Dariusz Łaszyca: Wywieś Flagę – Święto Chrztu Polski!

Foto: PAP Dariusz Delmanowicz
Chrystianizacja Polski rozpoczęła się oficjalnie 1054 lata temu w Wielką Sobotę, kiedy to decyzją Mieszka I przyjął on chrzest z rąk czeskich biskupów oraz doszło do zaślubin z czeską księżniczką Dobrawą. Chrzest zapewnił naszemu Państwu nie tylko bezpieczeństwo przed ewentualną próbą nawracania, ale również umocnił władzę Mieszka I. Pozwolił na rozwój intelektualny i gospodarczy plemion znad Wisły.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek (1150/1160-1223),biskup krakowski i pierwszy polski kronikarz, tak oto skomentował to wydarzenie:
„Pierwszy więc król polski Mieszko otrzymał łaskę chrztu. On był zgoła ze wszystkich królów pierwszy i najdostojniejszy. Przez niego na tę naszą ojczyznę wylało się promienne światło nowej gwiazdy. Przez niego aż na dno naszego grzęzawiska spłynął zdrój tak wielkiej łaski. Jego czyny nie tylko z pozoru są miłe, lecz także czcigodne dla płodnej tajemnicy w głębi nich tkwiącej. Jego bowiem ślepota naszą bez wątpienia była stratą, gdyż brakło nam prawdziwego światła”.
1000-lecie Chrztu Polski przypadło na komunistyczne czasy zniewolenia. Podczas Milenijnej uroczystości 3 Maja 1966 roku na Jasnej Górze, prymas Stefan Wyszyński w uroczystym „Akcie oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego”, wypowiedział następujące słowa:
„Z błogosławionej woli Twojego Syna dotarli do naszej ziemi przed tysiącem lat apostołowie Dobrej Nowiny, ustawili Krzyż, znak zbawienia i nadziei i rozpoczęli chrzcić praojców w Imię Trójcy Świętej. Od tej chwili źródło wody żywej nieustannie spływa na głowy i serca dzieci Narodu polskiego. Zostaliśmy włączeni do wielkiej rodziny Kościoła, Mistycznego Ciała Chrystusa. Przenikani duchem wiary, nadziei i miłości, przyjmując Ziarno Boże w serca nasze, przynosiliśmy owoc cierpliwości. Przez dziesięć wieków zostaliśmy, jako naród ochrzczony, wierni Tobie, Twojemu Synowi, Jego Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi świętemu i jego Pasterzom”.
19 listopada 2016 roku w Gnieźnie, podczas 1050 rocznicy Chrztu Polski proklamowano „Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”. Natomiast 22 lutego 2019 r. Sejm i Senat przyjęli ustawę o ustanowienie 14 kwietnia - Dniem Chrztu Polski. Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podpisał ją 3 kwietnia 2019 r.
Treść podpisanego dokumentu jest następująca:
USTAWA z dnia 22 lutego 2019 r. o ustanowieniu Święta Chrztu Polski.
W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, uchwala się co następuje:
Art. 1. Dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski.
Art. 2. Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (Dz.U. poz. 656).
WYWIEŚ FLAGĘ 14 KWIETNIA!
Dariusz Łaszyca