[video] Morawiecki ostro w Berlinie: "5 tysięcy hełmów? To chyba jakiś żart!"

- My w Polsce znamy takie przysłowie „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. I w Niemczech też powinni dobrze się zastanowić, co to znaczy to przysłowie. 5 tysięcy hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podczas wizyty w Niemczech.
 [video] Morawiecki ostro w Berlinie:
/ screen video TVP Info

W sobotę na wizytę do Berlina udał się premier RP Mateusz Morawiecki. Poinformował, że przybył do Berlina by wstrząsnąć sumieniem Niemiec, by zdecydowali się w końcu na miażdżące sankcje.

- Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, który widzimy w niektórych krajach zachodnich, także tutaj w Niemczech niestety. Po to przyjechałem do kanclerza Olafa Scholza, żeby wstrząsnąć sumieniem, wstrząsnąć sumieniem Niemiec, żeby zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje - oświadczył premier RP.

Czytaj więcej: Premier Morawiecki w Niemczech: Przyjechałem do Berlina, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec

Morawiecki: 5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart

- Nie ma ani chwili do stracenia. My w Polsce znamy takie przysłowie „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. I w Niemczech też powinni dobrze się zastanowić, co to znaczy to przysłowie. 5 tysięcy hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc, tak jak powiedział prezydent Litwy, także realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy chcą walczyć, pomóc narodowi ukraińskiemu - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podczas wizyty w Niemczech. Dodał, że konieczne jest definitywne zamknięcie projektów Nord Stream.

- Nie tylko Nord Stream 2. Musimy zamknąć Nord Stream 1, ostatecznie uniezależnić się od węglowodorów rosyjskich, od gazu, od ropy, od węgla, ale także zamrozić i konfiskować majątki ukraińskich oligarchów. Tych współpracujących z Putinem, wszystkich, małych i dużych, biznesowych i politycznych oligarchów. A pieniądze użyć na odbudowę infrastruktury wolnego, suwerennego państwa ukraińskiego. Musimy to zrobić. Musimy odciąć instytucje finansowe, rosyjskie firmy od finansowania na rynkach kapitałowych. Wykreślić ich z indeksu MSCI. Świat finansów doskonale wie, co to znaczy. Zamknąć SWIFT dla Rosji. Wszystkie sankcje są teraz na stole, powinny być na stole - mówił polski premier.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe