Kurczą się rezerwy Rosji. Na jak długą wojnę jeszcze wystarczą?

Przez cały marzec bank państwowy Rosji stale odmawiał publikowanie danych o wartości przetrzymywanych rezerw międzynarodowych, w tym złota, dolarów, euro itd. Teraz, kiedy kurs rubla wraca do normy, publikacje danych zostały wznowione. Okazuje się, że przez pierwszy miesiąc wojny Rosja zdążyła zużyć blisko 40 mld USD rezerw.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin Kurczą się rezerwy Rosji. Na jak długą wojnę jeszcze wystarczą?
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin / Screen YouTube Business Insider

Napoleon zauważył, że do wojny potrzeba przede wszystkim pieniędzy. Jak wygląda stan rezerw Federacji Rosyjskiej?

Przed zajęciem Krymu i wsparciem rebelii w Donbasie Rosja posiadała 524 mld dol. rezerw (październik 2013 r.). W kwietniu 2015 r. stan rezerw spadł do 356 mld dol. więc tamten etap wojny musiał pochłonąć ok. 168 mld dol. rezerw. Wciąż jednak Rosja eksportowała surowce, więc całkowity koszt wojny musiał być wyższy.

Bank wydaje średnio 7,76 mld dol. tygodniowo na wsparcie gospodarki i wywiązywanie się z międzynarodowych zobowiązań finansowych

– ocenił na Twitterze Konrad Muzyka, dyrektor Rochan Consulting.

W jaki sposób to zrobili? Interwencje, refinansowanie walutowe i efekty wyceny. Bank Rosji mógł swobodnie interweniować do weekendu sankcji na bank centralny, w tym 24-25 lutego. Podejrzewam, że to 3-4 miliardy dolarów. Mogli też wtedy refinansować waluty lokalne bankom. Do środy, 9 marca, bank Rosji zdał sobie sprawę, że nie ma wystarczającej ilości gotówki walutowej w kraju, aby sprostać wyciekom i skutecznie zamroził depozyty walutowe

– komentuje Elina Ribakowa, zastępca głównego ekonomisty Instytutu Finansów Międzynarodowych z Waszyngronu.

Ile wojna może potrwać?

Spadek rezerw łagodzą przede wszystkim wysokie ceny gazu. Blisko 300 mld dol. rezerw banku Rosji zostało zamrożonych w zagranicznych bankach. Wciąż jeszcze do dyspozycji Rosjanie mają ok. 304 mld dolarów. Jeśli sankcje nie zostaną zaostrzone, Rosji starczy sił jeszcze na około osiem miesięcy wojny, przy założeniu że skali zaangażowania na Ukrainie Rosja już nie zwiększy.

Zobacz też: "Jakie to przewidywalne". Karabinki "Grot" złe, "Bayraktary" złe. Teraz Onet atakuje zakup Abramsów. Eksperci i internauci bezlitośni

Zobacz też: Pranie mózgów w rosyjskich szkołach. Na początku lekcji nauczyciel ma cytować Putina

Rosyjski handel ropą na rynku europejskim został mocno ograniczony przez restrykcje, jakie dotknęły statki Rosji. Z tego powodu handlowcy obawiają się utknięcia na morzu z towarem. Znaczne wpływy budżetowi Rosji wciąż zapewnia eksport gazu, a ten - jak podaje portal BusinessInsider może dać Federacji Rosyjskiej nawet 160 mld dol. dochodu w tym roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe