Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa


 

POLECANE
Komunikat IMGW: czekają nas potężne burze. Oto zagrożone regiony Wiadomości
Komunikat IMGW: czekają nas potężne burze. Oto zagrożone regiony

Burze II stopnia z wiatrem do 90 km/h wystąpią w pasie od woj. lubuskiego do pomorskiego i warmińsko mazurskiego – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na pozostałej części kraju, z wyjątkiem obszarów południowych i Szczecina wystąpią burze I stopnia. Są też alerty RCB.

Cudzoziemcy wykupują mieszkania w Polsce. Ubiegły rok był rekordowy Wiadomości
Cudzoziemcy wykupują mieszkania w Polsce. Ubiegły rok był rekordowy

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", wciąż rośnie sprzedaż mieszkań kupowanych w Polsce przez cudzoziemców. W ubiegłym roku dokonano rekordowej liczby transakcji – 17 330 o łącznej powierzchni 1 008 409,75 mkw. Rok wcześniej – ponad 14 tys.

Będę matką. Senyszyn stanie na czele nowej partii? Wiadomości
"Będę matką". Senyszyn stanie na czele nowej partii?

Joanna Senyszyn, kandydatka na prezydenta RP, zapowiedziała możliwość powołania nowej formacji politycznej o profilu lewicowo-ludowym. Jak sama podkreśliła, jej rola w tym przedsięwzięciu nie będzie klasyczna – widzi siebie bowiem jako ''matkę'' ugrupowania, które mieliby tworzyć młodsi działacze.

Tuż po majówce startują matury. Jakie przedmioty najpopularniejsze? Wiadomości
Tuż po majówce startują matury. Jakie przedmioty najpopularniejsze?

Zaraz po majówce, w poniedziałek 5 maja tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Oprócz przedmiotów podstawowych, muszą wybrać co najmniej jeden na poziomie rozszerzonym. Który z przedmiotów cieszy się największym powodzeniem i jest najczęściej wybierany przez tegorocznych abiturientów?

Awantura w szpitalu. Pacjent uderzył lekarza i chciał podpalić prześcieradło z ostatniej chwili
Awantura w szpitalu. Pacjent uderzył lekarza i chciał podpalić prześcieradło

Pijany pacjent Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie zaatakował jednego z lekarzy i żołnierza. Chciał również podpalić prześcieradło. Personal musiał zastosować "przymus bezpośredni". 

Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat

Nowe informacje ws. zdrowia króla Karola III. Monarcha sam zabrał głos, ujawniając, jakie ma przemyślenia dotyczące choroby.

Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza pilne
Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza

Socjolog z UW prof. Jacek Raciborski w komentarzu dla portalu Onet wyraził opinię, że nie byłoby nic szokującego w tym, gdyby to jednak Karol Nawrocki wygrał pierwszą rundę wyborów prezydenckich.

Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie Wiadomości
Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie

Jak się okazało, program mający na celu wspieranie turystyki w województwie podlaskim wzbudził tak ogromne zainteresowanie, że zdecydowanie przekroczył oczekiwania organizatorów oraz możliwości techniczne systemu generowania bonów. W ciągu doby po uruchomieniu na stronie zarejestrowano 16,5 mln odsłon.

Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo z ostatniej chwili
Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo

W wypadku samochodowym w miejscowości Tabor pod Otwockiem zginął norweski multimilioner. Jego samochód marki Jaguar uderzył w drzewo. Hakon Vigner Lindal Olaisen był współwłaścicielem firmy Nova Sea. 

Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego tylko u nas
Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego

Ostatnia inwentaryzacja niemieckich lasów miała miejsce w 2022 roku. Krótko po tym w powstał raport o stanie lasów z 2023 roku. Dane zawarte w tych dwóch analizach wskazują, że Niemcy mają obecnie około 11,5 miliona hektarów lasów, co odpowiada około 32% całkowitej powierzchni tego kraju.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Miasta pożerają miasta

– Ludzie po 1989 r. nie tylko wybrali Warszawę, Wrocław albo i Londyn, ale urodzili dzieci gdzieś indziej, a one nie urodzą swoich dzieci w Radomiu, Wałbrzychu itd. Ludzie zagłosowali nogami – mówi prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie problemom demograficznym miast średniej wielkości poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prof. Śleszyńskim?

Bardzo dużo straciły zwłaszcza te ośrodki, które dużo zyskały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nastąpiła gwałtowna gierkowska industrializacja oraz zmiana podziału administracyjnego, po której powstało 49 województw. Te ośrodki zaczęły szybko rosnąć z 20, 30 tysięcy mieszkańców do powyżej 60 tys. To takie miasta jak Konin, Łomża, Siedlce, Suwałki. Co prawda wiele miast rozwijało się dzięki przemysłowi, ale tak naprawdę był on kosztowny, pracochłonny i źle zorganizowany. Istniało zaledwie kilka branż, w których goniliśmy Zachód. Nie możemy też zapomnieć, że w latach 90. nastąpiła zła prywatyzacja, wyprzedaż za bezcen, co było najbardziej widoczne właśnie w byłych miastach wojewódzkich. Gdy nie ma miejsc pracy i są niskie zarobki, to ludzie nie tylko nie przyjeżdżają, ale i wyjeżdżają.

 

Z precyzją temat wyludniania się polskich miast przedstawiła Teresa Wójcik. 

Odpływ mieszkańców z miast to poważny problem. W Polsce według badań PAN wyludnia się trzy czwarte miast. Prognozy ONZ wskazują, że do 2050 r. najszybciej będą wyludniać się państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Na światowej liście najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem państw są m.in. Japonia, Portugalia oraz Polska. 
W procesie wyludniania się polskich miast wyróżniają się trzy grupy. Wielkie miasta, małe miasta oraz miasta, które w pewnych latach stanowiły ważne ośrodki gospodarcze i administracyjne (m.in. „zdegradowane” byłe miasta wojewódzkie).
Dane GUS są nieubłagane: zasadniczo większość polskich miast i miasteczek się wyludnia. W 2019 r. aż 2/3 polskich powiatów zanotowało ujemny przyrost rzeczywisty ludności w porównaniu z rokiem poprzednim. 

O próbach stworzenia nowego konceptu Platformy Obywatelskiej pisze Jakub Pacan. 

PO, od początku zafascynowana wiernym kopiowaniem zachodnich wzorców, nigdy nie mogła się zdobyć na to, by stanąć na własnych nogach. I nawet się nie spostrzegła, jak zredukowała program polityki polskiej do wysiłków zachowania dobrych relacji z UE. To zbyt mało jak na partię o wielkich ambicjach.
Platforma słabnie. Właściwie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje, znamy dziesiątki trafnych diagnoz, a mimo wszystko jakieś niewidoczne fatum pcha tę partię w stronę niebezpiecznego marazmu i spadków sondażowych. Na dzisiejsze kryzysy i konwulsje partia pracowała wiele, wiele lat. 

 

O modzie na morsowanie pisze Agnieszka Żurek

Morsowanie stało się w czasie lockdownu naszym nowym sportem narodowym. W Internecie krążą dowcipy i memy na temat amatorów zimnych kąpieli. Co na to morsy? Patrzą na to chłodnym okiem.


Z Viki Gabor rozmawia Bartosz Boruciak. 


Wierzę, że w przyszłości wciąż będę piosenkarką. Na razie pracuję nad sobą. Cały czas tworzę. Chcę przede wszystkim postawiać na oryginalność. Nigdy nie zgodziłabym się być kopią, np. Ariany Grande. Lubię siebie i nie chcę nikogo udawać. To jest dla mnie bardzo ważne. Fani lubią mnie za to, jaka jestem naprawdę. 

 

A co jeszcze w numerze?

 

  • "Problemy rynku pracy metropolii i mniejszych miast są różne" Mateusz Kosiński rozmawia z Mateuszem Szymański, pełnomocnikiem ds. młodych NSZZ "Solidarność"
  • "Turbacz na bluzy" z Mieczysławem Gomółką, leśniczym Obwodu Ochronnego Turbacz, przewodniczącym KZ NSZZ Solidarność w Gorczańskim Parku Narodowym rozmawia Jakub Pacan 
  • "Koronawirus śmiertelny również dla koncernów paliwowych" Aleksander Żywczyk o złej sytuacji spółek paliwowych 
  • "Chiny jako lider on-line" Teresa Wójcik o nowej ofensywie gospodarczej Chin
  • "Integralni Litwini" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o poczuciu narodowym u Litwinów 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Wykopaliska" 
  • "Sztuczny księżyc zrewolucjonizuje energetykę" Aleksander Żywczyk o pomyśle zamieszczenia sztucznego księżyca na orbicie ziemskiej 
  • "Prężne działania Solidarności w OSM Myszków" Marcin Koziestański o pierwszych sukcesach młodej organizacji związkowej 
  • SPORT: Łukasz Bobruk o golu nr 500 w klubowej karierze Zlatana Ibrahimovicia, Anna Zielińska o zimowym zdobyciu K2 
  • A także stali felietoniści: Karol Gac, Tomasz Terlikowski, Waldemar Biniecki, Tadeusz Płużański i Cezary Krysztopa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe