Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia. Martwe ryby w Kanale Gliwickim z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Martwe ryby w Kanale Gliwickim

Od 29 kwietnia na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtorej tony martwych ryb - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe wojewody opolskiego. Dodano, że służby wojewody prowadzą monitoring wód m.in. pod kątem zakwitu złotej algi.

Dopiero teraz zaczynam rozumieć. Szczere wyznanie Świątek z ostatniej chwili
"Dopiero teraz zaczynam rozumieć". Szczere wyznanie Świątek

Iga Świątek przygotowuje się do turnieju Italian Open, który odbędzie się w dniach 6–19 maja w Rzymie. W jednym z ostatnich wywiadów opowiedziała, jak mierzy się ze skutkami rosnącej popularności.

Białoruś: Władze ogłosiły nagłą inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej z ostatniej chwili
Białoruś: Władze ogłosiły "nagłą inspekcję" środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej

Białoruskie władze wojskowe ogłosiły we wtorek niespodziewaną inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w tym wyrzutni Iskander i samolotów Su-25. Są one przystosowane do przenoszenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. "Ma to wymiar propagandowy, bo Mińsk nie ma żadnej kontroli nad rosyjską bronią jądrową na swoim terytorium" - mówi PAP Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO] z ostatniej chwili
Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO]

7 maja 2024 roku Rafał Trzaskowski został powtórnie zaprzysiężony przed Radą Warszawy. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Europejski Kongres Gospodarczy. Lasek zabrał głos ws. przyszłości CPK z ostatniej chwili
Europejski Kongres Gospodarczy. Lasek zabrał głos ws. przyszłości CPK

– Dzisiaj nie rozmawiamy o tym, czy budować Centralny Port Komunikacyjny, tylko jak go budować – twierdził podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Jak dodał, z uzyskanych przez niego informacji wynika, że realnym terminem oddania lotniska może być 2032 r.

Niemieckie media otwarcie: Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem się opłaca z ostatniej chwili
Niemieckie media otwarcie: "Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem się opłaca"

We wtorkowej publikacji niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” wprost stwierdza, że zakończeniem procedury związanej z rzekomym łamaniem praworządności przez Polskę, Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem "opłaca się zarówno politycznie, jak i finansowo".

Atakował pasażerów metra. Niepokojące nagranie z Warszawy z ostatniej chwili
Atakował pasażerów metra. Niepokojące nagranie z Warszawy

Policja zatrzymała 22-letniego mężczyznę, który atakował pasażerów warszawskiego metra. Konrad B. miał przy sobie gaz łzawiący, kaburę na pistolet oraz kajdanki. Zaczepiał przypadkowe osoby prowokując je do konfrontacji.

Niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej z ostatniej chwili
Niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej

Grupa licząca ok. 80 cudzoziemców próbowała siłowo przekroczyć polsko-białoruską granicę przez rzekę Przewłokę. Migranci rzucali w polskie służby m.in. kamieniami - poinformowała we wtorek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

Polskie MiGi-29 przechwyciły rosyjski samolot z ostatniej chwili
Polskie MiGi-29 przechwyciły rosyjski samolot

6 maja 2024 roku para dyżurna MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku dokonała przechwycenia oraz identyfikacji wizualnej samolotu Federacji Rosyjskiej - informuje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych we wtorek po południu.

Zbigniew Kuźmiuk: Jaka to była polityczna hucpa z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Jaka to była polityczna hucpa

Wczoraj przewodnicząca KE Ursula von der Leyen napisała na platformie X, że Komisja zamierza zamknąć procedurę z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej przeciwko Polsce wszczętą w grudniu 2017 roku. Przy okazji przewodnicząca KE gratuluje premierowi Tuskowi i jego rządowi ważnego przełomu i stwierdza, że „jest to wynik jego ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform”.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe