PE. Debata o „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”, a „wolne sądy”… pokazują swoje porozumienie z partiami politycznymi

Dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich podpisały we wtorek Porozumienie dla Praworządności. Przygotowują wspólny projekt ustawy, który ma przywrócić praworządność w Polsce. „Ten projekt pozwala zakończyć polityczne szaleństwo Zbigniewa Ziobry” – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).
Parlament Europejski w Brukseli PE. Debata o „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”, a „wolne sądy”… pokazują swoje porozumienie z partiami politycznymi
Parlament Europejski w Brukseli / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Paasikivi

- 10 partii opozycyjnych podpisało porozumienie z sędziami z "Iustitci”.

KONSTYTUCJA????

Art. 178. Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jak widać można nie tylko wiwatować D.Tuskowi, ale nawet podpisywać na konferencji prasowej ustawy z partiami politycznymi.

Wszystko w imię walki o niezawisłość sędziowską.

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– komentował sprawę europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Dziś trwa specjalna sesja PE z przedstawicielami parlamentów narodowych ws. praworządności

– Trwa specjalna sesja w PE z parlamentami krajowymi ws. praworządności. „Wolne Sądy” z sędziami z „Iustici” mówili o „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości” w Polsce, a potem pokazali porozumienie z 10 partiami politycznymi i foto ze swoim kandydatem do parlamentu z PO

– relacjonuje Patryk Jaki.

 

Polityczne porozumienie wokół ustawy przygotowanej przez „apolitycznych” sędziów.

„My, przedstawiciele niżej podpisanych sił politycznych, niniejszym wyrażamy poparcie dla kierunków zmian prawnych przywracających w Polsce praworządność, zaproponowanych przez organizacje pozarządowe w Porozumieniu dla Praworządności” – głosi oświadczenie podpisane we wtorek przed Sądem Najwyższym w Warszawie przez przedstawicieli partii opozycyjnych oraz organizacji obywatelskich.

„Jednocześnie wspólnie uznajemy przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich «Iustitia» projekt ustawy regulujący to zagadnienie za podstawę do dalszych prac legislacyjnych, których formułę wypracujemy wspólnie ze stroną społeczną”

– napisali sygnatariusze.

Pod oświadczeniem podpisały się partie opozycyjne, w tym: Lewica Razem, Nowa Lewica, Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polska 2050, PSL, Unia Europejskich Demokratów, Polska Partia Socjalistyczna, Inicjatywa Polska. Porozumienie poparła też Akcja Demokracja, KOD, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Wolne Sądy, Archiwum Osiatyńskiego.

Na konferencji prasowej obecni byli przedstawiciele wszystkich sił, które podpisały oświadczenie.

Mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy podkreślał, że Polska od kilku lat jest w stanie „bezprecedensowej zapaści praworządności”. "Żaden kraj nie zakwestionował w tak oczywisty, ostentacyjny sposób europejskiego porządku prawnego, jak zrobił to polski rząd w ciągu ostatnich kilku lat” –  podkreślił. Zaznaczył, że miarą odpowiedzialności organizacji obywatelskich, organizacji prawniczych i również opozycji politycznej, jest to, że stają wszyscy razem, by zaprezentować program naprawy praworządności w Polsce.

Przypomniał, że kilka tygodni temu organizacje obywatelskie w uzgodnieniu z najważniejszymi stowarzyszeniami prawniczymi przygotowały porozumienie dla praworządności, 10-punktowy program, który musi zostać wprowadzony, aby przywrócić praworządność w Polsce i wprowadzić realną reformę wymiaru sprawiedliwości.

Poinformował, że przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” projekt legislacyjny, realizuje większość tych postulatów.

„Kładziemy dziś na stół konkretne rozwiązanie, projekt ustawy, która ma na celu przywrócenie właściwej roli Krajowej Rady Sądownictwa oraz sądów powszechnych i Sądu Najwyższego w Polsce” – mówiła Ewa Marcjoniak ze Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris. Zaznaczała, że projekt ustawy przygotowany przez „Iustitię” został w pełni poparty przez organizacje społeczne, które są sygnatariuszami Porozumienie dla Praworządności, a także będzie procedowany wspólnie ze wszystkimi partiami opozycyjnymi, które poparły porozumienie.

„Musimy pracować nad tym projektem i zrobić wszystko, aby stał się on obowiązującym prawem” – powiedziała Katarzyna Piekarska (Inicjatywa Polska). Podkreślała przy tym, że niezależne sądy to podstawa demokratycznego państwa.

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zwracała uwagę, że kwestie dotyczące aborcji w Polsce pokazują, co się dzieje, kiedy brakuje praworządności i niezależności w sądownictwie.

Anna Maria Żukowska zadeklarowała w imieniu Nowej Lewicy, że jej ugrupowanie będzie wspólnie pracować nad projektem, by przywrócić praworządność. „Miała być reforma wymiaru sprawiedliwości, a jest katastrofa” – mówił Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica). „Zbigniew Ziobro w wymiarze sprawiedliwości to największy szkodnik ostatnich trzydziestu lat. I my dzisiaj stawiamy tamę temu szkodnictwu” – dodał.

„Ten projekt pozwala zakończyć nie tylko polityczne szaleństwo Zbigniewa Ziobry, ale nade wszystko pozwala uruchomić unijne fundusze, które są zablokowane” – zauważyła Gasiuk-Pihowicz.

„Wszyscy zgadzamy się, że drogą powrotu do poszanowania praworządności w Polsce jest przestrzeganie Konstytucji RP, przestrzeganie prawa UE, trójpodziału władzy i ustanowienie sądów ponownie niezależnymi i wreszcie sprawnymi” – podkreślił Michał Kobosko (Polska 2050).

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli powstanie zespołu roboczego, który będzie pracował nad projektem ustawy. (PAP)


 

POLECANE
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz z ostatniej chwili
Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz

Dziennikarz i publicysta "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius obejmie stanowisko rzecznika nowego, chadecko-socjaldemokratycznego rządu Niemiec – poinformował portal dziennika.

REKLAMA

PE. Debata o „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”, a „wolne sądy”… pokazują swoje porozumienie z partiami politycznymi

Dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich podpisały we wtorek Porozumienie dla Praworządności. Przygotowują wspólny projekt ustawy, który ma przywrócić praworządność w Polsce. „Ten projekt pozwala zakończyć polityczne szaleństwo Zbigniewa Ziobry” – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).
Parlament Europejski w Brukseli PE. Debata o „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”, a „wolne sądy”… pokazują swoje porozumienie z partiami politycznymi
Parlament Europejski w Brukseli / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Paasikivi

- 10 partii opozycyjnych podpisało porozumienie z sędziami z "Iustitci”.

KONSTYTUCJA????

Art. 178. Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jak widać można nie tylko wiwatować D.Tuskowi, ale nawet podpisywać na konferencji prasowej ustawy z partiami politycznymi.

Wszystko w imię walki o niezawisłość sędziowską.

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– komentował sprawę europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Dziś trwa specjalna sesja PE z przedstawicielami parlamentów narodowych ws. praworządności

– Trwa specjalna sesja w PE z parlamentami krajowymi ws. praworządności. „Wolne Sądy” z sędziami z „Iustici” mówili o „upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości” w Polsce, a potem pokazali porozumienie z 10 partiami politycznymi i foto ze swoim kandydatem do parlamentu z PO

– relacjonuje Patryk Jaki.

 

Polityczne porozumienie wokół ustawy przygotowanej przez „apolitycznych” sędziów.

„My, przedstawiciele niżej podpisanych sił politycznych, niniejszym wyrażamy poparcie dla kierunków zmian prawnych przywracających w Polsce praworządność, zaproponowanych przez organizacje pozarządowe w Porozumieniu dla Praworządności” – głosi oświadczenie podpisane we wtorek przed Sądem Najwyższym w Warszawie przez przedstawicieli partii opozycyjnych oraz organizacji obywatelskich.

„Jednocześnie wspólnie uznajemy przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich «Iustitia» projekt ustawy regulujący to zagadnienie za podstawę do dalszych prac legislacyjnych, których formułę wypracujemy wspólnie ze stroną społeczną”

– napisali sygnatariusze.

Pod oświadczeniem podpisały się partie opozycyjne, w tym: Lewica Razem, Nowa Lewica, Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polska 2050, PSL, Unia Europejskich Demokratów, Polska Partia Socjalistyczna, Inicjatywa Polska. Porozumienie poparła też Akcja Demokracja, KOD, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Wolne Sądy, Archiwum Osiatyńskiego.

Na konferencji prasowej obecni byli przedstawiciele wszystkich sił, które podpisały oświadczenie.

Mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy podkreślał, że Polska od kilku lat jest w stanie „bezprecedensowej zapaści praworządności”. "Żaden kraj nie zakwestionował w tak oczywisty, ostentacyjny sposób europejskiego porządku prawnego, jak zrobił to polski rząd w ciągu ostatnich kilku lat” –  podkreślił. Zaznaczył, że miarą odpowiedzialności organizacji obywatelskich, organizacji prawniczych i również opozycji politycznej, jest to, że stają wszyscy razem, by zaprezentować program naprawy praworządności w Polsce.

Przypomniał, że kilka tygodni temu organizacje obywatelskie w uzgodnieniu z najważniejszymi stowarzyszeniami prawniczymi przygotowały porozumienie dla praworządności, 10-punktowy program, który musi zostać wprowadzony, aby przywrócić praworządność w Polsce i wprowadzić realną reformę wymiaru sprawiedliwości.

Poinformował, że przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” projekt legislacyjny, realizuje większość tych postulatów.

„Kładziemy dziś na stół konkretne rozwiązanie, projekt ustawy, która ma na celu przywrócenie właściwej roli Krajowej Rady Sądownictwa oraz sądów powszechnych i Sądu Najwyższego w Polsce” – mówiła Ewa Marcjoniak ze Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris. Zaznaczała, że projekt ustawy przygotowany przez „Iustitię” został w pełni poparty przez organizacje społeczne, które są sygnatariuszami Porozumienie dla Praworządności, a także będzie procedowany wspólnie ze wszystkimi partiami opozycyjnymi, które poparły porozumienie.

„Musimy pracować nad tym projektem i zrobić wszystko, aby stał się on obowiązującym prawem” – powiedziała Katarzyna Piekarska (Inicjatywa Polska). Podkreślała przy tym, że niezależne sądy to podstawa demokratycznego państwa.

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zwracała uwagę, że kwestie dotyczące aborcji w Polsce pokazują, co się dzieje, kiedy brakuje praworządności i niezależności w sądownictwie.

Anna Maria Żukowska zadeklarowała w imieniu Nowej Lewicy, że jej ugrupowanie będzie wspólnie pracować nad projektem, by przywrócić praworządność. „Miała być reforma wymiaru sprawiedliwości, a jest katastrofa” – mówił Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica). „Zbigniew Ziobro w wymiarze sprawiedliwości to największy szkodnik ostatnich trzydziestu lat. I my dzisiaj stawiamy tamę temu szkodnictwu” – dodał.

„Ten projekt pozwala zakończyć nie tylko polityczne szaleństwo Zbigniewa Ziobry, ale nade wszystko pozwala uruchomić unijne fundusze, które są zablokowane” – zauważyła Gasiuk-Pihowicz.

„Wszyscy zgadzamy się, że drogą powrotu do poszanowania praworządności w Polsce jest przestrzeganie Konstytucji RP, przestrzeganie prawa UE, trójpodziału władzy i ustanowienie sądów ponownie niezależnymi i wreszcie sprawnymi” – podkreślił Michał Kobosko (Polska 2050).

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli powstanie zespołu roboczego, który będzie pracował nad projektem ustawy. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe