„Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych

W ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 2021 roku w Warszawie odbyły się wydarzenia organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad obchodami objął „Tygodnik Solidarność”.
Paweł Supernak „Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych
Paweł Supernak / PAP

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie stanęły wszystkie wystawy lokalne o rolniczej „Solidarności”, eksponowane dotychczas w 18 miejscowościach różnych regionów Polski. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek, przewodnicząca Solidarności Rolników Indywidualnych Teresa Hałas oraz doradca prezydenta Barbara Fedyszak – Radziejowska.


„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”


Prezes IPN otwierając ogólnopolską wystawę „TU rodziła się „Solidarność” Rolników przypomniał historię ruchów niepodległościowych na polskiej wsi.


To były pierwsze powojenne lata, działalność PSL, partii, która była nie tylko ludową, ale ogólnonarodową, mającą oparcie na wsi. Była nadzieją milionów Polaków, że system komunistyczny uda się odsunąć za pomocą kartki wyborczej. To się nie udało. Polska wieś za ten opór zapłaciła wysoką cenę, ale później były kolejne lata represji i czas kolektywizacji. [...] I to polska wieś, miliony polskich chłopów swym oporem, cierpieniami, ofiarami tamtego czasu doprowadziły do tego, że Polska była jedynym państwem w całym sowieckim bloku, gdzie w rękach chłopów i rolników została zachowana własność indywidualna. [...] Szli tym szlakiem dziewiętnastowiecznego oporu opisanego w polskich powieściach. Szli tym szlakiem, który wyznaczała Maria Konopnicka słowami „Roty”: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Nie porzucili ziemi, nie porzucili wiary, nie porzucili obyczaju i wartości. I to doprowadziło do zwycięstwa

 

– zaznaczył dr Szarek.


„40 lat temu Jan Kułaj mówił ze łzami w oczach »Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!«. To było wielkie zwycięstwo. Ale tego zwycięstwa by nie było bez wsparcia Kościoła, bez wsparcia prymasa Wyszyńskiego, duchowego przywódcy nie tylko Kościoła, ale i narodu”

 

– podkreślił prezes IPN.


Teresa Hałas, poseł na Sejm RP oraz przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przypomniała historię walki o godność i suwerenność polskiej wsi, również podkreślając rolę Prymasa Tysiąclecia w tych zmaganiach.

 

Solidarność rolnicza to także, a może przede wszystkim, jego dzieło. Bez jego uporu, bez jego upominania się o niezależny związek zawodowy na wsi i o godny status dla polskiego chłopa, nie byłoby rolniczej „Solidarności”. Nikt nas tak naprawdę nie chciał, długo musieliśmy walczyć o naszą tożsamość. Gdyby nie upór Prymasa, być może nie świętowalibyśmy 40-lecia Solidarności Rolników Indywidualnych

 

– wskazała.
Uczestnicy uroczystości rocznicowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia oraz odsłonili tablicę upamiętniającą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” na budynku „Dom Chłopa” przy placu Powstańców Warszawy 2 w Warszawie, gdzie mieściła się siedziba związku.


W 40. rocznicę rejestracji Związku Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek okolicznościowy, na którym przedstawiono wpisany w kształt Polski bochen chleba.


Historyczny kontekst walki o rejestrację rolniczej „Solidarności” przypomniał w opracowaniu dr Paweł Błażewicz z IPN. „29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczął się chłopski protest, a 5 stycznia 1981 r. w Rzeszowie rozpoczęła się okupacja siedziby Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Na przełomie stycznia i lutego kilkanaście osób podjęło głodówkę w kościele św. Józefa w Świdnicy. Jednym z postulatów protestujących była rejestracja niezależnego związku zawodowego rolników. Co prawda 10 lutego komunistyczny Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rejestrację »Solidarności«. rolników, jednak wkrótce (18/20 lutego) protesty doprowadziły do podpisania tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Były one ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. W reakcji na stały sprzeciw reżimu w sprawie rejestracji związku zawodowego rolników w marcu w Poznaniu doszło do zjednoczenia istniejących już niezależnych organizacji chłopskich, które przyjęły wspólną nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Działania rolników były systematycznie wspierane przez NSZZ »Solidarność« oraz hierarchię kościelną. Prymas Stefan Wyszyński wielokrotnie spotykał się z liderami chłopskimi oraz osobiście interweniował u komunistycznych władz, popierając dążenia ludności wiejskiej” – zaznaczył historyk.


Dr Błażewicz przypomniał historię rekordowego liczebnie strajku, który doprowadził do rejestracji rolniczej „S”. „W walce przeciwko powstaniu rolniczego związku zawodowego komunistyczna władza doprowadziła do słynnego kryzysu bydgoskiego. Jako protest wobec brutalnych działań reżimu 27 marca 1981 r. miał miejsce największy strajk w Polsce. Uczestniczyło w nim ok. 11 mln osób, a więc nawet więcej niż wynosiła liczba członków »Solidarności«. Dopiero ten zdecydowany protest wszystkich środowisk patriotycznych w całej Polsce wymusił rejestrację 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych »Solidarność«.
 

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

„Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych

W ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 2021 roku w Warszawie odbyły się wydarzenia organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad obchodami objął „Tygodnik Solidarność”.
Paweł Supernak „Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych
Paweł Supernak / PAP

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie stanęły wszystkie wystawy lokalne o rolniczej „Solidarności”, eksponowane dotychczas w 18 miejscowościach różnych regionów Polski. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek, przewodnicząca Solidarności Rolników Indywidualnych Teresa Hałas oraz doradca prezydenta Barbara Fedyszak – Radziejowska.


„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”


Prezes IPN otwierając ogólnopolską wystawę „TU rodziła się „Solidarność” Rolników przypomniał historię ruchów niepodległościowych na polskiej wsi.


To były pierwsze powojenne lata, działalność PSL, partii, która była nie tylko ludową, ale ogólnonarodową, mającą oparcie na wsi. Była nadzieją milionów Polaków, że system komunistyczny uda się odsunąć za pomocą kartki wyborczej. To się nie udało. Polska wieś za ten opór zapłaciła wysoką cenę, ale później były kolejne lata represji i czas kolektywizacji. [...] I to polska wieś, miliony polskich chłopów swym oporem, cierpieniami, ofiarami tamtego czasu doprowadziły do tego, że Polska była jedynym państwem w całym sowieckim bloku, gdzie w rękach chłopów i rolników została zachowana własność indywidualna. [...] Szli tym szlakiem dziewiętnastowiecznego oporu opisanego w polskich powieściach. Szli tym szlakiem, który wyznaczała Maria Konopnicka słowami „Roty”: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Nie porzucili ziemi, nie porzucili wiary, nie porzucili obyczaju i wartości. I to doprowadziło do zwycięstwa

 

– zaznaczył dr Szarek.


„40 lat temu Jan Kułaj mówił ze łzami w oczach »Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!«. To było wielkie zwycięstwo. Ale tego zwycięstwa by nie było bez wsparcia Kościoła, bez wsparcia prymasa Wyszyńskiego, duchowego przywódcy nie tylko Kościoła, ale i narodu”

 

– podkreślił prezes IPN.


Teresa Hałas, poseł na Sejm RP oraz przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przypomniała historię walki o godność i suwerenność polskiej wsi, również podkreślając rolę Prymasa Tysiąclecia w tych zmaganiach.

 

Solidarność rolnicza to także, a może przede wszystkim, jego dzieło. Bez jego uporu, bez jego upominania się o niezależny związek zawodowy na wsi i o godny status dla polskiego chłopa, nie byłoby rolniczej „Solidarności”. Nikt nas tak naprawdę nie chciał, długo musieliśmy walczyć o naszą tożsamość. Gdyby nie upór Prymasa, być może nie świętowalibyśmy 40-lecia Solidarności Rolników Indywidualnych

 

– wskazała.
Uczestnicy uroczystości rocznicowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia oraz odsłonili tablicę upamiętniającą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” na budynku „Dom Chłopa” przy placu Powstańców Warszawy 2 w Warszawie, gdzie mieściła się siedziba związku.


W 40. rocznicę rejestracji Związku Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek okolicznościowy, na którym przedstawiono wpisany w kształt Polski bochen chleba.


Historyczny kontekst walki o rejestrację rolniczej „Solidarności” przypomniał w opracowaniu dr Paweł Błażewicz z IPN. „29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczął się chłopski protest, a 5 stycznia 1981 r. w Rzeszowie rozpoczęła się okupacja siedziby Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Na przełomie stycznia i lutego kilkanaście osób podjęło głodówkę w kościele św. Józefa w Świdnicy. Jednym z postulatów protestujących była rejestracja niezależnego związku zawodowego rolników. Co prawda 10 lutego komunistyczny Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rejestrację »Solidarności«. rolników, jednak wkrótce (18/20 lutego) protesty doprowadziły do podpisania tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Były one ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. W reakcji na stały sprzeciw reżimu w sprawie rejestracji związku zawodowego rolników w marcu w Poznaniu doszło do zjednoczenia istniejących już niezależnych organizacji chłopskich, które przyjęły wspólną nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Działania rolników były systematycznie wspierane przez NSZZ »Solidarność« oraz hierarchię kościelną. Prymas Stefan Wyszyński wielokrotnie spotykał się z liderami chłopskimi oraz osobiście interweniował u komunistycznych władz, popierając dążenia ludności wiejskiej” – zaznaczył historyk.


Dr Błażewicz przypomniał historię rekordowego liczebnie strajku, który doprowadził do rejestracji rolniczej „S”. „W walce przeciwko powstaniu rolniczego związku zawodowego komunistyczna władza doprowadziła do słynnego kryzysu bydgoskiego. Jako protest wobec brutalnych działań reżimu 27 marca 1981 r. miał miejsce największy strajk w Polsce. Uczestniczyło w nim ok. 11 mln osób, a więc nawet więcej niż wynosiła liczba członków »Solidarności«. Dopiero ten zdecydowany protest wszystkich środowisk patriotycznych w całej Polsce wymusił rejestrację 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych »Solidarność«.
 

Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe