„Podwyższone napięcie w regionie”. Departament Stanu apeluje do obywateli USA o natychmiastowe opuszczenie Białorusi

Obywatele USA przebywający na Białorusi powinni natychmiast opuścić ten kraj – ogłosił w poniedziałek Departament Stanu USA. Jako jeden z powodów tej decyzji wymieniono koncentrację wojsk na granicy Białorusi z Ukrainą.
Mińsk „Podwyższone napięcie w regionie”. Departament Stanu apeluje do obywateli USA o natychmiastowe opuszczenie Białorusi
Mińsk / Pixabay

W oświadczeniu obecność rosyjskiego wojska na granicy Białorusi z Ukrainą określono jako "nietypową i budzącą zaniepokojenie".

Resort spraw zagranicznych zaapelował do obywateli USA, by zrezygnowali z podróży na Białoruś, a jeśli już tam są, by bezzwłocznie wyjechali "ze względu na arbitralne egzekwowanie prawa, ryzyko zatrzymania, zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne wynikające z Covid-19" i nadzwyczajnie wysoką aktywność wojskową Rosji wzdłuż granicy z Ukrainą".

"Obywatele USA znajdujący się na Białorusi lub rozważający podróż na Białoruś powinni mieć świadomość, że sytuacja jest nieprzewidywalna, a w regionie panuje podwyższone napięcie. "Możliwe jest nękanie obcokrajowców przez władze" - wskazano w komunikacie, dodając, że zdolność rządu USA do zapewnienia ochrony obywatelom USA na Białorusi jest już poważnie ograniczona w związku z ograniczeniami, jakie rząd Białorusi wprowadził w odniesieniu do amerykańskiego personelu dyplomatycznego.

W dniu 31 stycznia 2022 r. Departament Stanu nakazał opuszczenie Ambasady w Mińsku członkom rodzin pracowników rządu USA.

Podobnie ostrzeżenie, jak dla Białorusi, wydano w poniedziałek również dla Naddniestrza, zaznaczając, że i tam "istnieje ciągłe zagrożenie rosyjskimi działaniami wojskowymi".

Również w poniedziałek Ambasada USA w Kijowie ogłosiła, że "obywatele amerykańscy przebywający na Ukrainie powinni rozważyć opuszczenie tego kraju korzystając z komercyjnych środków transportu lub na własną rękę".

"Z docierających do nas doniesień wynika, że Rosja planuje poważne działania wojskowe przeciwko Ukrainie. Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż granic Ukrainy, na okupowanym przez Rosję Krymie oraz na kontrolowanym przez Rosję wschodzie Ukrainy, są nieprzewidywalne i mogą ulec pogorszeniu w bardzo krótkim czasie" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że jakiekolwiek działania wojenne na terytorium Ukrainy poważnie ograniczą możliwość zapewnienia opieki konsularnej obywatelom USA, stąd apel o wyjazd.

Jednocześnie Departament Stanu zwrócił się za pośrednictwem ambasady USA w Kijowie do Amerykanów przebywających na Ukrainie, by wypełnili elektroniczny formularz zgłoszeniowy ułatwiający z nimi kontakt. Rekomendacja dotyczy w pierwszej kolejności osób, które mimo wszystko zdecydowały się pozostać na Ukrainie - podkreślono. (PAP)

mars/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe