Prezydent Austrii odwiedzi Auschwitz. Spotka się też z prezydentem Dudą i premierem

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wraz z innymi wysokimi rangą politykami austriackimi weźmie udział w poniedziałek 4 października w otwarciu wystawy „Entfernung - Oesterreich und Auschwitz” w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Następnie uda się do Warszawy, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.
 Prezydent Austrii odwiedzi Auschwitz. Spotka się też z prezydentem Dudą i premierem
/ pixabay.com

Poza prezydentem, ze strony austriackiej w uroczystości wezmą udział m.in. przewodniczący Rady Narodowej (niższej izby parlamentu) Wolfgang Sobotka oraz przewodniczący Rady Związkowej (izby wyższej parlamentu) Peter Raggl, a także minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg, minister ds. europejskich Karoline Edtstadler, minister zdrowia Wolfgang Mueckstein, sekretarz stanu Andrea Mayer - poinformowała we wtorek kancelaria szefa państwa austriackiego.

Na otwarciu będą obecni ponadto starosta krajowy Tyrolu Guenther Platter oraz dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Wystawa zostanie zaprezentowana w nowej, poprawionej odsłonie. Podczas jej pierwszej prezentacji, w 1978 roku, Austria przedstawiała się jeszcze w roli „pierwszej ofiary narodowego socjalizmu”, w dużej mierze ignorując własny współudział - pisze agencja APA.

W zaktualizowanej wersji wystawy oprócz losów austriackich ofiar w Auschwitz czy historii oporu austriackich więźniów w tym obozie będzie można poznać informacje o zaangażowaniu Austriaków jako sprawców i pomocników sprawców popełnionych w obozie zbrodni. Za nową odsłonę wystawy odpowiada zespół historyczno-naukowy, kierowany przez Hannesa Sulzenbachera, Alberta Lichtblaua oraz architekta Martina Kohlbauera, a koordynowana była przez Narodowy Fundusz Republiki Austrii.

Po wizycie w Auschwitz Van der Bellen uda się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Planowana jest rozmowa polityków w cztery oczy i wspólna konferencja prasowa.

W programie wizyty są także rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Ponadto przewidziane jest forum gospodarcze z udziałem przedstawicieli biznesu pod nazwą „Zielona przyszłość dla Polski i Austrii”.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe