REKLAMA

[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Europa "mądra" po szkodzie

„Obecnie kryzys migracyjny zszedł na daleki plan wobec globalnego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Ale to nie znaczy, że ten pierwszy kryzys nie istnieje. Setki tysięcy, a może i miliony migrantów mogą ponownie ruszyć do Europy” czytamy w artykule Teresy Wójcik w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Europa "mądra" po szkodzie
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

W ciągu ostatnich kilku tygodni społeczność międzynarodowa mogła zobaczyć, jak Turcja podstępnie, systematycznie i przymusowo wywozi tysiące migrantów do granicy grecko-tureckiej. Akcja ta jest realizowana na rozkaz najwyższych władz, a dokładnie prezydenta Erdoğana. Chodzi o to, żeby zmusić tych ludzi do nie tylko nielegalnego, ale i siłowego przekroczenia granicy do Unii Europejskiej. Odwrót mają odcięty.


O tym, że „Europa zostanie zbudowana na nowych zasadach” mówi Albert Świdziński, dyrektor analiz w Strategy & Future, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

– Zauważmy, że w obliczu zagrożenia COVID-19 nikt nie konsultował zamknięcia granic z władzami Unii Europejskiej. Te decyzje były podejmowane z dnia na dzień i zapadały one w stolicach państw narodowych, a nie w Brukseli. Możemy mieć do czynienia nie tylko z utratą legitymacji przywódców unijnych, ale także z poważniejszym kryzysem, kiedy to politycy państw narodowych stracą poparcie konieczne do pełnienia rządów w swoich krajach. Być może ich działania wobec pandemii zostaną uznane przez społeczeństwa za niewystarczające bądź podjęte za późno. – czytamy w rozmowie Agnieszki Żurek. O trudnej nauce elit Unii Europejskiej pisze również Jakub Pacan: 

Marsz imigrantów na Europę nie spotyka się już z polityką „Herzlich Willkommen”. Elity UE uczą się trudnej prawdy, że ich wiara w tolerancję, prawa człowieka i postęp dla wyznawców islamu nie stanowi konieczności dziejowej. Muzułmanie zamiast demokracji liberalnej i tak wybiorą ummę. Warto się zatrzymać nad tymi samobójczymi tendencjami polityków opozycji i europejskiej lewicy. W przeważającej mierze są one pochodną naiwnej wiary w liberalną demokrację, która ma w ich mniemaniu wchłonąć wszystkie powstałe dotychczas prądy ideologiczne, niezależnie jak wielkie by one nie były.

W Polsce dominuje dyskusja wokół rozwiązań, które mają zastopować kryzys gospodarczy. W rozmowie z Robertem Wąsikiem Piotr Duda, przewodniczący Solidarności zapewnia, że „Tarcza antykryzysowa” będzie lepsza dla pracowników dzięki Solidarności

 – Bez porozumienia z organizacją związkową pracodawca nie otrzyma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. NSZZ Solidarność w ramach konsultacji społecznych domagał się rozwiązań dających realny wpływ na tryb i zakres ustalania warunków wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz tej zmiany w ramach konsultacji społecznych rząd uwzględnił wiele innych postulatów związku 

– mówi Piotr Duda.  

W numerze również głos młodych związkowców: 

– Najważniejsze i najtrudniejsze zadanie to pokazać ludzką twarz związkowca jako osoby zaangażowanej, lubiącej swoją pracę, ale jednocześnie osoby, która ma za zadanie wspierać pracowników i być ich głosem, a przy tym osoby, która zna się na tym, co robi. To trudna rola. Tym bardziej że media nie oszczędzają osób zaangażowanych w działalność związkową

– zdradza nam Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 


W numerze również m.in.: 
  • Teresa Wójcik, "Frontex, czy zapewni obronę granic" 
  • Jakub Pacan "Zainfekowana kampania" 
  • Anna Zielińska "Strach na rynku pracy" 
  • Paweł Pietkun "Stopami w wirusa" 
  • Bartek Boruciak rozmawia z Bisz/Radexem 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Sala samobójców" 
  • Mateusz Kosiński "Jak w dawnej Polsce radzono sobie w poście"
  • Prof. Marek J. Chodakiewicz „Wojna domowa?” 

Najnowszy numer "TS" (14/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura