Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem

„Jestem wyznawcą zasady, że ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – miał powiedzieć w 1931 r. Marszałek Józef Piłsudski. Polska historia ostatnich 200 lat udowadnia, że Polacy historię szanują jak mało który naród w Europie. Bowiem kolejne pokolenia, odpowiadając na zew wolności, który ukryty jest gdzieś w głębi polskiego DNA, stają do duchowej sztafety, której celem jest odpór imperializmowi łypiącemu złowrogim okiem ze Wschodu. W wieku XIX imperializmowi carskiemu, w wieku XX imperializmowi bolszewickiemu – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński. To właśnie sztafecie pokoleń, rozpoczętej w 1920 r., która sprzeciwiała się rosyjskiemu imperializmowi piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.


Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tych nierównych zmaganiach między Polakami a imperialnym złem ze Wschodu zawsze mogliśmy liczyć na trwałe opoki – dom i rodzinę. To właśnie w tych najmniejszych komórkach społecznych przekazywaliśmy wartości, które pozwoliły zachowywać kulturę, pielęgnować pamięć, budować tożsamość. Najpierw zaborcy, a później komunistyczni okupanci mogli zniszczyć organizacje społeczne, mogli inwigilować kościół, rozbijać opozycję, ideologicznie indoktrynować szkoły, jednak nigdy nie zdołali przeniknąć do sumienia rodzin. Historia Polski jest więc historią polskiej rodziny. A nasza wielka historia narodowa często skupiona jest, jakby w soczewce, w  losach rodzin.


W rozmowie z Mateuszem Kosińskim prof. Andrzej Nowak opowiada o roli Polaków w powstrzymywaniu bolszewizmu w całym XX wieku 

Polacy jako pierwsi stawili skuteczny, co prawda tylko na 20 lat, opór tej ideologiczno-totalitarnej machinie, która stworzona została w oparciu o komunizm  w Rosji. Było to tylko pierwszym, ale ważnym rozdziałem w historii walki, która trwała przez następnych ponad 70 lat i skończyła się happy endem, to znaczy zwycięstwem. Istotnie jeden z ostatnich, decydujących ciosów zadał Reagan, dzięki twardej polityce wobec Związku Sowieckiego, oczywiście obok tego, co robiły także kolejne pokolenia Polaków walczące z przemocą sowiecką już po 1939 r., aż do Solidarności, aż do sierpnia 1980 r. z kluczową rolą szczególnie jednego Polaka, urodzonego w 1920 r. – Jana Pawła II


- tłumaczy nam prof. Nowak. 


Postać Eugeniusza Korwin-Małaczewskiego, zapomnianego artysty, także żołnierza wojny 1920 r. przypomina Teresa Wójcik. 

Eugeniusz Korwin-Małaczewski jest w dzisiejszej Polsce prawie nieznany. Jego opowiadania były wyklęte w PRL. Przywoływał go w czasach komuny w swoich homiliach i naukach, szczególnie kierowanych do młodego pokolenia, Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński. Opowiadania Małaczewskiego są nie tylko ostrzeżeniem przed bolszewicką katastrofą. Są jedną z najwcześniejszych i najtrafniejszych diagnoz sowieckiego totalitaryzmu. 



O pięknie polskich parków narodowych z Maciejem Mażulem z Babiogórskiego Parku Narodowego, przewodniczącym Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność rozmawia Jakub Pacan. 

Wielu przyrodników z Europy Zachodniej odwiedza Polskę, by zobaczyć lasy nienaruszone przez ludzi. Większość naszych parków znajduje się na terenach górskich lub przy granicach, czyli w miejscach, gdzie nie było presji człowieka, nie było możliwości dojazdu, teren był trudny lub mało atrakcyjny dla rolnictwa. W Holandii np. nie ma terenu, który by nie został zurbanizowany. Tam też są parki narodowe, ale już nienaturalne. Polskie tradycje ochrony ścisłej mają długą tradycję. W przyszłym roku będziemy obchodzili sto lat ochrony Puszczy Białowieskiej. Warto mieć świadomość, że te walory przyrodnicze są bezcenne, nie możemy ich przeliczyć na złotówki, dolary czy euro.



„Ameryka (i świat) przed kryzysem” prognozuje w swoim artykule Paweł Pietkun 

Dane z końca lipca dotyczące amerykańskiego rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości – Stany Zjednoczone czeka poważny kryzys. W tle koronawirus i coraz bardziej zaogniający się konflikt z Chinami, który na razie oparł się o wzajemne zamykanie konsulatów i oskarżenia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Czy amerykański kryzys stanie się początkiem kolejnej światowej recesji? Na dane, które 23 lipca ogłosił Departament Pracy USA, czekał cały zachodni świat. Poziom bezrobocia we wciąż jednej z najsilniejszych gospodarek świata, a przede wszystkim trendy w zmianach na rynku pracy mówią nie tylko o kondycji przedsiębiorstw w USA, ale również o nastrojach przedsiębiorców i ich zaufaniu do przyszłości rodzimej i światowej gospodarki.



O roli „młodej krwi” w związku mówi Andrzej Burnat, przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. 

Jeśli ktoś się boi, że młody człowiek będzie jego rywalem, to wtedy taka organizacja związkowa ma krótkie nogi. Ja się nie boję młodzieży, widzę w niej nadzieję dla Związku. Dowodem dobrej współpracy jest to, że pomimo odejścia na emeryturę wielu starszych związkowców liczba naszych członków ciągle rośnie





W artykule „Restytucja czyli ostateczna plaga” Teresa Wójcik porusza temat kontrowersyjnej ustawy 447 

Amerykańska kontrowersyjna ustawa 447 dotycząca restytucji mienia ofiar Holokaustu zobowiązuje sekretarza stanu USA do złożenia raportu o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Raport z uznaniem odnosi się do wielu rozwiązań w Polsce po 1989 r. decydujących o zrealizowaniu rekompensat dla ofiar Holokaustu. M.in. podkreśla, że Polska poważnie angażuje się na rzecz upamiętnienia Holokaustu. To, co robi Polska, ma „istotne znaczenie. Jeśli mamy nie dopuścić do powtórzenia się podobnych okrucieństw, musimy zapamiętać doświadczenie Holokaustu, zwalczać historyczny rewizjonizm i promować tolerancję oraz porozumienie”.  W raporcie zauważa się również, że Polska zapewnia finansowe wsparcie ocalałym z Holokaustu, pochodzącym z Polski, bez względu na ich miejsce zamieszkania.




A co jeszcz w numerze? 
  • "Superprodukcja, której bał się Stalin" Paweł Pietkun o przedwojennym filmie "Gwiaździsta eskadra"
  • "Opozycyjny syndrom ofiary" Jakub Pacan o bojkocie zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy 
  • "Pokolenia radykałów" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o żydowskich rewolucjonistach 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z duetem Rat Cru 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Sekrety Warszawy" Jerzego S. Majewskiego 
  • Sebastian Pytel pisze o filmie "Jezioro dzikich gęsi" 
  • Piotr Łusiewicz przedstawia kulisy Bitwy Warszawskiej 
  • "Dwie stracone szanse Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk o pechu najlepszego polskiego piłkarza



W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (33/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Skandal w Niemczech. Polska telewizja nie wpuszczona na obchody rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbruck z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Polska telewizja nie wpuszczona na obchody rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbruck

- Ekipa Telewizji Republika nie została wpuszczona na obchody wyzwolenia w byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. To bardzo niepokojące wieści - przekazał dziennikarz Telewizji Republika Adrian Stankowski.

Onet kłamie ws. Karola Nawrockiego? To fake news gorące
Onet kłamie ws. Karola Nawrockiego? "To fake news"

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem i sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Szwecja zaostrza politykę migracyjną. ‘Musimy przejąć kontrolę’” Wiadomości
Szwecja zaostrza politykę migracyjną. ‘Musimy przejąć kontrolę’”

Kwestia migracji jest jednym z głównych tematów debaty publicznej w Europie. Premier Szwecji Ulf Kristersson zabrał głos w sprawie potrzeby zaostrzenia zasad dotyczących pobytu osób, które otrzymały negatywną decyzję azylową. Jak podkreślił, takie osoby nie powinny mieć prawa do dalszego przebywania na terenie Unii Europejskiej.

Trwają wybory prezydenckie w Rumunii. Są nowe dane z ostatniej chwili
Trwają wybory prezydenckie w Rumunii. Są nowe dane

W niedzielę w Rumunii odbywają się powtórzone wybory prezydenckie. Są najnowsze dane przekazane przez rumuński urząd wyborczy – ponad 30 proc. uprawnionych do głosowania oddało swój głos.

Rosja użyje broni jądrowej? Niepokojące słowa Władimira Putina Wiadomości
Rosja użyje broni jądrowej? Niepokojące słowa Władimira Putina

Według medialnych doniesień prezydent Rosji Władimir Putin "wyraził nadzieję", że nie zaistnieje potrzeba użycia broni jądrowej przeciwko Ukrainie. We fragmencie wywiadu opublikowanym na Telegramie, Putin stwierdził, że Rosja ma siłę oraz środki, aby doprowadzić wojnę przeciwko Ukrainie do "logicznego zakończenia".

Nie mogę w to uwierzyć. Nie żyje znany polski raper z ostatniej chwili
"Nie mogę w to uwierzyć". Nie żyje znany polski raper

Nie żyje Michał Marten, który zasłynął przede wszystkim jako członek legendarnego zespołu Kaliber 44. Miał 47 lat. O jego śmierci poinformowali członkowie zespołu Abradab 44, zamieszczając oświadczenie na oficjalnym profilu grupy.

Brytyjska policja zatrzymała pięciu mężczyzn. Trwa śledztwo ws. planowanego zamachu z ostatniej chwili
Brytyjska policja zatrzymała pięciu mężczyzn. Trwa śledztwo ws. planowanego zamachu

Brytyjska policja poinformowała o zatrzymaniu pięciu mężczyzn podejrzanych o przygotowywanie aktu terrorystycznego. Aresztowań dokonano w sobotę w kilku regionach: w Londynie, Manchesterze i Swindon. Jak przekazano w oświadczeniu, w związku ze sprawą trwają przeszukania. Z doniesień służb i czołowych polityków wynika, że sytuacja jest niezwykle alarmująca.

Niemieckie media: Niemcy finansowały wojnę w Rosji potężnymi sumami Wiadomości
Niemieckie media: Niemcy finansowały wojnę w Rosji potężnymi sumami

Jak podają niemieckie media, Niemcy od 2014 r. miały zapłacić Rosji za dostawy gazu ponad 104 mld euro. Berlin nie zmienił swojej strategii, pomimo że już 2018 r. strona ukraińska miała ostrzegać przed możliwą inwazją ze strony Kremla.

Spójrzcie na mnie”. Tusk zaapelował do maturzystów Wiadomości
"Spójrzcie na mnie”. Tusk zaapelował do maturzystów

Na krótki czas przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych premier Donald Tusk zwrócił się do uczniów w mediach społecznościowych.

Giganty energetyczne planują fuzję i wracają do paliw kopalnych Wiadomości
Giganty energetyczne planują fuzję i wracają do paliw kopalnych

Według medialnych doniesień Shell rozważa przejęcie BP. Potencjalne rozmowy mają znajdować się w początkowej fazie. Ponadto europejscy giganci wracają do paliw kopalnych, łagodząc cele klimatyczne.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem

„Jestem wyznawcą zasady, że ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – miał powiedzieć w 1931 r. Marszałek Józef Piłsudski. Polska historia ostatnich 200 lat udowadnia, że Polacy historię szanują jak mało który naród w Europie. Bowiem kolejne pokolenia, odpowiadając na zew wolności, który ukryty jest gdzieś w głębi polskiego DNA, stają do duchowej sztafety, której celem jest odpór imperializmowi łypiącemu złowrogim okiem ze Wschodu. W wieku XIX imperializmowi carskiemu, w wieku XX imperializmowi bolszewickiemu – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński. To właśnie sztafecie pokoleń, rozpoczętej w 1920 r., która sprzeciwiała się rosyjskiemu imperializmowi piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.


Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tych nierównych zmaganiach między Polakami a imperialnym złem ze Wschodu zawsze mogliśmy liczyć na trwałe opoki – dom i rodzinę. To właśnie w tych najmniejszych komórkach społecznych przekazywaliśmy wartości, które pozwoliły zachowywać kulturę, pielęgnować pamięć, budować tożsamość. Najpierw zaborcy, a później komunistyczni okupanci mogli zniszczyć organizacje społeczne, mogli inwigilować kościół, rozbijać opozycję, ideologicznie indoktrynować szkoły, jednak nigdy nie zdołali przeniknąć do sumienia rodzin. Historia Polski jest więc historią polskiej rodziny. A nasza wielka historia narodowa często skupiona jest, jakby w soczewce, w  losach rodzin.


W rozmowie z Mateuszem Kosińskim prof. Andrzej Nowak opowiada o roli Polaków w powstrzymywaniu bolszewizmu w całym XX wieku 

Polacy jako pierwsi stawili skuteczny, co prawda tylko na 20 lat, opór tej ideologiczno-totalitarnej machinie, która stworzona została w oparciu o komunizm  w Rosji. Było to tylko pierwszym, ale ważnym rozdziałem w historii walki, która trwała przez następnych ponad 70 lat i skończyła się happy endem, to znaczy zwycięstwem. Istotnie jeden z ostatnich, decydujących ciosów zadał Reagan, dzięki twardej polityce wobec Związku Sowieckiego, oczywiście obok tego, co robiły także kolejne pokolenia Polaków walczące z przemocą sowiecką już po 1939 r., aż do Solidarności, aż do sierpnia 1980 r. z kluczową rolą szczególnie jednego Polaka, urodzonego w 1920 r. – Jana Pawła II


- tłumaczy nam prof. Nowak. 


Postać Eugeniusza Korwin-Małaczewskiego, zapomnianego artysty, także żołnierza wojny 1920 r. przypomina Teresa Wójcik. 

Eugeniusz Korwin-Małaczewski jest w dzisiejszej Polsce prawie nieznany. Jego opowiadania były wyklęte w PRL. Przywoływał go w czasach komuny w swoich homiliach i naukach, szczególnie kierowanych do młodego pokolenia, Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński. Opowiadania Małaczewskiego są nie tylko ostrzeżeniem przed bolszewicką katastrofą. Są jedną z najwcześniejszych i najtrafniejszych diagnoz sowieckiego totalitaryzmu. 



O pięknie polskich parków narodowych z Maciejem Mażulem z Babiogórskiego Parku Narodowego, przewodniczącym Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność rozmawia Jakub Pacan. 

Wielu przyrodników z Europy Zachodniej odwiedza Polskę, by zobaczyć lasy nienaruszone przez ludzi. Większość naszych parków znajduje się na terenach górskich lub przy granicach, czyli w miejscach, gdzie nie było presji człowieka, nie było możliwości dojazdu, teren był trudny lub mało atrakcyjny dla rolnictwa. W Holandii np. nie ma terenu, który by nie został zurbanizowany. Tam też są parki narodowe, ale już nienaturalne. Polskie tradycje ochrony ścisłej mają długą tradycję. W przyszłym roku będziemy obchodzili sto lat ochrony Puszczy Białowieskiej. Warto mieć świadomość, że te walory przyrodnicze są bezcenne, nie możemy ich przeliczyć na złotówki, dolary czy euro.



„Ameryka (i świat) przed kryzysem” prognozuje w swoim artykule Paweł Pietkun 

Dane z końca lipca dotyczące amerykańskiego rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości – Stany Zjednoczone czeka poważny kryzys. W tle koronawirus i coraz bardziej zaogniający się konflikt z Chinami, który na razie oparł się o wzajemne zamykanie konsulatów i oskarżenia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Czy amerykański kryzys stanie się początkiem kolejnej światowej recesji? Na dane, które 23 lipca ogłosił Departament Pracy USA, czekał cały zachodni świat. Poziom bezrobocia we wciąż jednej z najsilniejszych gospodarek świata, a przede wszystkim trendy w zmianach na rynku pracy mówią nie tylko o kondycji przedsiębiorstw w USA, ale również o nastrojach przedsiębiorców i ich zaufaniu do przyszłości rodzimej i światowej gospodarki.



O roli „młodej krwi” w związku mówi Andrzej Burnat, przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. 

Jeśli ktoś się boi, że młody człowiek będzie jego rywalem, to wtedy taka organizacja związkowa ma krótkie nogi. Ja się nie boję młodzieży, widzę w niej nadzieję dla Związku. Dowodem dobrej współpracy jest to, że pomimo odejścia na emeryturę wielu starszych związkowców liczba naszych członków ciągle rośnie





W artykule „Restytucja czyli ostateczna plaga” Teresa Wójcik porusza temat kontrowersyjnej ustawy 447 

Amerykańska kontrowersyjna ustawa 447 dotycząca restytucji mienia ofiar Holokaustu zobowiązuje sekretarza stanu USA do złożenia raportu o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Raport z uznaniem odnosi się do wielu rozwiązań w Polsce po 1989 r. decydujących o zrealizowaniu rekompensat dla ofiar Holokaustu. M.in. podkreśla, że Polska poważnie angażuje się na rzecz upamiętnienia Holokaustu. To, co robi Polska, ma „istotne znaczenie. Jeśli mamy nie dopuścić do powtórzenia się podobnych okrucieństw, musimy zapamiętać doświadczenie Holokaustu, zwalczać historyczny rewizjonizm i promować tolerancję oraz porozumienie”.  W raporcie zauważa się również, że Polska zapewnia finansowe wsparcie ocalałym z Holokaustu, pochodzącym z Polski, bez względu na ich miejsce zamieszkania.




A co jeszcz w numerze? 
  • "Superprodukcja, której bał się Stalin" Paweł Pietkun o przedwojennym filmie "Gwiaździsta eskadra"
  • "Opozycyjny syndrom ofiary" Jakub Pacan o bojkocie zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy 
  • "Pokolenia radykałów" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o żydowskich rewolucjonistach 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z duetem Rat Cru 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Sekrety Warszawy" Jerzego S. Majewskiego 
  • Sebastian Pytel pisze o filmie "Jezioro dzikich gęsi" 
  • Piotr Łusiewicz przedstawia kulisy Bitwy Warszawskiej 
  • "Dwie stracone szanse Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk o pechu najlepszego polskiego piłkarza



W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (33/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe