Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali

Projekt ustawy o sieci szpitali nie uwzględnia opinii partnerów społecznych, których troską jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia w służbie zdrowia, a przede wszystkim bezpieczeństwa pacjentów - mówiono 23 marca na Posiedzeniu Plenarnych Rady Dialogu Społecznego. Odniesiono się też m.in. do problemu zmiennych interpretacji podatkowych oraz zmian w kodeksie pracy.
 Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali
/ www.pexels.com

Posiedzenie RDS rozpoczęło się od nadania jednej z sal w CPS Dialog im. wicepremiera śp. Longina Komołowskiego, w przeszłości także przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Jak podkreślił wnioskodawca, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, śp. Longin Komołowski zawsze poszukiwał konsensusu, kompromisu. Był z partnerami społecznymi w najtrudniejszych chwilach, także w 2013 r., gdy dialog został zawieszony. Nie obawiał się konsekwencji, bo dialog był dla niego najważniejszy.

Również minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreślała zasługi śp. Longina Komołowskiego dla polskiego dialogu społecznego. Wyraziła satysfakcję, że jedna z sal w CPS Dialog będzie nosiła teraz jego imię.

Jak powiedziała pani Zofia Komołowska, jej mąż „zawsze widział ludzi, a nie tłum, zawsze widział sprawę do rozwiązania, a nie problem”.

Tak dużo dialogu w jednym człowieku” – podsumowała.

Na początek merytorycznej części RDS odbyło się głosowanie kilku uchwał strony pracowników i pracodawców.

Pierwsza dotyczyła kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia. Partnerzy społeczni wskazali na konieczność zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w perspektywie najbliższych lat. Postulowali ponowną ocenę zasad i celów wdrażanej reformy oraz korektę projektu pod kątem zagwarantowania poziomu świadczeń zdrowotnych. Postulaty związków i pracodawców dotyczą także: wprowadzenia elementów efektywnego zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, zapewnienia transparentności, unikania rozwiązań dających możliwość podejmowania arbitralnych decyzji (np. kwalifikacja do sieci) i innych – potencjalnie korupcjogennych, oszacowania potrzeb kadrowych systemu opieki zdrowotnej w perspektywie długofalowej, wprowadzenia instytucjonalnych zmian form opieki nad osobami starszymi, opracowania we współpracy ze stroną społeczną ,,Polityki lekowej państwa”. Punktem zainteresowania partnerów społecznych, wskazanym w uchwale, jest też systematyczne zwiększanie środków finansowych z budżetu państwa na zadania inspekcji sanitarnej, publicznej służby krwi i Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz działalności dydaktycznej i badawczej prowadzonej przez uczelnie medyczne oraz jednostki naukowo – badawcze.

Druga z przyjętych uchwał dotyczyła wdrożenia i skutków ustawy tworzącej sieć szpitali. Jak napisano wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ustawy o sieci szpitali bez uwzględnienia większości uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych, „strona społeczna Rady Dialogu Społecznego oczekuje zagwarantowania, że dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych zostanie utrzymana przynajmniej na obecnym poziomie”. Związki i pracodawcy zaznaczyli m.in. potrzebę wskazania źródeł finansowania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, a także monitorowania zmian i wskazania mierzalnych wskaźników realizacji celów reformy związanych z dostępnością i jakością świadczeń.

Kolejną z podjętych uchwał podjęto w sprawie zmiany interpretacji podatkowych, dotyczących projektów finansowanych z funduszy UE. Jak zaznaczono, związki i pracodawcy przeciwstawiają się praktykom polegającym na wprowadzaniu zmian dotychczasowej linii interpretacji podatkowych i wydawaniu interpretacji narzucających obowiązek płacenia VAT od przyznanej dotacji. Uniemożliwi to bowiem realizację projektów mających na celu wsparcie przedsiębiorców poprzez usługi doradcze. Musieliby oni dopłacać do projektów europejskich z funduszy własnych. W uchwal wezwano Ministra Finansów do wydania interpretacji ogólnej weryfikującej interpretacje szczegółowe poszczególnych organów podatkowych.

Kolejna z uchwał dotyczyła prezydenckiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, którego część została przez partnerów społecznych zaopiniowana pozytywnie. Chodzi w nim o m.in. o to, by osobie, która została przywrócona do pracy, przysługiwało wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy za maksymalnie 2 miesiące. Kobiety w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego miałyby prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także ojców lub innych członków rodziny wychowujących dziecko.

Inna zmiana dotyczy możliwości żądania przez pracownika wydania mu świadectwa pracy. Pracodawca może zostać do tego zobowiązany mocą orzeczenia sądu. Przewidziane są również dalsze szczegółowe rozwiązania w tym zakresie.

Inny pozytywnie zaopiniowany przepis dotyczy prawa matki, ojca lub innego członka rodziny wychowującego dziecko do udzielenia mu na wniosek urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Natomiast negatywnie partnerzy społeczni odnieśli się do projektowanych zapisów dotyczących np. możliwości uchylenia się od zaspokojenia roszczenia wynikającego ze stosunku pracy po upływie terminu jego przedawnienia.

Wskazano też w uchwale kilka punktów, w których strony pracowników i pracodawców nie wypracowały wspólnego stanowiska albo uznały dalsze ich procedowanie za bezprzedmiotowe. Jednocześnie zaproponowały swoje rozwiązania dotyczące np. rozwiązania stosunku pracy wskutek mobbingu i dochodzenia od pracodawcy odszkodowania.

W drugiej części Posiedzenia Plenarnego RDS rozmawiano o przyszłości polityki spójności UE oraz roli partnerów społecznych w promocji polskiego stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE.

Adam Hanyszczak, podsekretarz stano w Ministerstwie Rozwoju, omówił polskie stanowisko ws. przyszłego budżetu UE, a także udział partnerów społecznych w debacie nad polityką spójności. Mówił o problemach związanych z następstwami Brexitu, o zagadnieniach tzw. Unii dwóch prędkości, podziału unijnego budżetu czy braku długookresowej strategii rozwoju UE po 2020 r. Zaznaczył, że dziś możliwe są we Wspólnocie różne scenariusze: od zachowania status quo, do całkowitej dezintegracji. Jak podkreślał, Ministerstwo Rozwoju prowadzi intensywne działania w celu przyśpieszenia wdrażania programów operacyjnych, także tych regionalnych.

Ostatnim tematem poruszonym na posiedzeniu było włączenie partnerów społecznych w Semestr Europejski.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk z Solidarności poinformowała, że partnerzy społeczni działają w zespole ds. Strategii Europa 2020, ale w związku z szybkością zmian zachodzących w zakresie objętym Strategią, nie są w stanie dyskutować nad bardzo istotnymi zagadnieniami dotyczącymi np. zatrudnienia, innowacji i itd. Zaproponowała powstanie platformy współpracy w tej sprawie na poziomie RDS. Byłoby to o tyle istotne, że niektóre dokumenty semestru europejskiego są przedstawione jedynie w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

Przewodniczący ZRP Jerzy Bartnik, kilkakrotnie podkreślał konieczność prezentowania przez polskich partnerów społecznych jednolitego stanowiska na forum europejskim. Jak argumentował, można spierać się w kraju, ale poza nim trzeba już mówić jednym głosem.

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślali problem związany z negatywnymi wzajemnymi opiniami polskich przedstawicieli w EKES na swój temat, na temat wzajemnych działań.

 

Anna Grabowska

 


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali

Projekt ustawy o sieci szpitali nie uwzględnia opinii partnerów społecznych, których troską jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia w służbie zdrowia, a przede wszystkim bezpieczeństwa pacjentów - mówiono 23 marca na Posiedzeniu Plenarnych Rady Dialogu Społecznego. Odniesiono się też m.in. do problemu zmiennych interpretacji podatkowych oraz zmian w kodeksie pracy.
 Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali
/ www.pexels.com

Posiedzenie RDS rozpoczęło się od nadania jednej z sal w CPS Dialog im. wicepremiera śp. Longina Komołowskiego, w przeszłości także przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Jak podkreślił wnioskodawca, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, śp. Longin Komołowski zawsze poszukiwał konsensusu, kompromisu. Był z partnerami społecznymi w najtrudniejszych chwilach, także w 2013 r., gdy dialog został zawieszony. Nie obawiał się konsekwencji, bo dialog był dla niego najważniejszy.

Również minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreślała zasługi śp. Longina Komołowskiego dla polskiego dialogu społecznego. Wyraziła satysfakcję, że jedna z sal w CPS Dialog będzie nosiła teraz jego imię.

Jak powiedziała pani Zofia Komołowska, jej mąż „zawsze widział ludzi, a nie tłum, zawsze widział sprawę do rozwiązania, a nie problem”.

Tak dużo dialogu w jednym człowieku” – podsumowała.

Na początek merytorycznej części RDS odbyło się głosowanie kilku uchwał strony pracowników i pracodawców.

Pierwsza dotyczyła kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia. Partnerzy społeczni wskazali na konieczność zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w perspektywie najbliższych lat. Postulowali ponowną ocenę zasad i celów wdrażanej reformy oraz korektę projektu pod kątem zagwarantowania poziomu świadczeń zdrowotnych. Postulaty związków i pracodawców dotyczą także: wprowadzenia elementów efektywnego zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, zapewnienia transparentności, unikania rozwiązań dających możliwość podejmowania arbitralnych decyzji (np. kwalifikacja do sieci) i innych – potencjalnie korupcjogennych, oszacowania potrzeb kadrowych systemu opieki zdrowotnej w perspektywie długofalowej, wprowadzenia instytucjonalnych zmian form opieki nad osobami starszymi, opracowania we współpracy ze stroną społeczną ,,Polityki lekowej państwa”. Punktem zainteresowania partnerów społecznych, wskazanym w uchwale, jest też systematyczne zwiększanie środków finansowych z budżetu państwa na zadania inspekcji sanitarnej, publicznej służby krwi i Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz działalności dydaktycznej i badawczej prowadzonej przez uczelnie medyczne oraz jednostki naukowo – badawcze.

Druga z przyjętych uchwał dotyczyła wdrożenia i skutków ustawy tworzącej sieć szpitali. Jak napisano wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ustawy o sieci szpitali bez uwzględnienia większości uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych, „strona społeczna Rady Dialogu Społecznego oczekuje zagwarantowania, że dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych zostanie utrzymana przynajmniej na obecnym poziomie”. Związki i pracodawcy zaznaczyli m.in. potrzebę wskazania źródeł finansowania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, a także monitorowania zmian i wskazania mierzalnych wskaźników realizacji celów reformy związanych z dostępnością i jakością świadczeń.

Kolejną z podjętych uchwał podjęto w sprawie zmiany interpretacji podatkowych, dotyczących projektów finansowanych z funduszy UE. Jak zaznaczono, związki i pracodawcy przeciwstawiają się praktykom polegającym na wprowadzaniu zmian dotychczasowej linii interpretacji podatkowych i wydawaniu interpretacji narzucających obowiązek płacenia VAT od przyznanej dotacji. Uniemożliwi to bowiem realizację projektów mających na celu wsparcie przedsiębiorców poprzez usługi doradcze. Musieliby oni dopłacać do projektów europejskich z funduszy własnych. W uchwal wezwano Ministra Finansów do wydania interpretacji ogólnej weryfikującej interpretacje szczegółowe poszczególnych organów podatkowych.

Kolejna z uchwał dotyczyła prezydenckiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, którego część została przez partnerów społecznych zaopiniowana pozytywnie. Chodzi w nim o m.in. o to, by osobie, która została przywrócona do pracy, przysługiwało wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy za maksymalnie 2 miesiące. Kobiety w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego miałyby prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także ojców lub innych członków rodziny wychowujących dziecko.

Inna zmiana dotyczy możliwości żądania przez pracownika wydania mu świadectwa pracy. Pracodawca może zostać do tego zobowiązany mocą orzeczenia sądu. Przewidziane są również dalsze szczegółowe rozwiązania w tym zakresie.

Inny pozytywnie zaopiniowany przepis dotyczy prawa matki, ojca lub innego członka rodziny wychowującego dziecko do udzielenia mu na wniosek urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Natomiast negatywnie partnerzy społeczni odnieśli się do projektowanych zapisów dotyczących np. możliwości uchylenia się od zaspokojenia roszczenia wynikającego ze stosunku pracy po upływie terminu jego przedawnienia.

Wskazano też w uchwale kilka punktów, w których strony pracowników i pracodawców nie wypracowały wspólnego stanowiska albo uznały dalsze ich procedowanie za bezprzedmiotowe. Jednocześnie zaproponowały swoje rozwiązania dotyczące np. rozwiązania stosunku pracy wskutek mobbingu i dochodzenia od pracodawcy odszkodowania.

W drugiej części Posiedzenia Plenarnego RDS rozmawiano o przyszłości polityki spójności UE oraz roli partnerów społecznych w promocji polskiego stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE.

Adam Hanyszczak, podsekretarz stano w Ministerstwie Rozwoju, omówił polskie stanowisko ws. przyszłego budżetu UE, a także udział partnerów społecznych w debacie nad polityką spójności. Mówił o problemach związanych z następstwami Brexitu, o zagadnieniach tzw. Unii dwóch prędkości, podziału unijnego budżetu czy braku długookresowej strategii rozwoju UE po 2020 r. Zaznaczył, że dziś możliwe są we Wspólnocie różne scenariusze: od zachowania status quo, do całkowitej dezintegracji. Jak podkreślał, Ministerstwo Rozwoju prowadzi intensywne działania w celu przyśpieszenia wdrażania programów operacyjnych, także tych regionalnych.

Ostatnim tematem poruszonym na posiedzeniu było włączenie partnerów społecznych w Semestr Europejski.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk z Solidarności poinformowała, że partnerzy społeczni działają w zespole ds. Strategii Europa 2020, ale w związku z szybkością zmian zachodzących w zakresie objętym Strategią, nie są w stanie dyskutować nad bardzo istotnymi zagadnieniami dotyczącymi np. zatrudnienia, innowacji i itd. Zaproponowała powstanie platformy współpracy w tej sprawie na poziomie RDS. Byłoby to o tyle istotne, że niektóre dokumenty semestru europejskiego są przedstawione jedynie w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

Przewodniczący ZRP Jerzy Bartnik, kilkakrotnie podkreślał konieczność prezentowania przez polskich partnerów społecznych jednolitego stanowiska na forum europejskim. Jak argumentował, można spierać się w kraju, ale poza nim trzeba już mówić jednym głosem.

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślali problem związany z negatywnymi wzajemnymi opiniami polskich przedstawicieli w EKES na swój temat, na temat wzajemnych działań.

 

Anna Grabowska

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe