[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Europa "mądra" po szkodzie

„Obecnie kryzys migracyjny zszedł na daleki plan wobec globalnego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Ale to nie znaczy, że ten pierwszy kryzys nie istnieje. Setki tysięcy, a może i miliony migrantów mogą ponownie ruszyć do Europy” czytamy w artykule Teresy Wójcik w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Europa "mądra" po szkodzie
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

W ciągu ostatnich kilku tygodni społeczność międzynarodowa mogła zobaczyć, jak Turcja podstępnie, systematycznie i przymusowo wywozi tysiące migrantów do granicy grecko-tureckiej. Akcja ta jest realizowana na rozkaz najwyższych władz, a dokładnie prezydenta Erdoğana. Chodzi o to, żeby zmusić tych ludzi do nie tylko nielegalnego, ale i siłowego przekroczenia granicy do Unii Europejskiej. Odwrót mają odcięty.


O tym, że „Europa zostanie zbudowana na nowych zasadach” mówi Albert Świdziński, dyrektor analiz w Strategy & Future, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

– Zauważmy, że w obliczu zagrożenia COVID-19 nikt nie konsultował zamknięcia granic z władzami Unii Europejskiej. Te decyzje były podejmowane z dnia na dzień i zapadały one w stolicach państw narodowych, a nie w Brukseli. Możemy mieć do czynienia nie tylko z utratą legitymacji przywódców unijnych, ale także z poważniejszym kryzysem, kiedy to politycy państw narodowych stracą poparcie konieczne do pełnienia rządów w swoich krajach. Być może ich działania wobec pandemii zostaną uznane przez społeczeństwa za niewystarczające bądź podjęte za późno. – czytamy w rozmowie Agnieszki Żurek. O trudnej nauce elit Unii Europejskiej pisze również Jakub Pacan: 

Marsz imigrantów na Europę nie spotyka się już z polityką „Herzlich Willkommen”. Elity UE uczą się trudnej prawdy, że ich wiara w tolerancję, prawa człowieka i postęp dla wyznawców islamu nie stanowi konieczności dziejowej. Muzułmanie zamiast demokracji liberalnej i tak wybiorą ummę. Warto się zatrzymać nad tymi samobójczymi tendencjami polityków opozycji i europejskiej lewicy. W przeważającej mierze są one pochodną naiwnej wiary w liberalną demokrację, która ma w ich mniemaniu wchłonąć wszystkie powstałe dotychczas prądy ideologiczne, niezależnie jak wielkie by one nie były.

W Polsce dominuje dyskusja wokół rozwiązań, które mają zastopować kryzys gospodarczy. W rozmowie z Robertem Wąsikiem Piotr Duda, przewodniczący Solidarności zapewnia, że „Tarcza antykryzysowa” będzie lepsza dla pracowników dzięki Solidarności

 – Bez porozumienia z organizacją związkową pracodawca nie otrzyma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. NSZZ Solidarność w ramach konsultacji społecznych domagał się rozwiązań dających realny wpływ na tryb i zakres ustalania warunków wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz tej zmiany w ramach konsultacji społecznych rząd uwzględnił wiele innych postulatów związku 

– mówi Piotr Duda.  

W numerze również głos młodych związkowców: 

– Najważniejsze i najtrudniejsze zadanie to pokazać ludzką twarz związkowca jako osoby zaangażowanej, lubiącej swoją pracę, ale jednocześnie osoby, która ma za zadanie wspierać pracowników i być ich głosem, a przy tym osoby, która zna się na tym, co robi. To trudna rola. Tym bardziej że media nie oszczędzają osób zaangażowanych w działalność związkową

– zdradza nam Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 


W numerze również m.in.: 
  • Teresa Wójcik, "Frontex, czy zapewni obronę granic" 
  • Jakub Pacan "Zainfekowana kampania" 
  • Anna Zielińska "Strach na rynku pracy" 
  • Paweł Pietkun "Stopami w wirusa" 
  • Bartek Boruciak rozmawia z Bisz/Radexem 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Sala samobójców" 
  • Mateusz Kosiński "Jak w dawnej Polsce radzono sobie w poście"
  • Prof. Marek J. Chodakiewicz „Wojna domowa?” 

Najnowszy numer "TS" (14/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe