[najnowszy sondaż] 6 partii w Sejmie, spadek notowań PiS, wzrost KO, duży spadek Hołowni

Najnowszy sondaż United Surveys przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski pokazuje, że choć PiS wciąż znajduje się na czele poparcia partii politycznych, tendencja w ostatnim czasie zdecydowanie nie jest sprzyjająca dla rządzącej partii.
 [najnowszy sondaż] 6 partii w Sejmie, spadek notowań PiS, wzrost KO, duży spadek Hołowni
/ Flickr / Lukas Plewnia / CC BY-SA 2.0

Chęć zagłosowania na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 32,2 proc. badanych. To mniej o 0,9 pkt proc. od ostatniego badania z ubiegłego miesiąca. Koalicja Obywatelska z kolei zanotowała wzrost o 1,8 pkt proc., co przekłada się na poparcie rzędu 26,9 proc. Trzecia w zestawieniu Polska 2050 Szymona Hołowni uzyskała wynik 9,4 proc. (spadek o 2,3 pkt proc.). 

Dalej znajduje się Konfederacja z wynikiem 9 proc. poparcia (spadek o 0,5 pkt proc.), Lewica – 7,1 proc. (wzrost o 1,3 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska, która ledwo przekracza próg wyborczy z wynikiem 5,2 proc. (bez zmian od ostatniego badania). 

Powyższy wynik nie byłby dobrą wiadomością dla PiS. Partii Jarosława Kaczyńskiego bardzo daleko do samodzielnej większości, mało tego: nawet w przypadku zawiązania ewentualnej koalicji z Konfederacją brakuje głosów do rządzenia. Łącznie obie partie miałyby 226 mandatów (o 5 mniej niż jest potrzebne, by stworzyć sejmową większość).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe