REKLAMA

Politico: Brudna prawda o walce UE z Polską. „Jest nie do wygrania”

„Istnieje brudna, niezbyt tajemna prawda o walce UE z Polską o praworządność, do której prawie nikt w instytucjach unijnych nie chce się głośno przyznać: Jest ona nie do wygrania” – piszą tuż po wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim dziennikarze serwisu Politico.
 Politico: Brudna prawda o walce UE z Polską. „Jest nie do wygrania”
/ fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL


Zdaniem trójki publicystów Davida M. Herszenhorna, Lili Bayer i Mai de la Baume środki, którymi dysponuje Komisja Europejska, w tym nowy, nieuruchomiony jeszcze mechanizm warunkowości, który mógłby ograniczyć wydatkowanie środków z budżetu UE dla Polski, są „niewystarczające, ograniczone, czasochłonne lub niemożliwe do wykonania”.

Rzeczywistość polityczna jest taka, że UE nie może sobie pozwolić na wojnę z jednym z własnych krajów członkowskich bez narażenia się na zablokowanie całej swojej polityki, dlatego że wszystkie kluczowe decyzje polityczne wymagają jednomyślności” – zaznaczono.

Dziennikarze przypomnieli także o zakwestionowaniu przez Polskę i Węgry reguły „pieniądze za praworządność” w grudniu ubiegłego roku, co spowodowało wstrzymanie się z jej wykonywaniem do czasu wydania orzeczenia TSUE w tej sprawie, a którego jeszcze nie ma i „nie wiadomo, czy zapadnie w tym roku”.

Z tych wszystkich powodów istnieje duże prawdopodobieństwo, że impas zostanie rozwiązany tylko wtedy, gdy wyborcy opowiedzą się za zmianą rządu. Na Węgrzech wybory powszechne odbędą się wiosną tego roku. W Polsce były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powrócił do kraju, by stanąć na czele opozycji” – przyznano.

Prywatnie urzędnicy Komisji przyznają, że uruchomienie mechanizmu, jeśli zostanie on w ogóle uruchomiony, zajmie miesiące, a jego ostateczny efekt może być daleki od oczekiwanego” – dodano.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura