„Tygodnik Solidarność” z nagrodą brązowy „BohaterON”!

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluje laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Mateusz Morawiecki.
Nagroda BohaterONy to wyróżnienia dla tych, którzy poprzez swoje działania podejmowane od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. w szczególny sposób promowali historię Polski XX wieku. Laureaci zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci w głosowaniu. Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich. Wpływ na wyniki mieli także internauci, którzy od 14 września do 14 października mogli głosować na swoich faworytów. W kategorii „dziennikarz” nominowana była redakcja „Tygodnika Solidarność”, która została uhonorowana statuetką brązowego BohaterONa!
Jak organizatorzy argumentowali nominację dla naszej redakcji? „Nominacja za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności. Realizowane projekty – wystawa, komiks oraz film animowany przedstawiający ,,Drogę ku wolności” – zostały przygotowane w lekkiej formie, która może zainteresować osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim młodzież, urodzoną już w wolnej Polsce. „Tygodnik Solidarność” uznawany jest za żywy pomnik wolności słowa, który stoi na straży interesu polskich pracowników oraz pielęgnuję pamięć o polskiej historii, szczególnie w kontekście walki o wolności i niepodległość” – czytamy w uzasadnieniu.
„W 2020 r. z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”, przygotowano komiks, na bazie którego powstała wystawa oraz film animowany przedstawiający „Drogę ku wolności”, którą podążył polski naród w XX wieku. W tej lekkiej i nieoczywistej dla opowiadania historii formie opowiedziano dążenia Polaków do zrzucenia z siebie komunistycznego jarzma. Począwszy od zbrojnej walki żołnierzy wojska polskiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, przez wszystkie robotnicze zrywy niepodległościowe i strajki, które były krwawo tłumione przez sowietów, aż po moment powstania najważniejszego związku zawodowego w dziejach świata” – czytamy dalej.
„W 2021 r. zaś powstały: komiks, wystawa oraz film dotyczący historii wolności słowa z okazji 40. rocznicy powstania „Tygodnika Solidarność”. Wystawy zostały umieszczone na dworcach PKP w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dzięki tłumaczeniu na język angielski także zza granicy. Nie tylko dla Polaków, ale i dla obywateli całego świata – „Tygodnik Solidarność” na pierwszym miejscu stawia edukację o jednym z najważniejszych fundamentów niepodległości po 1989 roku” – dodali organizatorzy.