[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosja kłamie [Cz. 8]

“Żaden inny kraj nie zamienił swych cybernetycznych możliwości w oręż w sposób tak niebezpieczny i nieodpowiedzialny jak Rosja” - podsumował zastępca prokuratora generalnego USA John Demers prezentując w poniedziałek dziennikarzom akt oskarżenia 6 oficerów GRU, którym zarzucono “zmowę w celu popełnienia przestępstwa przeciwko Stanom Zjednoczonym”.
Jurij Gagarin [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosja kłamie [Cz. 8]
Jurij Gagarin / radziecki plakat propagandowy z Jurijem Gagarinem "Boga niet"

Oskarżona zaocznie grupa hakerów ochrzczona w zachodnich służbach “Robak piaskowy” (Sandworm) należała do jednostki numer 74455, czyli Głównego Ośrodka Technologii Specjalnych rosyjskich sił zbrojnych, która mieści się przy ulicy Kirowa 22 na moskiewskim osiedlu Chimki, w niebieskim wieżowcu zwanym w GRU “Wieża”.

Jednostka 74455 specjalizuje się w wykradaniu a potem rozpowszechnianiu informacji kompromitujących instytucje państwowe i polityków, potajemnym przejmowaniu witryn i portali oraz tworzeniem fałszywek od sklonowanych portali pozorujących autentyczne, ale o diametralnie różnej zawartości treściowej, po zmanipulowane materiały audio i wideo. Specjaliści jednostki zajmują się również produkcją sfingowanych dokumentów oraz sieciowym sabotażem i dywersją.

Zdemaskowanej szóstce hakerów w pagonach zarzucono między innymi uczestnictwo w manipulowaniu w 2016 roku prezydencką kampanią w USA, kiedy udawali grupę “haktywistów” znaną w sieci jako “Miły miś” (Fancy Bear). Rok później działali we Francji, gdzie grzebali przy prezydenckiej kampanii Emmanuela Macrona. Potem, w odwecie za dyskwalifikację rosyjskich sportowców złapanych na dopingu, zaatakowali w 2018 roku zimowe Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Pjongczangu w Korei Południowej. W przerwach sparaliżowali sieć komputerową dużego szpitala i 80 klinik w Pensylwanii oraz system sterowania siecią energetyczną na Ukrainie pozbawiając w środku zimy ponad 225 tysięcy ludzi światła i ogrzewania.

“Robak piaskowy” pracowicie maskował swoje działania, powiązania z GRU oraz tropy prowadzące do Rosji. Atakując Olimpiadę w Korei Południowej działał “pod fałszywą flagą” zostawiają ślady imitujące operacje grupy “Lazarus” sponsorowanej przez służby północnokoreańskie. Rejestrując domeny, wynajmując serwery i zakładając konta mailowe i w mediach społecznościowych Rosjanie posługiwali się fałszywymi nazwiskami. Płacili kryptowalutami. W działaniach dezinformacyjnych podrabiali strony internetowe instytucji i organizacji znanych i uważanych za wiarygodne, np. Microsofta, opatrując “klony” domenami łudząco podobnymi do oryginalnych. Wykradając informacje od organizatorów Igrzysk Olimpijskich podawali się za dziennikarzy. Po każdej operacji zacierali ślady na używanych kontach i wynajętych serwerach lub takich, które udało się im przejąć i wykorzystać.

Rosjanie planowali sparaliżować tegoroczną Olimpiadę w Tokio. Miała to być zemsta za zdyskwalifikowanie całej reprezentacji Rosji z powodu permanentnego dopingu zawodników organizowanego przez ministerstwo sportu. Brytyjski Krajowy Ośrodek Bezpieczeństwa Cybernetycznego ujawnił, że “piaskowe robaki” przeprowadziły już agresywny rekonesans, ale wycofały się gdyż Igrzyska odroczono do lata przyszłego roku z uwagi na pandemię. Z analizy zabezpieczonych prób penetracji wynika, że drogą dezinformacji i fałszerstw planowano skompromitować Olimpiadę i japońskich organizatorów.  Igrzyska w Tokio zamierzano przekształcić w logistyczny i administracyjny koszmar dla zawodników, widzów, mediów i współpracujących firm, co prokurator John Demers określił jako zachowanie “rozkapryszonego dziecka,  które dostało do ręki aktywa potężnego państwa”.

Straty zadane przez hakerów GRU są poważne. W USA oszacowano je na ponad miliard dolarów. W miliardy idą też szkody wyrządzone w pozostałych krajach, przede wszystkim na Ukrainie. Wyłudzenia spowodowane w różnych stronach świata przez złośliwe oprogramowanie “NotPetya” wyceniono na przeszło 10 miliardów dolarów.

Zdaniem zachodnich ekspertów agresywne ataki sieciowe na Igrzyska Olimpijskie naruszyły postanowienia Zgromadzenia Ogólnego ONZ  o   “pokoju olimpijskim” i nie mogły być radosną  inicjatywą grupki małoletnich “haktywistów”. Musiały być aprobowane na najwyższym szczeblu. Sieciowe podboje jednostki numer 74455 może jednak pohamować ujawnienie nazwisk i szczegółów operacji, gdyż jest to świadectwo jak głęboko zachodnie służby spenetrowały Główny Ośrodek Technologii Specjalnych GRU.

Rafał Brzeski


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosja kłamie [Cz. 8]

“Żaden inny kraj nie zamienił swych cybernetycznych możliwości w oręż w sposób tak niebezpieczny i nieodpowiedzialny jak Rosja” - podsumował zastępca prokuratora generalnego USA John Demers prezentując w poniedziałek dziennikarzom akt oskarżenia 6 oficerów GRU, którym zarzucono “zmowę w celu popełnienia przestępstwa przeciwko Stanom Zjednoczonym”.
Jurij Gagarin [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosja kłamie [Cz. 8]
Jurij Gagarin / radziecki plakat propagandowy z Jurijem Gagarinem "Boga niet"

Oskarżona zaocznie grupa hakerów ochrzczona w zachodnich służbach “Robak piaskowy” (Sandworm) należała do jednostki numer 74455, czyli Głównego Ośrodka Technologii Specjalnych rosyjskich sił zbrojnych, która mieści się przy ulicy Kirowa 22 na moskiewskim osiedlu Chimki, w niebieskim wieżowcu zwanym w GRU “Wieża”.

Jednostka 74455 specjalizuje się w wykradaniu a potem rozpowszechnianiu informacji kompromitujących instytucje państwowe i polityków, potajemnym przejmowaniu witryn i portali oraz tworzeniem fałszywek od sklonowanych portali pozorujących autentyczne, ale o diametralnie różnej zawartości treściowej, po zmanipulowane materiały audio i wideo. Specjaliści jednostki zajmują się również produkcją sfingowanych dokumentów oraz sieciowym sabotażem i dywersją.

Zdemaskowanej szóstce hakerów w pagonach zarzucono między innymi uczestnictwo w manipulowaniu w 2016 roku prezydencką kampanią w USA, kiedy udawali grupę “haktywistów” znaną w sieci jako “Miły miś” (Fancy Bear). Rok później działali we Francji, gdzie grzebali przy prezydenckiej kampanii Emmanuela Macrona. Potem, w odwecie za dyskwalifikację rosyjskich sportowców złapanych na dopingu, zaatakowali w 2018 roku zimowe Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Pjongczangu w Korei Południowej. W przerwach sparaliżowali sieć komputerową dużego szpitala i 80 klinik w Pensylwanii oraz system sterowania siecią energetyczną na Ukrainie pozbawiając w środku zimy ponad 225 tysięcy ludzi światła i ogrzewania.

“Robak piaskowy” pracowicie maskował swoje działania, powiązania z GRU oraz tropy prowadzące do Rosji. Atakując Olimpiadę w Korei Południowej działał “pod fałszywą flagą” zostawiają ślady imitujące operacje grupy “Lazarus” sponsorowanej przez służby północnokoreańskie. Rejestrując domeny, wynajmując serwery i zakładając konta mailowe i w mediach społecznościowych Rosjanie posługiwali się fałszywymi nazwiskami. Płacili kryptowalutami. W działaniach dezinformacyjnych podrabiali strony internetowe instytucji i organizacji znanych i uważanych za wiarygodne, np. Microsofta, opatrując “klony” domenami łudząco podobnymi do oryginalnych. Wykradając informacje od organizatorów Igrzysk Olimpijskich podawali się za dziennikarzy. Po każdej operacji zacierali ślady na używanych kontach i wynajętych serwerach lub takich, które udało się im przejąć i wykorzystać.

Rosjanie planowali sparaliżować tegoroczną Olimpiadę w Tokio. Miała to być zemsta za zdyskwalifikowanie całej reprezentacji Rosji z powodu permanentnego dopingu zawodników organizowanego przez ministerstwo sportu. Brytyjski Krajowy Ośrodek Bezpieczeństwa Cybernetycznego ujawnił, że “piaskowe robaki” przeprowadziły już agresywny rekonesans, ale wycofały się gdyż Igrzyska odroczono do lata przyszłego roku z uwagi na pandemię. Z analizy zabezpieczonych prób penetracji wynika, że drogą dezinformacji i fałszerstw planowano skompromitować Olimpiadę i japońskich organizatorów.  Igrzyska w Tokio zamierzano przekształcić w logistyczny i administracyjny koszmar dla zawodników, widzów, mediów i współpracujących firm, co prokurator John Demers określił jako zachowanie “rozkapryszonego dziecka,  które dostało do ręki aktywa potężnego państwa”.

Straty zadane przez hakerów GRU są poważne. W USA oszacowano je na ponad miliard dolarów. W miliardy idą też szkody wyrządzone w pozostałych krajach, przede wszystkim na Ukrainie. Wyłudzenia spowodowane w różnych stronach świata przez złośliwe oprogramowanie “NotPetya” wyceniono na przeszło 10 miliardów dolarów.

Zdaniem zachodnich ekspertów agresywne ataki sieciowe na Igrzyska Olimpijskie naruszyły postanowienia Zgromadzenia Ogólnego ONZ  o   “pokoju olimpijskim” i nie mogły być radosną  inicjatywą grupki małoletnich “haktywistów”. Musiały być aprobowane na najwyższym szczeblu. Sieciowe podboje jednostki numer 74455 może jednak pohamować ujawnienie nazwisk i szczegółów operacji, gdyż jest to świadectwo jak głęboko zachodnie służby spenetrowały Główny Ośrodek Technologii Specjalnych GRU.

Rafał Brzeski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe