WSZYSTKIE rosyjskie banki zostaną odcięte od SWIFT! Scholz: „Ta wojna będzie katastrofą dla Rosji”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że wszystkie rosyjskie banki zostaną odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. – Zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy ich z systemu SWIFT. Ta wojna będzie katastrofą dla Rosji – przekazał kanclerz.
 WSZYSTKIE rosyjskie banki zostaną odcięte od SWIFT! Scholz: „Ta wojna będzie katastrofą dla Rosji”
/ PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy ich z systemu SWIFT – powiedział kanclerz Olaf Scholz. Jest to ogromna zmiana w narracji, zważywszy na fakt, iż jeszcze wczoraj odcięcie z systemu SWIFT miało dotyczyć tylko niektórych rosyjskich banków. 

Kanclerz poinformował również, że rząd w Berlinie ma zamiar zablokować także dostęp do majątków rosyjskim oligarchom. Podkreślił, że sankcje mają uderzyć przede wszystkim w osoby odpowiedzialne za wojnę na Ukrainie, a nie cały naród rosyjski.

To Putin jest winny za wojnę, nie naród rosyjski. Mówimy wyraźnie. Ta wojna, to wojna Putina. Po II Wojnie Światowej mieliśmy bardzo dobre stosunki pokojowe z narodem rosyjskim i bardzo ważne dla nas, aby tak zostało – powiedział Olaf Scholz.

– Pytanie brzmi, czy będziemy mieli tyle siły i mocy, aby pokazać Putinowi, gdzie jest granica. To wymaga od nas dużego poświęcenia. Będziemy walczyć o naszą wolność, demokrację i dobrobyt – podkreślił. Zaznaczył, że nie ma możliwości zachowania bezpieczeństwa w Europie przy tak agresywnej postawie Rosji. 

– Musimy wspierać Ukrainę w jej największych problemach. Napaść na Ukrainę tworzy nową epokę – powiedział Scholz. Zapewnił, że Niemcy będą bronić "każdego metra ziemi państw NATO". 

Bundeswera ma obowiązek i jest gotowa bronić wschodniej flanki NATO – podsumował kanclerz Niemiec.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe