kinach od 18 września

 

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”) 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe