REKLAMA

Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii powstanie w Bełchatowie

Grupa PGE zaprezentowała plany budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w sąsiedztwie elektrowni Bełchatów. Koncern w ramach transformacji energetycznej regionu zbuduje także w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji. W tej sprawie został właśnie podpisany list intencyjny z władzami samorządowymi.
 Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii powstanie w Bełchatowie
fot. materiały prasowe PGE / instalacja ITPOE w Rzeszowie

[Artykuł sponsorowany]

W zeszłym roku Grupa PGE zaprezentowała strategię, z której wynika, że obiera zielony kierunek. Jednocześnie zarząd Spółki zapewnił, że po zakończeniu produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych w Bełchatowie, nie pozostawi regionu bez wsparcia. ITPOE w Bełchatowie.

W marcu tego roku PGE Energia Ciepła zaprezentowała plany budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE).Podczas webinarium dla mieszkańców regionu spółka przedstawiła założenia tej inwestycji. Obecny na spotkaniu profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej zaprezentował podstawy i założenia działania tego typu instalacji w systemie gospodarki obiegu zamkniętego. Podkreślił, że jej podstawą jest segregacja śmieci przez każdego obywatela. Dzięki temu odpady nadające się do recyklingu, jak szkło czy metal, mogą być rzeczywiście ponownie wykorzystane. Wielgosiński przedstawił też prezentację, w której omówił, co dzieje się z odpadami komunalnymi nienadającymi się do recyklingu. Trafiają one do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), czyli wielkiego bębna wyposażonego w system otworów [który wygląda jak wielka pralka – przyp. aut.]. Tam są dzielone na kilka frakcji.

Frakcja – balast – trafia na składowisko. Frakcja średnia – podsitowa – po odsianiu jest poddawana procesowi kompostowania lub fermentowania, a frakcja największa – nadsitowa – stanowi paliwo alternatywne (RDF), które może być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Instalację termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego z odzyskiem energii zamierza zbudować właśnie PGE. Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła zaznaczył na spotkaniu, że instalacja nie tylko będzie dostarczać energię lokalnym gminom, ale również pomoże im rozwiązać problem zarządzania odpadami.

PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także uporać się z nowym wyzwaniem gmin - dostosowaniem się do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami.

Prof. Wielgosiński podkreślił, że w Polsce jest coraz większe zapotrzebowanie na  tego typu instalacje, ponieważ od 1 do 1,5 mil RDFu jest obecnie spalane nielegalnie w domowych piecach, powodując emisję toksycznych gazów, lub gromadzonych na składowiskach. Obecny na spotkaniu dyrektor budowy ITPOE w Bełchatowie Grzegorz Pelczar podkreślił, że instalacja będzie wykorzystywała najnowsze rozwiązania dostępne na rynku oraz będzie spełniać wszystkie surowe unijne wymogi w zakresie norm ochrony środowiska. W czasie spotkania padło pytanie, czy instalacja nie będzie stanowiła konkurencji dla innych sposobów wytwarzania energii, których budowa planowana jest w regionie. Prezes Kołodziejak w odpowiedzi podkreślił, że ITPOE będzie zapewniać stabilność systemu produkcji energii w rejonie Bełchatowa, który w coraz większej mierze będzie opierać się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Planowana nominalna moc elektryczna brutto instalacji wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe oraz ok. 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła).

List Intencyjny Centrum Rozwoju Kompetencji w energetyce W marcu tego roku przedstawiciele PGE i samorządu lokalnego podpisali list intencyjny w sprawie powstania Centrum Rozwoju Kompetencji. Centrum ma pomóc pracownikom kompleksu energetycznego w Bełchatowie i mieszkańcom regionu zdobyć nowe kwalifikacje, w tym przede wszystkim w zakresie odnawialnych źródeł energii.

– Zachęcam do spojrzenia w przyszłość, żebyśmy mogli zobaczyć region bełchatowski jako nowoczesny region, w którym są szkoły i uczelnie. Region nowoczesnych technologii, który przygotowuje najlepszych specjalistów w nowoczesnych branżach. Nie tylko dla województwa łódzkiego, ale dla całej Polski – zaznaczył.

W trakcie podpisania listu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i przypomniał, że Dolina Krzemowa rozpoczęła swoją historię od lokalnego Uniwersytetu Stanforda. Schreiber powiedział, że marzy o tym, aby centrum stało się początkiem polskiej Doliny Krzemowej. – Ale marzenia nigdy nie spełnią się tym, którzy tylko marzą. Spełnią się tym, którzy marzenia realizują poprzez ciężką pracę – dodał.

W odpowiedzi na słowa marszałka prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że jest przekonany, że region Bełchatowa będzie wyznaczał kierunki innym regionom, przed którymi jest transformacja energetyczna. Obecny na wydarzeniu poseł Antoni Macierewicz powiedział z kolei, że kształcenie specjalistów potrafiących obsługiwać nowoczesne technologie energetyczne to jedna z cegiełek budujących niezależność energetyczną Polski. – Transformacja energetyczna to największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed Polską – zaznaczył.


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura