Piotr Duda: „Solidarność” zrodziła się w każdym zakątku naszego kraju, także w Częstochowie

Prezes IPN Jarosław Szarek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo wzięli w piątek w Częstochowie udział w otwarciu wystawy „TU rodziła się Solidarność”.
 Piotr Duda: „Solidarność” zrodziła się w każdym zakątku naszego kraju, także w Częstochowie
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność


Ekspozycja jest wyrazem podziękowania zwłaszcza bezimiennym bohaterom z czasów powstania Związku – mówili uczestnicy uroczystości zorganizowanej na pl. Biegańskiego.

To kolejna odsłona wystawy, która od ubiegłego roku, w związku z 40. rocznicą powstania Solidarności, jeździ po całej Polsce i była już prezentowana w kilkudziesięciu miastach, w każdym z nich prezentuje także lokalne wydarzenia związane z powstaniem Związku – zdjęcia wraz z opisami.

– Solidarność, wielomilionowy ruch wolnych Polaków, który zmienił bieg historii, przyniósł nam wolną i niepodległą Polskę to miliony historii dziejących się w setkach polskich miast (…) Dla IPN jest ważne, by żadna z tych historii nie została zapomniana, dlatego stworzyliśmy tę wystawę – powiedział prezes Szarek.


„Solidarność rodziła się w każdym zakątku naszego kraju”


– Rok 2020 to szczególny rok dla związkowców „S”, bo przecież była to okrągła rocznica powstania naszego Związku i wówczas na posiedzeniu Komisji Krajowej postanowiliśmy, że rok 40-lecia będzie rokiem szczególnym – zaczął szef „Solidarności” Piotr Duda.

– „Solidarność” zrodziła się w każdym zakątku naszego kraju, dlatego bardzo dziękuję za tę inicjatywę, aby właśnie w tych wielu zakątkach naszego kraju, w ramach obchodów 40-lecia powstawały wystawy „TU rodziła się Solidarność”. Wielu bohaterów tamtych lat, może zobaczyć na zdjęciu siebie, może wrócić do tamtych wydarzeń – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Tak samo tutaj, w Częstochowie, rodziła się „Solidarność”. Jest wielu bezimiennych bohaterów, bez których nie byłoby wielomilionowej „Solidarności” i w konsekwencji nie zwyciężylibyśmy systemu komunistycznego. Dlatego to jest wielki ukłon w kierunku tych bezimiennych, tych wszystkich, którzy walczyli o wolność i demokratyczną ojczyznę – dodał.

– Mimo to, że jest już rok 2021, że jesteśmy w szczycie pandemii, to dziękuję, że mogliśmy się w reżimie sanitarnym spotkać się i otworzyć kolejną wystawę. Ale rok 2021 jest także kontynuacją tego 40-lecia, bo za kilka dni będziemy mieli 40-lecie powstania "Tygodnika Solidarność”. Właśnie 3 kwietnia 1981 roku został opublikowany jego pierwszy numer, a sam tygodnik funkcjonuje do dzisiaj – zwrócił uwagę Piotr Duda.



Dziś – jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef „Solidarności” – trzeba także solidaryzować się z Białorusinami, gdzie, jak ocenił, sytuacja jest dramatyczna. Zaapelował do polskiego rządu by podjął konkretne, twarde działania w tej sprawie. – To ważne, aby dzisiaj pokazać solidarność z Białorusią, bo 40 lat temu właśnie my mieliśmy pomoc z różnych wolnych państw, bo inaczej byśmy sobie z tym wielkim systemem komunistycznym nie poradzili – przekonywał.

Przewodniczący „Solidarności” przypomniał także, że Prezydium Komisji Krajowej zaapelowało do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego o zainicjowanie procedury wykluczenia Białorusi z festiwalu piosenki „Eurowizja”.

Zapytany przez dziennikarkę "Tygodnika Solidarność” Agnieszkę Żurek o duchowy wymiar dzisiejszej wystawy, Piotr Duda zwrócił uwagę, że „Solidarność” to jedyny związek zawodowy w Polsce, który ma wpisane w swój statut wartości chrześcijańskie. – W „Solidarności” do dziś tak ta sytuacja wygląda. Dbamy o te wartości, bo „Solidarność” rodziła się pod krzyżem – podkreślił.

– Dlatego tak ważnym miejscem jest Częstochowa, duchowa stolica Polski, do której przez całe lata komunizmu przyjeżdżali Polacy, aby pomodlić się przed jasnogórskim obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Później błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, patron „Solidarności” po raz pierwszy zorganizował tu w Częstochowie Pielgrzymkę Hutników, a później Pielgrzymkę Ludzi Pracy i my związkowcy wykonujemy testament księdza Jerzego przybywając tu co roku w trzecią niedzielę września, aby modlić się, a następnie z „naładowanymi akumulatorami” wrócić do swoich zakładów pracy – podkreślił.

/k

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali za z ostatniej chwili
PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali "za"

Parlament Europejski we wtorek zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

Nie żyje znany raper z ostatniej chwili
Nie żyje znany raper

Media obiegła informacja o śmierci znanego artysty i rapera. 32-letni mężczyzna był przyjacielem piosenkarza Justina Biebera. Chris King a właściwie Christopher Cheeks miał na swoim koncie wiele sukcesów. Był cenioną postacią w świecie muzyki. Na scenie zadebiutował w 2013 roku. Okoliczności śmierci rapera są tragiczne.

Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek

W ostatnich dniach rząd Donalda Tuska i wspierające go media, zrobiły wielkie „halo” w związku z przelewem przez Komisję Europejska 6,3 mld euro (ok. 27 mld zł) środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wielokrotnie podkreślała, że to największy przelew w historii członkostwa naszego kraju w UE i nawet opublikowała jego kopię, ale po tym jak internauci zauważyli na tym dokumencie sformułowanie, że to środki kredytowe (pożyczka), nagle wycofano się z promocji tego wydarzenia. Zresztą robienie święta z przekazania środków w ramach KPO, które się Polsce od ponad 2 lat należały, aby były blokowane przez Komisję Europejską decyzjami politycznymi, aby wesprzeć ówczesną opozycję w kampanii wyborczej i umożliwić jej wygraną, to wręcz Himalaje hipokryzji obecnie rządzących.

Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego

W ostatnich dniach aktywiści klimatyczni z ruchu 'Ostatnie Pokolenie' w ramach protestu usiedli na jednej z warszawskich ulic. Pięć osób zablokowało dwa pasy ulicy Świętokrzyskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Marszałkowską. Do akcji musiała wkroczyć policja. Już po fakcie w sprawie zainterweniowała Konfederacja, która zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego.

REKLAMA

Piotr Duda: „Solidarność” zrodziła się w każdym zakątku naszego kraju, także w Częstochowie

Prezes IPN Jarosław Szarek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo wzięli w piątek w Częstochowie udział w otwarciu wystawy „TU rodziła się Solidarność”.
 Piotr Duda: „Solidarność” zrodziła się w każdym zakątku naszego kraju, także w Częstochowie
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność


Ekspozycja jest wyrazem podziękowania zwłaszcza bezimiennym bohaterom z czasów powstania Związku – mówili uczestnicy uroczystości zorganizowanej na pl. Biegańskiego.

To kolejna odsłona wystawy, która od ubiegłego roku, w związku z 40. rocznicą powstania Solidarności, jeździ po całej Polsce i była już prezentowana w kilkudziesięciu miastach, w każdym z nich prezentuje także lokalne wydarzenia związane z powstaniem Związku – zdjęcia wraz z opisami.

– Solidarność, wielomilionowy ruch wolnych Polaków, który zmienił bieg historii, przyniósł nam wolną i niepodległą Polskę to miliony historii dziejących się w setkach polskich miast (…) Dla IPN jest ważne, by żadna z tych historii nie została zapomniana, dlatego stworzyliśmy tę wystawę – powiedział prezes Szarek.


„Solidarność rodziła się w każdym zakątku naszego kraju”


– Rok 2020 to szczególny rok dla związkowców „S”, bo przecież była to okrągła rocznica powstania naszego Związku i wówczas na posiedzeniu Komisji Krajowej postanowiliśmy, że rok 40-lecia będzie rokiem szczególnym – zaczął szef „Solidarności” Piotr Duda.

– „Solidarność” zrodziła się w każdym zakątku naszego kraju, dlatego bardzo dziękuję za tę inicjatywę, aby właśnie w tych wielu zakątkach naszego kraju, w ramach obchodów 40-lecia powstawały wystawy „TU rodziła się Solidarność”. Wielu bohaterów tamtych lat, może zobaczyć na zdjęciu siebie, może wrócić do tamtych wydarzeń – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Tak samo tutaj, w Częstochowie, rodziła się „Solidarność”. Jest wielu bezimiennych bohaterów, bez których nie byłoby wielomilionowej „Solidarności” i w konsekwencji nie zwyciężylibyśmy systemu komunistycznego. Dlatego to jest wielki ukłon w kierunku tych bezimiennych, tych wszystkich, którzy walczyli o wolność i demokratyczną ojczyznę – dodał.

– Mimo to, że jest już rok 2021, że jesteśmy w szczycie pandemii, to dziękuję, że mogliśmy się w reżimie sanitarnym spotkać się i otworzyć kolejną wystawę. Ale rok 2021 jest także kontynuacją tego 40-lecia, bo za kilka dni będziemy mieli 40-lecie powstania "Tygodnika Solidarność”. Właśnie 3 kwietnia 1981 roku został opublikowany jego pierwszy numer, a sam tygodnik funkcjonuje do dzisiaj – zwrócił uwagę Piotr Duda.



Dziś – jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef „Solidarności” – trzeba także solidaryzować się z Białorusinami, gdzie, jak ocenił, sytuacja jest dramatyczna. Zaapelował do polskiego rządu by podjął konkretne, twarde działania w tej sprawie. – To ważne, aby dzisiaj pokazać solidarność z Białorusią, bo 40 lat temu właśnie my mieliśmy pomoc z różnych wolnych państw, bo inaczej byśmy sobie z tym wielkim systemem komunistycznym nie poradzili – przekonywał.

Przewodniczący „Solidarności” przypomniał także, że Prezydium Komisji Krajowej zaapelowało do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego o zainicjowanie procedury wykluczenia Białorusi z festiwalu piosenki „Eurowizja”.

Zapytany przez dziennikarkę "Tygodnika Solidarność” Agnieszkę Żurek o duchowy wymiar dzisiejszej wystawy, Piotr Duda zwrócił uwagę, że „Solidarność” to jedyny związek zawodowy w Polsce, który ma wpisane w swój statut wartości chrześcijańskie. – W „Solidarności” do dziś tak ta sytuacja wygląda. Dbamy o te wartości, bo „Solidarność” rodziła się pod krzyżem – podkreślił.

– Dlatego tak ważnym miejscem jest Częstochowa, duchowa stolica Polski, do której przez całe lata komunizmu przyjeżdżali Polacy, aby pomodlić się przed jasnogórskim obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Później błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, patron „Solidarności” po raz pierwszy zorganizował tu w Częstochowie Pielgrzymkę Hutników, a później Pielgrzymkę Ludzi Pracy i my związkowcy wykonujemy testament księdza Jerzego przybywając tu co roku w trzecią niedzielę września, aby modlić się, a następnie z „naładowanymi akumulatorami” wrócić do swoich zakładów pracy – podkreślił.

/k

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe