Agnieszka Couderq-Kubas: Słowacja pierwszym krajem w UE z iwermektyną w profilaktyce i leczeniu covid-19

Z dniem 26 stycznia, po wielu miesiącach starań lekarzy, aktywistów i dziennikarzy, rząd słowacki jako pierwszy w Unii Europejskiej zezwolił na wprowadzenie leku o nazwie Iwermektyna do profilaktyki i terapii przeciwkowidowej. Obecnie, gorączkowo trwają zakupy leku zagranicą, albowiem dotychczas, podobnie jak ma to teraz miejsce w Polsce, lek ten nie był dostępny dla ludzi w postaci tabletek, a jedynie maści.
covid-19 Agnieszka Couderq-Kubas: Słowacja pierwszym krajem w UE z iwermektyną w profilaktyce i leczeniu covid-19
covid-19 / Pixabay.com

Warto zatem przyjrzeć się temu lekowi, o którym coraz głośniej na wszystkich kontynentach, i który w badaniach klinicznych i obserwacyjnych wykazuje ogromną skuteczność w walce z epidemią Covid-19.

Już wiosną ubiegłego roku australijscy badacze zwrócili uwagę, iż przeciwpasożytniczy lek Ivermectin (Iwermektyna) w badaniach komórkowych doprowadza do zniszczenia koronawirusa w ciągu 48 godzin. Od tego czasu szereg lekarzy w krajach, gdzie Iwermektyna jest dostępna w formie tabletek dla ludzi, podbudowanych wynikami tych badań zaczęła używać go po cichu w leczeniu chorych.

Z czasem, z różnych regionów świata zaczęły dochodzić wieści o skuteczności tego taniego i bezpiecznego, znanego od czterech dekad leku znajdującego się na liście najbardziej niezbędnych leków WHO zarówno w terapii, jak i, co istotne, także i w profilaktyce przeciwkowidowej.

Okazało się, iż jego regularne zażywanie znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia się. Podanie go natomiast w leczeniu istotnie zmniejsza zakaźność, tym samym obniżając ryzyko zachorowania osób opiekujących się chorym, zarazem łagodząc u niego sam przebieg choroby.  Obecnie lek ten został już wdrożony w leczeniu koronawirusa w plus minus dwudziestu krajach, m.in. np. Australii, Zimbabwe i Afryce Południowej[1], i zupełnie ostatnio, w pierwszym kraju unijnym, Słowacji.[2]

Nadchodzące doniesienia medyczne potwierdzają efektywność Iwermektyny w całej rozciągłości. Na przykład w opublikowanym w styczniu 2021 r. badaniu pt. „Ostre spadki w śmiertelności i nadwyżce śmierci w Peru w krótkich okresach, według prowincji, po leczeniu Iwermektyną”  autorzy piszą, iż w Peru, kraju, który już w maju zeszłego roku włączył lek do walki z wirusem, w prowincjach, do których skierowano jego największe ilości, w ciągu kilku tygodni od jego aplikacji odnotowano drastyczne spadki liczby zgonów rzędu od 50 do 75 procent.[3] Podobny fenomen zaobserwowano w Zimbabwe, w krótkim czasie od wprowadzenia Iwermektyny do leczenia koronawirusa (patrz grafik poniżej).

Krzywa zachorowań i śmierci w Zimbabwe na przestrzeni ostatniego roku

W zeszłym roku, zespół pięciu wybitnych amerykańskich lekarzy tworzących FLCCC Alliance - The Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (Sojusz Lekarzy Intensywnej Opieki na Pierwszej Linii Walki z Covid-19), bazując na napływających świadectwach skuteczności Iwermektyny, stworzył zawierające ten lek protokoły lecznicze zarówno dla celów profilaktycznych oraz leczenia w stadium początkowym choroby (I-Mask+), jak i stadium hospitalizacji (Math+). Są one dostępne na stronie Sojuszu pod adresem https://covid19criticalcare.com/

W dniu 8 grudnia 2020 roku, prezes FLCCC Alliance, dr Pierre Kory przedstawił propozycje Sojuszu przed Komisją Senatu USA ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych. W wyniku tego posiedzenia, amerykańskie Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) i Administracja Żywności i Leków (Food and Drug Administration), choć nie zaleciły podawania tego leku na Covid-19, były jednak zmuszone uchylić zakaz jego aplikacji w leczeniu osób chorych na koronawirusa. Od tego czasu, lekarze wdrożyli go w leczeniu i osiągają pozytywne rezultaty.[4] Interesującym faktem jest to, że zapis tego posiedzenia pochodzący z publicznej telewizji C-SPAN został zbanowany i usunięty z serwisu przez YouTube.

Dr Paul E. Marik, założyciel Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (FLCCC) i główny architekt I-MASK + Protokół profilaktyki i wczesnego leczenia ambulatoryjnego, zapytany przez Tygodnik Solidarność o zasadność stosowania Iwermektyny, odpowiedział: „Badania epidemiologiczne, obserwacyjne i randomizowane badania kliniczne kontrolowane wykazały, że Iwermektyna jest wysoce skuteczna w profilaktyce poekspozycyjnej, profilaktyce przedekspozycyjnej, oraz leczeniu tak na wczesnym, jak i późnym etapie COVID-19. Ten bezpieczny i tani lek może zmienić trajektorię pandemii”.

Naturalnie, jak zawsze nie brakuje sceptyków. Krytykują oni m.in., brak dużej ilości badań klinicznych skuteczności wirusa w ciężkich przypadkach. Dr Irmina Targowski, amerykański lekarz internista polskiego pochodzenia, współwłaścicielka kliniki medycznej w Kalamazoo, Michigan tak odnosi się do ich argumentów: „Iwermektyna jest lekiem, który jak wiele innych, osiąga najlepsze skutki, co oczywiste, w profilaktyce i we wczesnej fazie zakażenia, przed hospitalizacją pacjenta w stanie ciężkim. Wówczas, zażycie leku powoduje złagodzenie objawów choroby do typowych dla przeciętnego przeziębienia. Oczekiwanie więc na wyniki kliniczne leczenia Iwermektyną najciężej chorych pacjentów jest mało sensowne, a wręcz nieetyczne skoro można po prostu nie dopuszczać ich do tej fazy choroby odpowiednio wczesnym podaniem leku”.

Obecnie sprawa zastosowania Iwermektyny trafiła już do Światowej Organizacji Zdrowia. Napływające rezultaty badań trafiają do niej i są analizowane. Jednakże, jak zwykle w takich przypadkach, proces ten trwa długo. Tymczasem chorzy ludzie nie mają czasu i mogą zwyczajnie w międzyczasie umrzeć. Z takiego założenia pod naciskiem ekspertów wyszedł właśnie rząd słowacki, wydając swe niedawne zezwolenie na wdrożenie Iwermektyny we wszystkich obszarach walki z epidemią, od profilaktyki do najcięższych przypadków włącznie.

 

[2]     https://trialsitenews.com/slovakia-becomes-the-first-eu-nation-to-formally-approve-ivermectin-for-both-prophylaxis-and-treatment-for-covid-19-patients/?fbclid=IwAR0k1BPdcKec_1zr_IR9BRMGsJteiXPbrosQJuxdxhkbecqO6-iw-ditgsM

 

[3]     Sharp Reductions in COVID-19 Case Fatalities and Excess Deaths in Peru in Close Time Conjunction, State-By-State, with Ivermectin Treatments https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3765018

[4]     https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/02/Buffalo-News-Top-Story-Feb2-2021-Doctors-finding-success-using-ivermectin.png


 

POLECANE
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta z ostatniej chwili
Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. "Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta"

Mec. Krzysztof A Wąsowski broniący w sprawie nieprawidłowości dot. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek sam usłyszał zarzuty. - Nie mogę jeszcze dokładnie powiedzieć, w jaki sposób zarzuty są sformułowane. Powiem tylko, że dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka. Nie spotkałem się z czymś takim w swojej karierze - powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl mec. Wąsowski.

Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń pilne
"Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń

Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.

Sztuczna inteligencja Grok pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską gorące
Sztuczna inteligencja "Grok" pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską

"Grok" to sztuczna inteligencja zintegrowana z platformą "X" Elona Muska. Tym razem "Grok" wdał się w dyskusję z internautami nt. Romana Giertycha. Efekty były dla "mecenasa Platformy" opłakane.

PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów – opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom, rzucany podmuchami wiatru, zatopił statek wycieczkowy. 

REKLAMA

Agnieszka Couderq-Kubas: Słowacja pierwszym krajem w UE z iwermektyną w profilaktyce i leczeniu covid-19

Z dniem 26 stycznia, po wielu miesiącach starań lekarzy, aktywistów i dziennikarzy, rząd słowacki jako pierwszy w Unii Europejskiej zezwolił na wprowadzenie leku o nazwie Iwermektyna do profilaktyki i terapii przeciwkowidowej. Obecnie, gorączkowo trwają zakupy leku zagranicą, albowiem dotychczas, podobnie jak ma to teraz miejsce w Polsce, lek ten nie był dostępny dla ludzi w postaci tabletek, a jedynie maści.
covid-19 Agnieszka Couderq-Kubas: Słowacja pierwszym krajem w UE z iwermektyną w profilaktyce i leczeniu covid-19
covid-19 / Pixabay.com

Warto zatem przyjrzeć się temu lekowi, o którym coraz głośniej na wszystkich kontynentach, i który w badaniach klinicznych i obserwacyjnych wykazuje ogromną skuteczność w walce z epidemią Covid-19.

Już wiosną ubiegłego roku australijscy badacze zwrócili uwagę, iż przeciwpasożytniczy lek Ivermectin (Iwermektyna) w badaniach komórkowych doprowadza do zniszczenia koronawirusa w ciągu 48 godzin. Od tego czasu szereg lekarzy w krajach, gdzie Iwermektyna jest dostępna w formie tabletek dla ludzi, podbudowanych wynikami tych badań zaczęła używać go po cichu w leczeniu chorych.

Z czasem, z różnych regionów świata zaczęły dochodzić wieści o skuteczności tego taniego i bezpiecznego, znanego od czterech dekad leku znajdującego się na liście najbardziej niezbędnych leków WHO zarówno w terapii, jak i, co istotne, także i w profilaktyce przeciwkowidowej.

Okazało się, iż jego regularne zażywanie znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia się. Podanie go natomiast w leczeniu istotnie zmniejsza zakaźność, tym samym obniżając ryzyko zachorowania osób opiekujących się chorym, zarazem łagodząc u niego sam przebieg choroby.  Obecnie lek ten został już wdrożony w leczeniu koronawirusa w plus minus dwudziestu krajach, m.in. np. Australii, Zimbabwe i Afryce Południowej[1], i zupełnie ostatnio, w pierwszym kraju unijnym, Słowacji.[2]

Nadchodzące doniesienia medyczne potwierdzają efektywność Iwermektyny w całej rozciągłości. Na przykład w opublikowanym w styczniu 2021 r. badaniu pt. „Ostre spadki w śmiertelności i nadwyżce śmierci w Peru w krótkich okresach, według prowincji, po leczeniu Iwermektyną”  autorzy piszą, iż w Peru, kraju, który już w maju zeszłego roku włączył lek do walki z wirusem, w prowincjach, do których skierowano jego największe ilości, w ciągu kilku tygodni od jego aplikacji odnotowano drastyczne spadki liczby zgonów rzędu od 50 do 75 procent.[3] Podobny fenomen zaobserwowano w Zimbabwe, w krótkim czasie od wprowadzenia Iwermektyny do leczenia koronawirusa (patrz grafik poniżej).

Krzywa zachorowań i śmierci w Zimbabwe na przestrzeni ostatniego roku

W zeszłym roku, zespół pięciu wybitnych amerykańskich lekarzy tworzących FLCCC Alliance - The Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (Sojusz Lekarzy Intensywnej Opieki na Pierwszej Linii Walki z Covid-19), bazując na napływających świadectwach skuteczności Iwermektyny, stworzył zawierające ten lek protokoły lecznicze zarówno dla celów profilaktycznych oraz leczenia w stadium początkowym choroby (I-Mask+), jak i stadium hospitalizacji (Math+). Są one dostępne na stronie Sojuszu pod adresem https://covid19criticalcare.com/

W dniu 8 grudnia 2020 roku, prezes FLCCC Alliance, dr Pierre Kory przedstawił propozycje Sojuszu przed Komisją Senatu USA ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych. W wyniku tego posiedzenia, amerykańskie Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) i Administracja Żywności i Leków (Food and Drug Administration), choć nie zaleciły podawania tego leku na Covid-19, były jednak zmuszone uchylić zakaz jego aplikacji w leczeniu osób chorych na koronawirusa. Od tego czasu, lekarze wdrożyli go w leczeniu i osiągają pozytywne rezultaty.[4] Interesującym faktem jest to, że zapis tego posiedzenia pochodzący z publicznej telewizji C-SPAN został zbanowany i usunięty z serwisu przez YouTube.

Dr Paul E. Marik, założyciel Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (FLCCC) i główny architekt I-MASK + Protokół profilaktyki i wczesnego leczenia ambulatoryjnego, zapytany przez Tygodnik Solidarność o zasadność stosowania Iwermektyny, odpowiedział: „Badania epidemiologiczne, obserwacyjne i randomizowane badania kliniczne kontrolowane wykazały, że Iwermektyna jest wysoce skuteczna w profilaktyce poekspozycyjnej, profilaktyce przedekspozycyjnej, oraz leczeniu tak na wczesnym, jak i późnym etapie COVID-19. Ten bezpieczny i tani lek może zmienić trajektorię pandemii”.

Naturalnie, jak zawsze nie brakuje sceptyków. Krytykują oni m.in., brak dużej ilości badań klinicznych skuteczności wirusa w ciężkich przypadkach. Dr Irmina Targowski, amerykański lekarz internista polskiego pochodzenia, współwłaścicielka kliniki medycznej w Kalamazoo, Michigan tak odnosi się do ich argumentów: „Iwermektyna jest lekiem, który jak wiele innych, osiąga najlepsze skutki, co oczywiste, w profilaktyce i we wczesnej fazie zakażenia, przed hospitalizacją pacjenta w stanie ciężkim. Wówczas, zażycie leku powoduje złagodzenie objawów choroby do typowych dla przeciętnego przeziębienia. Oczekiwanie więc na wyniki kliniczne leczenia Iwermektyną najciężej chorych pacjentów jest mało sensowne, a wręcz nieetyczne skoro można po prostu nie dopuszczać ich do tej fazy choroby odpowiednio wczesnym podaniem leku”.

Obecnie sprawa zastosowania Iwermektyny trafiła już do Światowej Organizacji Zdrowia. Napływające rezultaty badań trafiają do niej i są analizowane. Jednakże, jak zwykle w takich przypadkach, proces ten trwa długo. Tymczasem chorzy ludzie nie mają czasu i mogą zwyczajnie w międzyczasie umrzeć. Z takiego założenia pod naciskiem ekspertów wyszedł właśnie rząd słowacki, wydając swe niedawne zezwolenie na wdrożenie Iwermektyny we wszystkich obszarach walki z epidemią, od profilaktyki do najcięższych przypadków włącznie.

 

[2]     https://trialsitenews.com/slovakia-becomes-the-first-eu-nation-to-formally-approve-ivermectin-for-both-prophylaxis-and-treatment-for-covid-19-patients/?fbclid=IwAR0k1BPdcKec_1zr_IR9BRMGsJteiXPbrosQJuxdxhkbecqO6-iw-ditgsM

 

[3]     Sharp Reductions in COVID-19 Case Fatalities and Excess Deaths in Peru in Close Time Conjunction, State-By-State, with Ivermectin Treatments https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3765018

[4]     https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/02/Buffalo-News-Top-Story-Feb2-2021-Doctors-finding-success-using-ivermectin.png



 

Polecane
Emerytury
Stażowe