REKLAMA

Ile będzie kosztować Polskę Fit for 55? Ekspert podaje astronomiczne kwoty

Względem zaakceptowanej już przez Polskę unijnej strategii klimatycznej, do Fit for 55 będziemy musieli dopłacić dodatkowe 189 mld euro – twierdzi główny ekonomista Banku Pekao dr Ernest Pytlarczyk.
 Ile będzie kosztować Polskę Fit for 55? Ekspert podaje astronomiczne kwoty
/ fot. Pixabay

 

„Fit for 55” to zestaw nowych i nowelizowanych dyrektyw Rady Europejskiej, których rozwiązania mają za zadanie spowodować redukcję emisji gazów cieplarnianych przez Unię Europejską o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

Ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do nowego celu redukcji emisji o 55 proc. do 2030 r. w porównaniu do 1990 r. będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r.

„Dodatkowe 189 mld euro”Eksperci Banku Pekao na czele z ich głównym ekonomistą dr Ernestem Pytlarczykiem przygotowali raport ukazujący potencjalne koszty pakietu Fit for 55. Zdaniem ekonomisty może to być nawet dodatkowe 189 mld euro do 2030 roku.

Dlaczego dodatkowe? Dotychczasowe plany są bowiem już częściowo wkalkulowane w perspektywę finansową krajów UE. Zgodnie z nimi emisja gazów cieplarnianych na 2030 rok miała być zredukowana o 40 proc. względem poziomu emisji z 1990 roku. Ale Bruksela zwiększyła plany redukcji do 55 procent” – podkreśla serwis tvp.info.

Dr Pytlarczyk w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info podkreślił, że z przygotowanego raportu wynika, że całkowite koszty związane z wdrożeniem pakietu Fit for 55 dla Polski wyniosą około 527,5 mld euro.

Poza stroną kosztową jest też strona przychodowa, bo to państwo organizuje aukcje praw do emisji CO2 i będzie pobierało te opłaty. Można powiedzieć, że część tych środków będzie wspierało transformację energetyczną – zaznaczył.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura