REKLAMA

Broń jądrowa w Polsce? Wymowne słowa ambasador USA: "Jeśli Niemcy chcą osłabić NATO..."

Amerykańska ambasador odniosła się do niemieckiej debaty ws. wycofania z RFN amerykańskiej broni jądrowej.
 Broń jądrowa w Polsce? Wymowne słowa ambasador USA: "Jeśli Niemcy chcą osłabić NATO..."
/ YouTube/Wprost
"Jeśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska - która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO - mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie" – napisała na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.
 

Komentarz Mosbacher jest odpowiedzią na wystąpienie amerykańskiego ambasadora w Niemczech, który stwierdził, że "wiarygodne odstraszanie nuklearne, także samoloty zdolne przenosić broń jądrową, są kluczową zdolnością NATO, która jest potrzebna w dzisiejszym świecie i do której Niemcy zobowiązały się przyczyniać". 

Wypowiedź ambasador USA w Polsce jest także odpowiedzią na toczącą się u naszego zachodniego sąsiada debatę ws. wycofania z Niemiec amerykańskiej broni jądrowej. Za takim rozwiązaniem opowiada się m.in. szef SPD Rolf Mutzenich.

Odpowiedź niemieckiego ambasadora

Do słów ambasador Mosbacher odniósł się sam ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel, który wypowiedź amerykańskiej dyplomatki ocenił jako spekulację. 

"Niemcy dotrzymują swoich zobowiązań wobec NATO i swoich partnerów zgodnie z umową koalicyjną z 2018 r. W związku z tym wszelkie dalsze spekulacje są bezcelowe" – czytamy we wpisie.
 

 


/Twitter/wp.pl

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura