Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Złamać Polaków

Coraz częściej elity państw Zachodu atakują na różnych forach Polskę. - Obrona tej naszej względnej samodzielności w podejmowaniu decyzji i prawa do posiadania własnych ambicji jest zadaniem, które powinno stać przed każdym polskim rządem, jaki by nie był, ale czy obok szumnych deklaracji ogłaszanych na tle powiewających biało-czerwonych flag w łonie obecnego rządu jest jeszcze wola podejmowania realnych działań w tym zakresie? - pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Cezary Krysztopa. 
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Cezarego Krysztopy? 

Deklaracja posiadania własnych interesów i własnej racji stanu, czasem w sprzeczności z interesami i racjami stanu dotychczasowych „patronów”, spowodowały powstanie kolejnych wyzwań. Obrażeni „patroni” po chwili „szoku” rozpętali przeciwko Polsce prawdziwą wielowątkową dyfamacyjną kampanię przy użyciu środków politycznych, organizacyjnych i medialnych, mających doprowadzić do powrotu do władzy powolnych sobie „gubernatorów” oraz złamania polskich ambicji. Ponadnarodowe organizacje, bazując na dostarczanych im przez lokalnych zaprzańców kłamstwach na temat Polski i Polaków, uruchomiły przeciwko Polsce procedury; niemieckie, francuskie i inne media zaczęły pisać o Polsce w sposób odrażająco kłamliwy, choć trzeba przyznać, że i wcześniej niespecjalnie kalały się prawdą na jej temat, a tylko my nie konfrontowaliśmy się z ich przekazem.
A jak próbujemy się tej fali kłamstw i manipulacji przeciwstawić? Jednym z podstawowych, a błędnych założeń wydaje się być założenie dobrej woli atakujących, którzy, jeśli tylko przedstawilibyśmy im prawdziwy obraz sytuacji, na pewno zmieniliby zdanie.

W numerze również rozmowa z prof. Zdzisławem  Krasnodębskim, europosłem PiS, przeprowadzona przez Jakuba Pacana. 

Polska jest jednym z nielicznych państw, gdzie rządzi rząd autentycznie konserwatywny, odwołujący się do narodowych tradycji i chrześcijaństwa, co samo w sobie jest zaprzeczeniem wyobrażeń uprawiania polityki w wielu krajach starej UE. Przed 2015 rokiem zbudowano narrację, w której Polska była prymusem transformacji, liderem liberalnej demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspominano, że są jeszcze jakieś ciemne, złowieszcze „antysystemowe”, lecz marginalne środowiska, ale kraj idzie w kierunku wyznaczonym przez zachodnią lewicę. I nagle te marginalne z tego punktu widzenia ruchy przejęły władzę, i to dwukrotnie. Gdy wybory wygrał najpierw Andrzej Duda, potem PiS, liczono jeszcze na początku, że będą to rządy nieudolne, bierne, bez sukcesów lub że dadzą się oswoić i zneutralizować. I te nadzieje okazały się płonne. Ba, uwierzono wtedy nawet, że ruchy typu KOD obalą ten rząd.


O ramach i głównych założeniach porozumienia mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w Państwowej Grupie Górniczej Bogusław Hutek w rozmowie z Teresą Wójcik: 


Porozumienie podpisane 25 września br. pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym (MKPS) a Polską Grupą Górniczą (PGG) jest kompromisem wypracowanym w długich, bardzo ciężkich negocjacjach. Przedstawiciele strony związkowej zaprezentowali twardą determinację, zabezpieczając miejsca pracy górników w kopalniach PGG. Tak, aby spokojnie mogli dopracować do końca polskiego górnictwa węgla kamiennego, czyli do 2049 r., kiedy ma zostać wygaszona ostatnia kopalnia węgla energetycznego. Podpisanie dokumentu otwiera drogę do rozmów o umowie społecznej, która ma być podpisana w połowie grudnia br.

 

O tegorocznych Nobla przeczytają państwo w artykule Aleksandra Żywczyka: 


Tegoroczna nagroda trafiła wyjątkowo nie do polityka, naukowca czy artysty, lecz do organizacji. Organizacji, która od lat działała wyłącznie na rzecz ludzkości i bezspornie ponad politycznymi podziałami – jakkolwiek górnolotnie nie brzmiałoby takie określenie. 
– Nagrodę otrzymał Światowy Program Żywnościowy za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem – wyjaśnia przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen, dodając, że liczba głodujących na świecie powiększyła się również w związku z pandemią koronawirusa, szczególnie w krajach afrykańskich, gdzie kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna.

„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy” - o księdzu Jerzym Popiełuszko pisze Agnieszka Żurek 


W czym tkwiła tajemnica jego wielkości? Odpowiedzi na to pytanie próbował udzielić mec. Maciej Bednarkiewicz, obrońca represjonowanych, pełnomocnik prawny m.in. Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. „Był człowiekiem niezwykle skromnym. Nawet z trudem i oszczędnie wyrażającym swoje myśli. A potem był kościół. Ołtarz. Ornat. I nagle stawał się innym człowiekiem. Wielkość rodziła się przy ołtarzu” – powiedział o żoliborskim kapłanie. Jak zapamiętali go inni świadkowie jego życia?
– Moje pierwsze spotkanie z księdzem Jerzym było dość dramatyczne. Syn chorował, a mnie w stanie wojennym wyrzucono z pracy. Od jednego z księży z Bielan dostałem karteczkę z poleceniem udania się po pomoc do księdza proboszcza Teofila Boguckiego. To właśnie ten wielki kapłan, duchowy ojciec księdza Jerzego, skierował mnie do przyszłego błogosławionego. Było to najlepsze, co mogło mnie w życiu spotkać. Od tego kapłana otrzymałem nie tylko pomoc, ale przede wszystkim ogromną miłość – wspomina w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Dariusz Starko.

 

A co jeszcze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”: 

  • "COVID - trudna lekcja dla rządu" z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozmawia Jakub Pacan 
  • Problemy w Radzie Dialogu Społecznego w artykule "Tarcza sparaliżowała RDS" przedstawia Marek Lewandowski 
  • "Konsolidacja zwiększy możliwości rozwoju" mówi Paweł Majewski, prezes Rady Nadzorczej Grupy LOTOS, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
  • "Węgiel wygrywa w Chinach" Teresa Wójcik o energetyce Państwa Środka 
  • "Źródła w Rosji bolszewickiej" Prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "U mnie w muzyce musi być prawda" mówi Gooral, DJ i producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Szarlatan" 
  • "Musimy wzmocnić głos reprezentacji pracowników" Anna Zielińska o projekcie pt. „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia Jakuba Moderaa Anna Zielińska pisze o polskim tenisie 


 

POLECANE
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Złamać Polaków

Coraz częściej elity państw Zachodu atakują na różnych forach Polskę. - Obrona tej naszej względnej samodzielności w podejmowaniu decyzji i prawa do posiadania własnych ambicji jest zadaniem, które powinno stać przed każdym polskim rządem, jaki by nie był, ale czy obok szumnych deklaracji ogłaszanych na tle powiewających biało-czerwonych flag w łonie obecnego rządu jest jeszcze wola podejmowania realnych działań w tym zakresie? - pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Cezary Krysztopa. 
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Cezarego Krysztopy? 

Deklaracja posiadania własnych interesów i własnej racji stanu, czasem w sprzeczności z interesami i racjami stanu dotychczasowych „patronów”, spowodowały powstanie kolejnych wyzwań. Obrażeni „patroni” po chwili „szoku” rozpętali przeciwko Polsce prawdziwą wielowątkową dyfamacyjną kampanię przy użyciu środków politycznych, organizacyjnych i medialnych, mających doprowadzić do powrotu do władzy powolnych sobie „gubernatorów” oraz złamania polskich ambicji. Ponadnarodowe organizacje, bazując na dostarczanych im przez lokalnych zaprzańców kłamstwach na temat Polski i Polaków, uruchomiły przeciwko Polsce procedury; niemieckie, francuskie i inne media zaczęły pisać o Polsce w sposób odrażająco kłamliwy, choć trzeba przyznać, że i wcześniej niespecjalnie kalały się prawdą na jej temat, a tylko my nie konfrontowaliśmy się z ich przekazem.
A jak próbujemy się tej fali kłamstw i manipulacji przeciwstawić? Jednym z podstawowych, a błędnych założeń wydaje się być założenie dobrej woli atakujących, którzy, jeśli tylko przedstawilibyśmy im prawdziwy obraz sytuacji, na pewno zmieniliby zdanie.

W numerze również rozmowa z prof. Zdzisławem  Krasnodębskim, europosłem PiS, przeprowadzona przez Jakuba Pacana. 

Polska jest jednym z nielicznych państw, gdzie rządzi rząd autentycznie konserwatywny, odwołujący się do narodowych tradycji i chrześcijaństwa, co samo w sobie jest zaprzeczeniem wyobrażeń uprawiania polityki w wielu krajach starej UE. Przed 2015 rokiem zbudowano narrację, w której Polska była prymusem transformacji, liderem liberalnej demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspominano, że są jeszcze jakieś ciemne, złowieszcze „antysystemowe”, lecz marginalne środowiska, ale kraj idzie w kierunku wyznaczonym przez zachodnią lewicę. I nagle te marginalne z tego punktu widzenia ruchy przejęły władzę, i to dwukrotnie. Gdy wybory wygrał najpierw Andrzej Duda, potem PiS, liczono jeszcze na początku, że będą to rządy nieudolne, bierne, bez sukcesów lub że dadzą się oswoić i zneutralizować. I te nadzieje okazały się płonne. Ba, uwierzono wtedy nawet, że ruchy typu KOD obalą ten rząd.


O ramach i głównych założeniach porozumienia mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w Państwowej Grupie Górniczej Bogusław Hutek w rozmowie z Teresą Wójcik: 


Porozumienie podpisane 25 września br. pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym (MKPS) a Polską Grupą Górniczą (PGG) jest kompromisem wypracowanym w długich, bardzo ciężkich negocjacjach. Przedstawiciele strony związkowej zaprezentowali twardą determinację, zabezpieczając miejsca pracy górników w kopalniach PGG. Tak, aby spokojnie mogli dopracować do końca polskiego górnictwa węgla kamiennego, czyli do 2049 r., kiedy ma zostać wygaszona ostatnia kopalnia węgla energetycznego. Podpisanie dokumentu otwiera drogę do rozmów o umowie społecznej, która ma być podpisana w połowie grudnia br.

 

O tegorocznych Nobla przeczytają państwo w artykule Aleksandra Żywczyka: 


Tegoroczna nagroda trafiła wyjątkowo nie do polityka, naukowca czy artysty, lecz do organizacji. Organizacji, która od lat działała wyłącznie na rzecz ludzkości i bezspornie ponad politycznymi podziałami – jakkolwiek górnolotnie nie brzmiałoby takie określenie. 
– Nagrodę otrzymał Światowy Program Żywnościowy za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem – wyjaśnia przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen, dodając, że liczba głodujących na świecie powiększyła się również w związku z pandemią koronawirusa, szczególnie w krajach afrykańskich, gdzie kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna.

„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy” - o księdzu Jerzym Popiełuszko pisze Agnieszka Żurek 


W czym tkwiła tajemnica jego wielkości? Odpowiedzi na to pytanie próbował udzielić mec. Maciej Bednarkiewicz, obrońca represjonowanych, pełnomocnik prawny m.in. Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. „Był człowiekiem niezwykle skromnym. Nawet z trudem i oszczędnie wyrażającym swoje myśli. A potem był kościół. Ołtarz. Ornat. I nagle stawał się innym człowiekiem. Wielkość rodziła się przy ołtarzu” – powiedział o żoliborskim kapłanie. Jak zapamiętali go inni świadkowie jego życia?
– Moje pierwsze spotkanie z księdzem Jerzym było dość dramatyczne. Syn chorował, a mnie w stanie wojennym wyrzucono z pracy. Od jednego z księży z Bielan dostałem karteczkę z poleceniem udania się po pomoc do księdza proboszcza Teofila Boguckiego. To właśnie ten wielki kapłan, duchowy ojciec księdza Jerzego, skierował mnie do przyszłego błogosławionego. Było to najlepsze, co mogło mnie w życiu spotkać. Od tego kapłana otrzymałem nie tylko pomoc, ale przede wszystkim ogromną miłość – wspomina w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Dariusz Starko.

 

A co jeszcze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”: 

  • "COVID - trudna lekcja dla rządu" z prof. Kazimierzem Kikiem, politologiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozmawia Jakub Pacan 
  • Problemy w Radzie Dialogu Społecznego w artykule "Tarcza sparaliżowała RDS" przedstawia Marek Lewandowski 
  • "Konsolidacja zwiększy możliwości rozwoju" mówi Paweł Majewski, prezes Rady Nadzorczej Grupy LOTOS, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
  • "Węgiel wygrywa w Chinach" Teresa Wójcik o energetyce Państwa Środka 
  • "Źródła w Rosji bolszewickiej" Prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "U mnie w muzyce musi być prawda" mówi Gooral, DJ i producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Szarlatan" 
  • "Musimy wzmocnić głos reprezentacji pracowników" Anna Zielińska o projekcie pt. „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”
  • W dziale sport Łukasz Bobruk przedstawia Jakuba Moderaa Anna Zielińska pisze o polskim tenisie 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe