[TYLKO U NAS] Eurodeputowana Izabela Kloc: Bruksela wykorzystuje pandemię do umocnienia swojej roli
![[TYLKO U NAS] Eurodeputowana Izabela Kloc: Bruksela wykorzystuje pandemię do umocnienia swojej roli](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/46879.jpg)
– Pojawiają się opinie, że Komisja Europejska dąży do wykorzystania pandemii w celu umocnienia swojej pozycji jako „centrum decyzyjnego” i realnego osłabienia suwerenności państw narodowych. Także omijając obowiązujące traktaty. A jeśli tak jest – to jakimi instrumentami może realizować ten cel – finansowymi czy prawnymi? Przy stosowaniu jakich procedur?
– Kryzys związany z koronawirusem pokazał, jak mało unii jest w Unii Europejskiej. Cały ciężar trudnych decyzji i działań ratunkowych spadł na państwa narodowe. Obnażyło to największą słabość Unii Europejskiej, która w sferze werbalnej aspiruje do roli globalnego mocarstwa, a w godzinie próby okazała się „papierowym tygrysem”. Mimo tego Bruksela wykorzystuje pandemię do umocnienia swojej roli i chce nadać Komisji Europejskiej kompetencje unijnego superrządu, zwłaszcza jeżeli chodzi o politykę klimatyczną. Dzieje się to metodami finansowymi i prawnymi jednocześnie, bo obie te sfery działają jak naczynia połączone. Z najbardziej jaskrawym przykładem złamania unijnych traktatów w imię Europejskiego Zielonego Ładu mieliśmy do czynienia kilkanaście dni temu. Przeprowadzono to kuchennymi drzwiami, w czasie, kiedy unijne instytucje działają online, a uwaga całego świata skupiona jest na czymś innym. Otóż Komisja Europejska, chcąc sobie zagwarantować decyzyjny monopol w sprawie tempa osiągnięcia neutralności klimatycznej, wykorzystała do tego tzw. akty delegowane. Budzi to uzasadnione ogromne obawy.
– Dlaczego, na czym polega niebezpieczeństwo?
Akty delegowane służą usprawnieniu pracy brukselskiej administracji, pozwalając Komisji Europejskiej na samodzielne wprowadzanie zmian w unijnych aktach prawnych, jednak wyłącznie i tylko w sprawach – jak mówią przepisy – „innych niż istotne”. Do takiej kategorii na pewno nie można zaliczyć Europejskiego Zielonego Ładu, który jest najważniejszym i najbardziej kosztownym projektem w historii Unii Europejskiej.
(...)
To jest tylko część wywiadu, który ukazał się w Tygodniku Solidarność nr 17/2020. Resztę możecie przeczytać pobierając ZA DARMO cyfrową wersję "TS" w naszej aplikacji mobilnej.
<KLIKNIJ BY PRZEJŚĆ DO APLIKACJI>
