REKLAMA

"Sędzia ten dopuścił się brutalnego gwałtu na sędzi". Prokuratura wnioskuje o areszt

Dla zachowania prawidłowego toku postępowania niezbędne będzie zastosowanie tymczasowego aresztu wobec sędziego, który miał dopuścić się brutalnego gwałtu - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.
 "Sędzia ten dopuścił się brutalnego gwałtu na sędzi". Prokuratura wnioskuje o areszt
/ pk.gov.pl
Już we wtorek przed południem informowano, że Wydział Spraw Wewnętrznych (WSW) PK złożył do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Jakubowi K. "Sędzia ten dopuścił się brutalnego gwałtu na sędzi. Do zdarzenia doszło w czerwcu 2019 r." - przekazał dział prasowy PK.

"Po ewentualnym pozytywnym rozpatrzeniu wniosku WSW zamierza przedstawić Jakubowi K. zarzut zgwałcenia. Czyn ten zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności" - zaznaczyła PK.

Wniosek obejmuje też kwestię zezwolenia na zatrzymanie oraz areszt podejrzewanego. "W złożonym w Sądzie Najwyższym wniosku WSW wskazał, że dla zachowania prawidłowego toku postępowania niezbędne jest zastosowanie wobec Jakuba K. izolacyjnego środka zapobiegawczego. W obliczu grożącej K. surowej kary pozbawienia wolności może on podejmować bezprawne kroki, które mogą wpływać na bieg postępowania karnego" - przekazano.

Jak z kolei dowiedziała się PAP w Izbie Dyscyplinarnej SN, w związku ograniczoną pracą tego sądu spowodowaną epidemią koronawirusa, wniosek prokuratury nie zostanie zapewne rozpoznany przed 5 maja br. Zgodnie z zarządzeniem I prezes SN do 4 maja odwołane są bowiem wszystkie posiedzenia w tym sądzie, za wyjątkiem posiedzeń w sprawach wymagających niezwłocznego rozpoznania, określonych przez prezesów poszczególnych izb SN. W sprawie sędziego K. nie zachodzi zaś sytuacja, w której sprawca zostałby zatrzymany na gorącym uczynku, co wymusza natychmiastowe rozpatrzenie wniosku w sprawie dalszego zatrzymania. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Mateusz Mikowski

mja/ mm/ aj/
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura