Prof. Henryk Domański: Jesienią Andrzej Duda również będzie faworytem

- Sądzę, że wybory 10 maja się nie odbędą. Dane dotyczące zachorowań świadczą raczej o tym, że sytuacja wciąż nie będzie w pełni opanowana, aby to głosowanie bezpiecznie przeprowadzić - mówi w wywiadzie dla DoRzeczy.pl Henryk Domański socjolog, profesor nauk humanistycznych i były dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Obecnie kierownik Zespołu Studiów nad Metodami i Technikami Badań Socjologicznych PAN. Jest autorem licznych publikacji z zakresu rozwarstwienia społecznego.
 Prof. Henryk Domański: Jesienią Andrzej Duda również będzie faworytem
/ Wikipedia CC BY-SA 4,0 Adrian Grycuk
Prof. Domański zastrzega jednak, ze rozumie pogląd Jarosława Kaczyńskiego "że po pandemii rząd będzie musiał się zmierzyć z kryzysem ekonomicznym i w takiej sytuacji lepiej, żeby władza była stabilna, a nie, by była prowadzona gra wyborcza", ze że o wszystkim zdecyduje sytuacja epidemiczna.

Mówi również, że nie wierzy w postulowany przez Jarosława Gowina scenariusz wydłużenia kadencji prezydenta i odebrania mu prawa do reelekcji. Na dziś jednak trudno oceniać w którym kierunku sytuacja się wobec epidemicznego kryzysu, rozwinie.

Jak prof. Domański ocenia szanse Andrzeja Dudy w ewentualnych przełożonych na jesień wyborach? 

- Będzie miał może nieznacznie mniejszą przewagę niż gdyby wybory odbywały się teraz. Owszem, będą wtedy rozliczenia rządu z działań wobec kryzysu, ale pomimo, że prezydenta nie da się odkleić od obozu rządzącego, to jednak nie będzie go można oskarżyć o odpowiedzialność za radzenie sobie z kryzysem. Poza tym – w zderzeniu z Kidawą-Błońską w drugiej turze i jesienią Andrzej Duda będzie faworytem. Jedyne zagrożenie pojawiłoby się w sytuacji, gdyby do drugiej tury wszedł Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.


- mówi prof. Domański

Źródło: DoRzeczy.pl

cyk

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe