Instytut Ordo Iuris rozpoczyna Międzynarodową Misję Obserwacyjną wyborów na Węgrzech

Międzynarodowa Misja Obserwacyjna przyjęła następującą Deklarację Zasad, opartą na najlepszych praktykach międzynarodowych:
· bezstronność i brak ingerencji
· trafność i weryfikowalność wniosków
· zgodność z prawem krajowym i kulturą
· neutralność i profesjonalizm w wystąpieniach medialnych
· formułowanie rekomendacji, a nie oskarżeń.
Zgodnie z wydanym oświadczeniem misji Deklaracja Zasad stała się konieczna w związku z publikacją Raportu Okresowego (24 lutego – 15 marca 2022) Biura Instytucji Demokratycznych OBWE i Misji Obserwacji Wyborów Praw Człowieka. Publikacja została natychmiast uznana przez jedną ze stron jako dowód międzynarodowej krytyki ich politycznych konkurentów. Jednocześnie postawiono poważne zarzuty nieścisłości, błędów merytorycznych i stronniczości Raportu Okresowego, który – zdaniem krytyków – nie przedstawiał wyważonych i konstruktywnych opinii, prezentując stanowisko i argumenty tylko jednej strony spolaryzowanej debaty politycznej na Węgrzech, bez odwoływania się do wiarygodnych i weryfikowalnych źródeł.
Po dokładnym zbadaniu Raport Okresowy OBWE wskazuje na wiele oznak naruszenia zasad międzynarodowych misji obserwacyjnych. Raporty często opierają się na anonimowych źródłach lub na opinii tylko jednej strony politycznej w odniesieniu do wyrażonej krytyki węgierskiego systemu wyborczego, co budzi poważne zastrzeżenia. W efekcie przedstawione roszczenia i zarzuty dotyczące procesu wyborczego są zasadnie kwestionowane, a autorytet misji obserwacyjnej został poważnie nadszarpnięty.
– Musimy pamiętać, że funkcja obserwatora wyborów to przede wszystkim wielka odpowiedzialność – wzmacnia instytucje demokratyczne, buduje zaufanie społeczne do procesów wyborczych i pomaga powstrzymać nieprawidłowości wyborcze. Szczególnie po mocno krytykowanym Raporcie Pośrednim OBWE musimy odzyskać wiarygodność międzynarodowych misji obserwacyjnych. Jesteśmy gotowi do objęcia przewodnictwa w przestrzeganiu najlepszych praktyk, międzynarodowych standardów i zasad bezstronnej, demokratycznej i pełnej szacunku obserwacji wyborów. Wszystko po to, by wesprzeć naród węgierski w przeprowadzeniu demokratycznych wyborów – stwierdza adw. Jerzy Kwaśniewski, szef Międzynarodowej Misji Obserwacyjnej.
STANOWISKO MIĘDZYNARODOWEJ MISJI OBSERWACYJNEJ (WERSJA ANGIELSKA)