Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kraśnik - Raport z oblężonego miasta

O Kraśniku, liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców mieście położonym na Lubelszczyźnie, zrobiło się głośno w całej Polsce. Powód? Uchwała miejskich radnych sprzeciwiających się promocji w ich mieście ideologii LGBT. – To właśnie ofensywie ideologii LGBT i atakach na polskie samorządy, które jej się sprzeciwiają poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ TS

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek?

Nagonka na Kraśnik ma charakter specyficzny. Można odnieść wrażenie, że nie tyle chodzi w niej o merytoryczną dyskusję, co narzucenie określonych wytycznych poprzez wyśmiewanie i powielanie fake newsów. 
O co poszło? Radni Kraśnika uchwalili półtora roku temu uchwałę orzekającą, że ich miasto będzie wolne od ideologii LGBT. Uchwała, jak podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak, nie jest aktem prawnym, ale deklaracją ideową.
Być może nikt by jej nawet nie zauważył, jak tysięcy innych uchwał podejmowanych każdego dnia przez rady miejskie. Na scenę wkroczył jednak aktywista Bart Staszewski ze swoimi fake newsami o „strefach wolnych od LGBT”. W wyniku presji część radnych podjęła próbę odwołania przegłosowanej wcześniej uchwały, większość Rady Miasta sprzeciwiła się jednak jej odrzucenie

– kontynuuje Agnieszka Żurek.

 

W temacie numeru również rozmowa z jednym z radnych z Kraśnika. 

– Myślę, że podjęcie przez nasz i wiele innych samorządów tej uchwały było pewnego rodzaju reakcją na przyjęcie przez Rafała Trzaskowskiego i większość radnych Warszawy Karty LGBT+, której założenia były tak radykalne, że nawet sami stołeczni samorządowcy realizują ją w umiarkowanym stopniu. Mieliśmy poczucie, że przetacza się nad Polską pewien spór ideowy, zderzenie dwóch systemów wartości, że mamy do czynienia z rewolucją obyczajową. Nasza uchwała miała na celu zasygnalizowanie, jakie wartości są dla nas ważne, ale także zabranie głosu w debacie społecznej.

– mówi Agnieszce Żurek  radny Kraśnika Tomasz Saj. 

 

O polityzacja teorii seksuologicznych pisze Jakub Pacan. 

Doczekaliśmy czasów, kiedy z zachowań seksualnych około półtora procent ludzi wielcy tego świata uczynili polityczną świętość. Prawa LGBT stały się tak ważne dla rządów, że są w stanie nakładać sankcje na inne rządy i ograniczać z nimi kontakty. List 50 ambasadorów to dopiero początek. (…) Jak to się stało, że prawa dotyczące najwyżej 1,5 proc. ludności zaczynają być traktowane jako racja stanu wielu krajów na świecie? Dlaczego z nieheteronormatywnych zachowań seksualnych wielcy tego świata uczynili normę polityczną? Czy prawa kilku najwyżej procent ludzi o nietypowej seksualności muszą być najważniejszym zadaniem dla państwa? Z obszaru, którym przez długi czas zajmowali się seksuolodzy, w ostatnich dekadach zrobiono polityczną świętość. Potem przeszczepiono je do nauk społecznych. Następnie wciśnięto to zjawisko w sferę kultury, by na końcu uczynić z tego normę polityczną. Wystarczyło kilkanaście lat, by ideologie LGBT i gender stały się ideologiami panującymi w świecie zachodnim. Wspiera je Unia Europejska, ONZ oraz lewicowe rządy. Są one wykładane na uniwersytetach. W Niemczech jest ponad 170 profesorek gender. 

O tym, co stanowi różnicę, a także o innych problemach związanych z pracą zdalną, o potrzebie zastąpienia przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej jako szerszej możliwości świadczenia pracy – z prof. dr. Marcinem Zielenieckim, ekspertem prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Teresa Wójcik. 

To przede wszystkim rozwiązanie tańsze od zatrudnienia w stałym miejscu pracy, bo niewymagające zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika i członków jego rodziny czy też dojazdów do pracy z odległych często miejscowości. Telepraca to oszczędność czasu i pieniędzy. Możliwość zastosowania telepracy zależy w dużej mierze od zaawansowania technicznego i technologicznego sprzętu i oprogramowania. Ale także od przygotowania informatycznego samych pracowników. Telepracę wprowadzano z myślą o informatykach, urzędnikach, architektach, prawnikach. Dziś już wiemy, że w sposób zdalny mogą świadczyć pracę także nauczyciele, nauczyciele akademiccy czy nawet lekarze.

„Wirus szkodzi studentom” pisze Paweł Pietkun 

Pandemia koronawirusa, która odcisnęła piętno na polskiej gospodarce, nie pozostała bez wpływu na studentów. Jak informują raporty i analizy ekonomiczne, wyjątkowo boleśnie odczuwają zwalniającą gospodarkę – ponad połowie z nich pogorszyła się sytuacja ekonomiczna, a może być jeszcze trudniej. Nerwowe rozglądanie się studentów za pracą mogą odczuć mniejsze ośrodki uniwersyteckie, z których przyszli magistrzy będą przenosić się do Warszawy, Gdańska, Poznania czy Krakowa, gdzie pracy jest zdecydowanie więcej.

A co jeszcze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność"?

  • "Zimna wojna 4.0." Paweł Pietkun o napięciach między USA, Chinami, Rosją i Arabią Saudyjską 
  • "Rosyjska prywatyzacja na Białorusi" Teresa Wójcik o rosyjskim zainteresowaniu aktywami przemysłowymi
  • "Czerwoni przywódcy" prof. Marek Jan Chodakiewicz o elemencie żydowskim w najwyższych władzach sowieckich 
  • "Kościelne hity" Jakub Pacan o rekolekcjach organizowanych przez zgromadzenia zakonne 
  • "Dobry rap nie zginie" Bartosz Boruciak rozmawia z Wigorem Mor W.A. 
  • "Polityka zatrudnienia w ręce skrajnego liberała" Mateusz Kosiński relacjonuje płocką konferencję przewodniczącego Piotra Dudy 

  • "Ogórek symbolem strajku we Wrocławiu" Marcin Koziestański rozmawia Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolnośląskiego NSZZ „Solidarność”.
  • W dziale sport Łukasz Bobruk pisze o "Transferowym zawirowaniu Arkadiusza Milika", a Anna Zielińska pyta - "Znów lockdown w sporcie?"

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Minister finansów do dziennikarza TVN: Nie namówi mnie pan na krytykę prezesa Glapińskiego z ostatniej chwili
Minister finansów do dziennikarza TVN: Nie namówi mnie pan na krytykę prezesa Glapińskiego

W rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański powiedział, że obecnie jest przeciwnikiem wchodzenia Polski do strefy euro i w kwestii tej zgadza się z prezesem NBP, prof. Adamem Glapińskim. 

Thun, Kobosko, Kamiński. Trzecia Droga przedstawiła „jedynki” do PE z ostatniej chwili
Thun, Kobosko, Kamiński. Trzecia Droga przedstawiła „jedynki” do PE

Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, europoseł Adam Jarubas, wiceszef MON Paweł Zalewski, europosłanka Róża Thun, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński i senator Ryszard Bober są „jedynkami” list Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nie żyje legendarna projektantka z ostatniej chwili
Nie żyje legendarna projektantka

Japońska projektantka sukien ślubnych Yumi Katsura, która stworzyła także ornat dla św. Jana Pawła II, zmarła w wieku 94 lat – poinformowała we wtorek jej firma.

Dziennikarz Onetu atakuje Kanał Zero i Roberta Mazurka z ostatniej chwili
Dziennikarz Onetu atakuje Kanał Zero i Roberta Mazurka

„To jest propaganda na rzecz dawnej władzy ukryta pod pozorami symetryzmu” – napisał na Twitterze [X] dziennikarz Onetu Kamil Dziubka, odnosząc się do Kanału Zero.

Budowa CPK odłożona. Żukowska: Nie zgadzam się z tym z ostatniej chwili
Budowa CPK odłożona. Żukowska: Nie zgadzam się z tym

– Nie rozumiem tej zapowiedzi, że jednocześnie mielibyśmy finansować rozbudowę Okęcia, a później do 2032 roku wydać kolejne pieniądze na budowę CPK. (…) Jeżeli słyszę zapowiedź o dofinansowaniu Okęcia, to można wyciągnąć wniosek, że mówienie o CPK, że ono byłoby w 2032 roku, jest mydleniem oczu – mówiła o planach ws. CPK Anna Maria Żukowska na antenie Telewizji Republika.

Anna Lewandowska ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się ze swoimi obserwatorami radosną nowiną na Instagramie. W sieci roi się od gratulacji.

„Ustawka. Jest faworyzowana od początku”. Burza po emisji popularnego programu Polsatu z ostatniej chwili
„Ustawka. Jest faworyzowana od początku”. Burza po emisji popularnego programu Polsatu

Po ostatnim odcinku popularnego programu Polsatu w sieci zawrzało. Widzowie nie kryją rozczarowania.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Są nowe informacje.

Wybory do europarlamentu 2024. PiS ujawnia kolejnych kandydatów z ostatniej chwili
Wybory do europarlamentu 2024. PiS ujawnia kolejnych kandydatów

B. szef MSZ Witold Waszczykowski otworzy listę Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 6 obejmującym woj. łódzkie. Na kolejnych miejscach są m.in. posłanka Joanna Lichocka, b. minister rolnictwa Robert Telus oraz b. szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat minęły… dwie minuty Wiadomości
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat minęły… dwie minuty

W poniedziałek portal Onet.pl opublikował artykuł, w którym napisano, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Sprawę natychmiast wykorzystał Donald Tusk.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kraśnik - Raport z oblężonego miasta

O Kraśniku, liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców mieście położonym na Lubelszczyźnie, zrobiło się głośno w całej Polsce. Powód? Uchwała miejskich radnych sprzeciwiających się promocji w ich mieście ideologii LGBT. – To właśnie ofensywie ideologii LGBT i atakach na polskie samorządy, które jej się sprzeciwiają poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ TS

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Agnieszki Żurek?

Nagonka na Kraśnik ma charakter specyficzny. Można odnieść wrażenie, że nie tyle chodzi w niej o merytoryczną dyskusję, co narzucenie określonych wytycznych poprzez wyśmiewanie i powielanie fake newsów. 
O co poszło? Radni Kraśnika uchwalili półtora roku temu uchwałę orzekającą, że ich miasto będzie wolne od ideologii LGBT. Uchwała, jak podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak, nie jest aktem prawnym, ale deklaracją ideową.
Być może nikt by jej nawet nie zauważył, jak tysięcy innych uchwał podejmowanych każdego dnia przez rady miejskie. Na scenę wkroczył jednak aktywista Bart Staszewski ze swoimi fake newsami o „strefach wolnych od LGBT”. W wyniku presji część radnych podjęła próbę odwołania przegłosowanej wcześniej uchwały, większość Rady Miasta sprzeciwiła się jednak jej odrzucenie

– kontynuuje Agnieszka Żurek.

 

W temacie numeru również rozmowa z jednym z radnych z Kraśnika. 

– Myślę, że podjęcie przez nasz i wiele innych samorządów tej uchwały było pewnego rodzaju reakcją na przyjęcie przez Rafała Trzaskowskiego i większość radnych Warszawy Karty LGBT+, której założenia były tak radykalne, że nawet sami stołeczni samorządowcy realizują ją w umiarkowanym stopniu. Mieliśmy poczucie, że przetacza się nad Polską pewien spór ideowy, zderzenie dwóch systemów wartości, że mamy do czynienia z rewolucją obyczajową. Nasza uchwała miała na celu zasygnalizowanie, jakie wartości są dla nas ważne, ale także zabranie głosu w debacie społecznej.

– mówi Agnieszce Żurek  radny Kraśnika Tomasz Saj. 

 

O polityzacja teorii seksuologicznych pisze Jakub Pacan. 

Doczekaliśmy czasów, kiedy z zachowań seksualnych około półtora procent ludzi wielcy tego świata uczynili polityczną świętość. Prawa LGBT stały się tak ważne dla rządów, że są w stanie nakładać sankcje na inne rządy i ograniczać z nimi kontakty. List 50 ambasadorów to dopiero początek. (…) Jak to się stało, że prawa dotyczące najwyżej 1,5 proc. ludności zaczynają być traktowane jako racja stanu wielu krajów na świecie? Dlaczego z nieheteronormatywnych zachowań seksualnych wielcy tego świata uczynili normę polityczną? Czy prawa kilku najwyżej procent ludzi o nietypowej seksualności muszą być najważniejszym zadaniem dla państwa? Z obszaru, którym przez długi czas zajmowali się seksuolodzy, w ostatnich dekadach zrobiono polityczną świętość. Potem przeszczepiono je do nauk społecznych. Następnie wciśnięto to zjawisko w sferę kultury, by na końcu uczynić z tego normę polityczną. Wystarczyło kilkanaście lat, by ideologie LGBT i gender stały się ideologiami panującymi w świecie zachodnim. Wspiera je Unia Europejska, ONZ oraz lewicowe rządy. Są one wykładane na uniwersytetach. W Niemczech jest ponad 170 profesorek gender. 

O tym, co stanowi różnicę, a także o innych problemach związanych z pracą zdalną, o potrzebie zastąpienia przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej jako szerszej możliwości świadczenia pracy – z prof. dr. Marcinem Zielenieckim, ekspertem prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, rozmawia Teresa Wójcik. 

To przede wszystkim rozwiązanie tańsze od zatrudnienia w stałym miejscu pracy, bo niewymagające zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika i członków jego rodziny czy też dojazdów do pracy z odległych często miejscowości. Telepraca to oszczędność czasu i pieniędzy. Możliwość zastosowania telepracy zależy w dużej mierze od zaawansowania technicznego i technologicznego sprzętu i oprogramowania. Ale także od przygotowania informatycznego samych pracowników. Telepracę wprowadzano z myślą o informatykach, urzędnikach, architektach, prawnikach. Dziś już wiemy, że w sposób zdalny mogą świadczyć pracę także nauczyciele, nauczyciele akademiccy czy nawet lekarze.

„Wirus szkodzi studentom” pisze Paweł Pietkun 

Pandemia koronawirusa, która odcisnęła piętno na polskiej gospodarce, nie pozostała bez wpływu na studentów. Jak informują raporty i analizy ekonomiczne, wyjątkowo boleśnie odczuwają zwalniającą gospodarkę – ponad połowie z nich pogorszyła się sytuacja ekonomiczna, a może być jeszcze trudniej. Nerwowe rozglądanie się studentów za pracą mogą odczuć mniejsze ośrodki uniwersyteckie, z których przyszli magistrzy będą przenosić się do Warszawy, Gdańska, Poznania czy Krakowa, gdzie pracy jest zdecydowanie więcej.

A co jeszcze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność"?

  • "Zimna wojna 4.0." Paweł Pietkun o napięciach między USA, Chinami, Rosją i Arabią Saudyjską 
  • "Rosyjska prywatyzacja na Białorusi" Teresa Wójcik o rosyjskim zainteresowaniu aktywami przemysłowymi
  • "Czerwoni przywódcy" prof. Marek Jan Chodakiewicz o elemencie żydowskim w najwyższych władzach sowieckich 
  • "Kościelne hity" Jakub Pacan o rekolekcjach organizowanych przez zgromadzenia zakonne 
  • "Dobry rap nie zginie" Bartosz Boruciak rozmawia z Wigorem Mor W.A. 
  • "Polityka zatrudnienia w ręce skrajnego liberała" Mateusz Kosiński relacjonuje płocką konferencję przewodniczącego Piotra Dudy 

  • "Ogórek symbolem strajku we Wrocławiu" Marcin Koziestański rozmawia Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolnośląskiego NSZZ „Solidarność”.
  • W dziale sport Łukasz Bobruk pisze o "Transferowym zawirowaniu Arkadiusza Milika", a Anna Zielińska pyta - "Znów lockdown w sporcie?"

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe