REKLAMA

Rocznica katastrofy Liberatora, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Dlaczego nie było przedstawiciela Ambasady Wielkiej Brytanii?

15 sierpnia odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie obchody 77. rocznicy katastrofy alianckiego Liberatora pod Michalinem, który niósł pomoc walczącej Warszawie. W katastrofie zginęło dwóch lotników brytyjskiego RAF i jeden południowoafrykański.
Ambasador RPA Nomvula Mngomezulu pod pomnikiem ofiar katastrofy Liberatora Rocznica katastrofy Liberatora, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Dlaczego nie było przedstawiciela Ambasady Wielkiej Brytanii?
Ambasador RPA Nomvula Mngomezulu pod pomnikiem ofiar katastrofy Liberatora / materiały organizatora

W obchodach wzięła udział ambasador RPA Nomvula Mngomezulu. Niestety pomimo zaproszenia, nie dotarł przedstawiciel ambasady Wielkiej Brytanii.

W tej sprawie Redakcja Tysol.pl otrzymała list od jednej z uczestniczek obchodów

- W niedzielę 15 sierpnia 2021 roku obserwowałam uroczystości w Michalinie koło Warszawy, upamiętniające katastrofę alianckiego Liberatora, który rozbił się grzebiąc jednego lotnika sił południowoafrykańskich i dwóch lotników RAF. Lotnicy nieśli pomoc walczącej ludności okupowanej polskiej stolicy w czasie powstania warszawskiego. Z wielkim smutkiem zauważyłam brak uczestnictwa delegacji Ambasady Brytyjskiej. Tym bardziej smutne jest to, że upamiętnieniem zajął się miejscowy komitet społeczny a Ambasada Brytyjska główną uwagę skierowała (jak się dowiedziałam później na ich Twitterze) na wydarzenia budujące promowanie równości mniejszości płciowych podczas parady w Krakowie. Sytuację uratowali reprezentanci RPA wykazujący zaangażowanie w wagę historii i pamięci narodów.

Wystosowanie zaproszenia do Ambasady Wielkiej Brytanii potwierdzili organizatorzy

- Zrobiliśmy to co było naszym obowiązkiem - spłaciliśmy dług honorowy wobec lotników aby słowa "Pamiętamy Polacy" na tablicy miały konkretne znaczenie i sens.

Zgodnie z danym 15 sierpnia, rok temu słowem, 77 lat po katastrofie bombowca Liberator SAAF niosącemu pomoc Powstańcom Warszawskim, przywróciliśmy społecznie "stalowym bohaterom" stalową tablicę na Pomniku Lotników Alianckich na Górze Lotników w Michalinie/Warszawie.

W obecności jej ekscelencji Pani Ambasador RPA oddaliśmy 20-letnim bohaterom uroczysty hołd, upamiętniając ale i ciesząc się razem, że tacy wspaniali ludzie jak Robert George HAMILTON, Leslie MAYES i Herbert HUDSON żyli.

Na dowód naszej przyjaźni i pamięci, świadek katastrofy, który odnalazł pilota Liberatora na wzgórzu 15 sierpnia 1944r., przekazał rodzinie pilota na ręce Pani Ambasador "łzę lotnika" - stopiony fragment Liberatora KG-939A SAAF znaleziony tuż po katastrofie. Tak symbolicznie pilot Liberatora powróci do swojej Ojczyzny na dalekim kontynencie.

Nasza misja nie kończy się jednak ale zaczyna. Zbudowaliśmy dopiero społeczny ale i międzynarodowy fundament pod wiele pięknych spraw w przyszłości.

Ich zwieńczeniem będzie budowa widokowej Wieży Lotników w miejscu uderzenia Liberatora "Abel".

Zbudujemy tak dzięki tym pilotom najpiękniejszą panoramę Warszawy na Mazowszu z widokiem rosnącej Stolicy Polski, za którym tak wszyscy tu od lat tęsknimy.

- piszą organizatorzy na profilu "Niebo bez granic"

Rzeczywiście na profilu Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, dzień przed obchodami w Michalinie widnieje post ze zdjęciami z marszu równości w Krakowie, 15 sierpnia brak jest odniesień do rocznicy katastrofy Liberatora, dopiero z 18 sierpnia jest udostępnienie angielskojęzycznego posta Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oddać jednak trzeba, że zastępca szefa misji w Ambasadzie Brytyjskiej Jason Rheinberg 14 sierpnia złożył kwiaty na grobie lotników.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura