Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody z ostatniej chwili
Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody

Majówka zapowiada się ciepło i słonecznie. W poniedziałek temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od 23 st. C do 24 st. C - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrocka.

Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę z ostatniej chwili
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę

Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) – poinformowała w piątek służba prasowa resortu rolnictwa. Solski nadal wykonuje obowiązki ministra – dodano w komunikacie.

Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie

W mediach wrze wokół osoby Dagmary Kaźmierskiej, która w ostatnim czasie wystąpiła w popularnym programie Polsatu "Taniec z gwiazdami". Wydano oświadczenie w tej sprawie.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Książę Walii wydał nowy komunikat.

Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens z ostatniej chwili
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens

– Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem. (…) Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować – twierdzi językoznawca prof. Jan Miodek.

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.

Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO] z ostatniej chwili
Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO]

Podczas przemówienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni doszło do niecodziennej sytuacji.

Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi z ostatniej chwili
Piotr Duda: Turów to nie tylko kopalnia i elektrownia, to byt wielu ludzi

– Kompleks Turów to nie tylko kopalnie i elektrownie, ale byt wielu ludzi. Bogatynia, Lubań i wiele innych miejscowości, wokół których gromadzą się społeczeństwa i tutaj pracują, i tutaj funkcjonują – mówił na antenie Telewizji Republika.

Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu z ostatniej chwili
Polski sąd kazał zamknąć Turów, a niemiecki pogonił ekologów ws. niemieckiego gazociągu

Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku odrzucił skargi organizacji ekologicznych przeciwko zatwierdzeniu gazociągu z portu Sassnitz–Mukran na wyspie Rugia do Lubmina.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe