[Wideo] Warto obejrzeć to razem z dziećmi. IPN prezentuje film o Kasztance

Instytut Pamięci Narodowej przedstawił film animowany poświęcony Kasztance, klaczy Józefa Piłsudskiego.
 [Wideo] Warto obejrzeć to razem z dziećmi. IPN prezentuje film o Kasztance
/ print screen

Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?  to cykl 5 warsztatów edukacyjnych (Baśka Murmańska, Kasztanka, Królik Berliński, Orzeł Biały i Miś Wojtek) dla dzieci z klas I-III. Ich bohaterami są zwierzęta, których losy wpisały się w ważne wydarzenia w historii Polski i Europy. Cykl zadebiutował w ofercie edukacyjnej „Przystanku Historia”  w roku szkolnym 2016/2017 i od początku cieszył się ogromną popularnością – co roku był prowadzony ponad 150 razy. Entuzjastyczne opinie uczniów i nauczycieli zachęciły edukatorów do przygotowania serii filmów animowanych, które przybliżają wydarzenia z historii Polski z perspektywy słynnych zwierząt. Poszczególnym filmom towarzyszą karty pracy, które utrwalają zdobytą wiedzę.

W maju 2018 r., w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zaprezentowaliśmy „Baśkę Murmańską”. Tytułowa bohaterka była polarną niedźwiedzicą, „córka regimentu” Murmańczyków. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie parady na pl. Saskim przywitała się z Józefem Piłsudskim, podając mu łapę. Oglądając animację, dzieci poznają historię walki o niepodległość Polski.

Wojtek, czyli kolejny słynny niedźwiedź, w czasie II wojny światowej trafił do armii dowodzonej przez gen. Władysława Andersa, gdzie oficjalnie został żołnierzem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – otrzymał nawet stopień kaprala. W filmie „Niedźwiedź Wojtek”, który zadebiutował „na ekranach” w kwietniu 2020 r., miś opowiada o losach Polaków deportowanych do ZSRR, formowaniu się polskiej armii i jej szlaku bojowym z Bliskiego Wschodu aż pod Monte Cassino.

Bohaterką i narratorką najnowszego filmu z serii Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? jest „Kasztanka”, czyli ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. Urodziła się w małopolskim majątku Czaple Małe, własności rodziny Romerów. W 1914 r. Maria Romer podarowała strzelcom I Kompanii Kadrowej kilka koni, a wśród nich jasnokasztanową klacz, którą zachwycił się Józef Piłsudski. Kasztanka – bo tak nazwał ją komendant – choć bała się wystrzałów, nie znosiła huku i tłumów, dzielnie towarzyszyła mu w bojach Legionów. Oglądając animację, dzieci poznają historię walk o niepodległość Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej. Kasztanka opowiada o Bitwie Warszawskiej, przybliża sylwetki najważniejszych postaci i wyjaśnia, dlaczego to starcie miało tak wielkie znaczenie – nie tylko dla Polski, lecz także całej Europy. Premiera „Kasztanki” towarzyszy obchodom 100. rocznicy traktatu ryskiego, który oficjalnie zakończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał polską granicę na wschodzie.

W przygotowaniu jest kolejny film „Sambo”, poświęcony najważniejszym osiągnięciom II Rzeczypospolitej. Opowie o nich dog arlekin należący do Eugeniusza Bodo, jednego z najsłynniejszych aktorów dwudziestolecia międzywojennego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe