[Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”

Agencje wywiadu i najważniejsze amerykańskie media: „New York Times” i „The Washington Post” są przekonane, że prezydent Władimir Putin chce zająć część Ukrainy. Jak donosi „New York Times”, przedstawiciele amerykańskiego wywiadu ostrzegają sojuszników, że pozostało niewiele czasu, aby uniemożliwić Rosji podjęcie działań militarnych na Ukrainie. W podobnym tonie wypowiadają się europejskie media i środowiska związane z wywiadem. Sytuacja jest poważna. W co gra „rosyjski szachista”?
 [Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”
/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_19-01-2021.jpg


    Putin zaczął gromadzić wojska przy granicy z Ukrainą. Na stronach portali militarnych można zobaczyć, a nawet policzyć na zdjęciach satelitarnych ustawione rosyjskie czołgi. Szef Pentagonu Lloyd Austin tak skomentował te doniesienia: „Amerykanie nie są pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin. Obserwujemy to bardzo uważnie i jestem w regularnym kontakcie z generałem (Todem) Woltersem, który kieruje Europejskim Dowództwem”. Konkluzja, którą przedstawił „NYT”, przeraża: „Rosja nie zdecydowała jeszcze, co zamierza zrobić z wojskami, które zgromadziła w pobliżu Ukrainy, ale ich koncentracja jest traktowana poważnie. Stany Zjednoczone nie zakładają, że Putin blefuje”. Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że choć nie wie, jakie są intencje Kremla, to jednak ostrzega Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym wystąpieniu przekazał, że przy ukraińskiej granicy zgromadziło się około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. W Moskwie pojawił się szef CIA Bill Burns, a kilka dni później odbyła się rozmowa doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana z sekretarzem bezpieczeństwa narodowego Nikołajem Patruszewem. Czyżby     Putin chciał więcej, niż wynegocjował z prezydentem Bidenem w Genewie? Biden wyraził zgodę na dokończenie Nord Stream 2. W Europie, a co nas najbardziej interesuje, w Europie Środkowo-Wschodniej, zamyka się kopalnie węgla. Co najprawdopodobniej spowoduje niedostatki energii już tej zimy. Niemcy staną się jej dystrybutorem dla całej Europy, energii przesyłanej Nord Streamem z Rosji. Tak więc budowanie strategicznego partnerstwa Niemcy–Rosja osiąga swoje apogeum. Za cenę niewspierania Chin Biden dał temu partnerstwu wolną rękę w polityce europejskiej. Ale czy to wystarczy Putinowi? Donbas to region bardzo ważny energetycznie. Tak więc powinien się znaleźć w granicach Rosji. Nagłośnienie problemu emigrantów na granicy z Polską to tylko zasłona dymna dla prawdziwego testu dla NATO, czyli odebrania Ukrainie Donbasu. Co zrobi NATO, jeśli Putin zaanektuje Donbas? Czy ostra retoryka Trumpa dotycząca niewystarczających inwestycji w sojusz nie była pozbawiona sensu? Wygląda na to, że gry brukselskie dotyczące reform w NATO zostały utopione w winie. Teraz ten biurokratyczny już projekt jest testowany i od dawna rozgrywany przez Putina. Zimą Europejczycy będą zbyt zajęci proszeniem Putina, aby ten odkręcił w końcu kurki Nord Streamu, bo im zimno. Nikomu nie przyjdzie do głowy, aby kiwnąć palcem w bucie, kiedy „ruski szachista” zajmie Donbas. Wszyscy Europejczycy będą wdzięczni, że mają ciepłą wodę w kranie. Tak więc podsumujmy za śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina (…), a później może przyjść czas na mój kraj”.

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec

Do tej pory Stany Zjednoczone przechowywały swoją broń jądrową w Niemczech. Polska stała się lepszą lokalizacją, a Warszawa wydaje ponad cztery procent swojej produkcji gospodarczej na zbrojenia - co czyni ją krajem numer jeden w sojuszu – pisze niemiecki Die Welt.

REKLAMA

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”

Agencje wywiadu i najważniejsze amerykańskie media: „New York Times” i „The Washington Post” są przekonane, że prezydent Władimir Putin chce zająć część Ukrainy. Jak donosi „New York Times”, przedstawiciele amerykańskiego wywiadu ostrzegają sojuszników, że pozostało niewiele czasu, aby uniemożliwić Rosji podjęcie działań militarnych na Ukrainie. W podobnym tonie wypowiadają się europejskie media i środowiska związane z wywiadem. Sytuacja jest poważna. W co gra „rosyjski szachista”?
 [Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj”
/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_19-01-2021.jpg


    Putin zaczął gromadzić wojska przy granicy z Ukrainą. Na stronach portali militarnych można zobaczyć, a nawet policzyć na zdjęciach satelitarnych ustawione rosyjskie czołgi. Szef Pentagonu Lloyd Austin tak skomentował te doniesienia: „Amerykanie nie są pewni, co planuje prezydent Rosji Władimir Putin. Obserwujemy to bardzo uważnie i jestem w regularnym kontakcie z generałem (Todem) Woltersem, który kieruje Europejskim Dowództwem”. Konkluzja, którą przedstawił „NYT”, przeraża: „Rosja nie zdecydowała jeszcze, co zamierza zrobić z wojskami, które zgromadziła w pobliżu Ukrainy, ale ich koncentracja jest traktowana poważnie. Stany Zjednoczone nie zakładają, że Putin blefuje”. Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że choć nie wie, jakie są intencje Kremla, to jednak ostrzega Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym wystąpieniu przekazał, że przy ukraińskiej granicy zgromadziło się około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. W Moskwie pojawił się szef CIA Bill Burns, a kilka dni później odbyła się rozmowa doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana z sekretarzem bezpieczeństwa narodowego Nikołajem Patruszewem. Czyżby     Putin chciał więcej, niż wynegocjował z prezydentem Bidenem w Genewie? Biden wyraził zgodę na dokończenie Nord Stream 2. W Europie, a co nas najbardziej interesuje, w Europie Środkowo-Wschodniej, zamyka się kopalnie węgla. Co najprawdopodobniej spowoduje niedostatki energii już tej zimy. Niemcy staną się jej dystrybutorem dla całej Europy, energii przesyłanej Nord Streamem z Rosji. Tak więc budowanie strategicznego partnerstwa Niemcy–Rosja osiąga swoje apogeum. Za cenę niewspierania Chin Biden dał temu partnerstwu wolną rękę w polityce europejskiej. Ale czy to wystarczy Putinowi? Donbas to region bardzo ważny energetycznie. Tak więc powinien się znaleźć w granicach Rosji. Nagłośnienie problemu emigrantów na granicy z Polską to tylko zasłona dymna dla prawdziwego testu dla NATO, czyli odebrania Ukrainie Donbasu. Co zrobi NATO, jeśli Putin zaanektuje Donbas? Czy ostra retoryka Trumpa dotycząca niewystarczających inwestycji w sojusz nie była pozbawiona sensu? Wygląda na to, że gry brukselskie dotyczące reform w NATO zostały utopione w winie. Teraz ten biurokratyczny już projekt jest testowany i od dawna rozgrywany przez Putina. Zimą Europejczycy będą zbyt zajęci proszeniem Putina, aby ten odkręcił w końcu kurki Nord Streamu, bo im zimno. Nikomu nie przyjdzie do głowy, aby kiwnąć palcem w bucie, kiedy „ruski szachista” zajmie Donbas. Wszyscy Europejczycy będą wdzięczni, że mają ciepłą wodę w kranie. Tak więc podsumujmy za śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina (…), a później może przyjść czas na mój kraj”.

 

 

 

 

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe