Ustawa 447. Opublikowano raport Departamentu Stanu USA. Polska będzie musiała wypłacić odszkodowania?

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce udostępniła w środę późnym wieczorem całość raportu Departamentu Stanu USA ws. tzw. Ustawy 447 w języku polskim.
Według twórców raportu celem liczącego 209 stron dokumentu jest opisanie koniecznych działań, aby "zapewnić sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu oraz ich rodzin" i stanowić "istotne narzędzie unaoczniające ważne działania podjęte przez kraje, by zapewnić restytucję lub rekompensatę za mienie skonfiskowane w czasie Holokaustu lub następnie znacjonalizowane w czasach komunistycznych". Raport, oprócz Polski, wspomina również o m.in. Białorusi, Ukrainie, Chorwacji, Łotwie, a także Rosji.
Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że "Polska poważnie zaangażowała się w upamiętnianie Holokaustu; rząd finansuje muzea i zabytki, w tym osiem państwowych muzeów pamięci na terenie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady działających na terenie okupowanej Polski".
Zaznaczono także, że Polska przeznacza fundusze publiczne na rzecz ocalonych z Holokaustu. "Według danych otrzymanych w połowie 2019 r. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, od momentu wejścia w życie ustawy (z 1991 r. o kombatantach i ofiarach represji wojennych i okresu powojennego) polski rząd wypłacił 28,4 mld złotych w formie rent i emerytur ocalałym z Holocaustu" – czytamy.
Ustawa nie wymaga od żadnego wymienionego państwa, by wypłacało odszkodowanie za utracony majątek osobom fizycznym, organizacjom czy zagranicznym rządom. Według nowojorskiego Klubu "Gazety Polskiej" opublikowany dokument "zamyka sprawę ustawy 447".
Raport zamyka #JustAct jako ustawę, ktra nic nie może wnosić do ustawodastwa Polski, i powienien zamknąć kamuflowany sabotaż/prowokację pt. #Stop447 nadmuchiwany przez pseudo-patriotyczne środowiska.
— Klub GP New York ???????????????? (@KlubGP) July 29, 2020
Oczywiście cyrk i obłęd rządzi się swoimi prawami, więc zobaczymy...
"W Polsce brakuje systemowych rozwiązań"
Media zwracają uwagę, że dokument wskazuje jednak, iż Polska, 75 lat po zakończeniu II wojny światowej, jest państwem, które "nie uchwaliło kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem".
"Podczas gdy władze polskie utrzymują, że wdrożyły szeroko zakrojone ustawodawstwo, Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holocaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej. Ocaleni z Holocaustu i ich potomkowie będący obywatelami amerykańskimi twierdzą, że procedury wymagane do odzyskania ich prywatnych nieruchomości za pośrednictwem polskiego systemu sądowniczego lub w drodze ugody z władzami centralnymi lub samorządem lokalnym są długotrwałe, uciążliwe, kosztowne i w dużej mierze nieskuteczne. Niektórzy z nich wyrażają niezadowolenie, że nawet po odzyskaniu nieruchomości działania ze strony najemców lub innych podmiotów uniemożliwiają im swobodne korzystanie z własnego majątku" – czytamy.
Kliknij, aby przeczytać cały dokument
/tvp.info/wyborcza.pl
