Przeciwko kłamstwom na temat inicjatywy wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej

Chrześcijański Kongres Społeczny, Instytut Ordo Iuris i inne organizacje chroniące rodzinę podkreślają, że przedmiotem krytyki Konwencji stambulskiej nie jest jej oficjalny tytuł, odnoszący się do walki z przemocą, ale kontrowersyjna treść dokumentu.
„Ataki na środowiska opowiadające się za wypowiedzeniem konwencji, które polegają na przypisywaniu im wbrew wszelkim faktom «poparcia dla legalizacji przemocy» nie tylko niszczą debatę publiczną w naszym kraju, ale same w sobie stanowią przejaw odczłowieczania i przemocy" - napisano w stanowisku.
Komitet dodaje także, iż "rozpowszechnianie oczywiście nieprawdziwych i zniesławiających informacji na temat treści inicjatywy obywatelskiej spotka się z reakcją prawną".
Inicjatorzy stanowiska zaznaczają, że w konwencji w błędny sposób określono przyczyny przemocy.
„Autorzy konwencji zignorowali wszystkie główne źródła przemocy określone w badaniach Światowej Organizacji Zdrowia: uzależnienia, rozpad więzi rodzinnych i seksualizację wizerunku kobiet oraz dziewcząt w mediach" - podkreślono.
Komitet przypomina, że Konwencja obliguje państwa, by „wykorzeniały tradycje i zwyczaje” oparte na tradycyjnych rolach społecznych kobiet i mężczyzn. Podkreśla także, iż tego typu podejście prowadzi do wzrostu przemocy.
„Według badań Europejskiej Agencji Praw Podstawowych i OECD najwyższe wskaźniki przemocy wobec kobiet notują te państwa, w których od lat funkcjonuje przyjęta w konwencji strategia" - napisano.
Autorzy stanowiska wyjaśniają, ponadto, że w Polsce funkcjonują już skuteczne metody przeciwdziałania przemocy.
„Przykładem jest wprowadzona kilka miesięcy temu możliwość usunięcia sprawcy przemocy z mieszkania bez konieczności wszczynania postępowania karnego. Przyjęcie i wypowiedzenie konwencji nie ma żadnego związku z obowiązywaniem tych przepisów" - stwierdza Komitet.
Organizacje prorodzinne proponują również alternatywę dla Konwencji stambulskiej.
„Wypowiedzeniu Konwencji stambulskiej powinno towarzyszyć rozpoczęcie prac nad nową Konwencją o prawach rodziny. Powinna ona powtórzyć antyprzemocowe postanowienia Konwencji stambulskiej, a rozwiązania uderzające w rodzinę zastąpić normami, które ją wzmacniają" - podkreślają autorzy stanowiska.
Źródło: OrdoIuris.pl